en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Joanna Quinn

Dodano: 02 października, 2022


Joanna odkryła animację na Uniwersytecie Middlesex w Londynie, gdy studiowała grafikę.

Joanna Quinn

Jej dyplomowy film Dziewczyny mają wolne (Girls Night Out) to genialnie prosta i zabawna odpowiedź na maczyzm i celebracja nieskrępowanej kobiecej seksualności. Przedstawił on publiczności postać Beryl i zapoczątkował karierę Joanny w animacji zdobywając trzy główne nagrody na Festiwalu Animacji w Annecy w 1987 roku. Zapadająca w pamięć postać Beryl znalazła się w centrum trzech kolejnych filmów: Konkurs piękności (Body Beautiful), Marzenia i pragnienia – więzy rodzinne (Dreams and Desires - Family Ties) i najnowszego Kwestia smaku (Affairs of the Art). Kwestia gender i prześladowania wraz z obsesyjną fascynacją i zachwytem Joanny nad odkrywaniem ekscentryczności ludzkiego ciała, szczególnie kobiecego, stały się głównym tematem jej prac. Arcydziełem Joanny jest Britannia, będący brutalnym aktem oskarżenia brytyjskiego imperializmu.

Filmy Quinn zdobyły wiele międzynarodowych nagród, wśród nich nagrody Bafta, Emmy i trzy nominacje do Oskara. Artystka jest zaangażowanym pedagogiem oraz honorowym członkiem Royal College of Art w Londynie i Uniwersytetu Walijskiego oraz honorowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Middlesex w Londynie i Uniwersytetu Wolverhampton. Jest również członkiem komitetu wykonawczego Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ds. filmu krótkometrażowego i animacji.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content