/Europejskie problemy w skrócie

Europejskie problemy w skrócie

Jednym z punktów tegorocznej Etiudy&Animy jest seria europejskiego kina krótkometrażowego. Widzowie mogą uczestniczyć w pięciu pokazach filmowych z różnych części naszego kontynentu. Dzięki temu organizatorzy festiwalu proponują nam swoisty przekrój problemów z jakimi zmagają się Europejczycy, choć nie tylko oni są bohaterami filmów.

Podczas pięciu dni zapraszamy na cykl filmów krótkometrażowych, zrealizowanych przez uzdolnionych reżyserów z różnych krajów europejskich, w tym Polski. Większość dzieł to produkcje, które były prezentowane na prestiżowych międzynarodowych festiwalach (Toronto International Film Festival czy San Sebastian Film Festival).

Na szczególną uwagę zasługują filmy rumuńskich i belgijskich autorów. W Fińskiej krowie rumuńskiego reżysera, Gheorghe’a Predy, możemy obserwować niezwykłą, a przede wszystkim wzruszającą przyjaźń pomiędzy rolnikiem a jego krową. Poświęcenie, troska, a także odpowiedzialność za drugą istotę pokazują z pomocą pięknych i powolnych kadrów, jak może wyglądać relacja człowieka i bezbronnego zwierzęcia. Z kolei inny typ doświadczenia proponuje nam Chaos belgijskiego autora, Sébastiena Petita, który każe nam zatrzymać się na chwilę, zostawić wszystko, odciąć się od rodziny i przyjaciół. We współczesnym świecie, nastawionym na sukces i posiadanie, może dopaść nas czasem potrzeba przerwy i samotności.

Hiszpanie proponują nam, w humorystycznych i czasami absurdalnych obrazach, możliwość zrobienia sobie przerwy i beztroskiego śmiechu. Jednak za powierzchownym humorem kryją się nierzadko poważne problemy. W Poważnej komedii (reż. Lander Camarero) autor poprzez śmiech chce zwrócić uwagę na problem z jakim borykają się Irakijczycy, a mianowicie: jak postrzegani są jako naród przez resztę świata.

Tymczasem szwajcarscy twórcy proponują nam chwilę refleksji
nad kwestią wychowania dzieci. Stawiają pytania, jak powinien wyglądać współczesny model wychowania. Czy jest to sprawa pomiędzy rodzicami a potomstwem, czy ktoś obcy ma prawo ingerować w czyjeś życie rodzinne? Te tematy poruszają dwa, godne polecenia, filmy:  Jenny Hasse i Discipline Christophera M. Sabera.

Europa w krótkim metrażu to sekcja przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych europejską fabułą, dokumentem i animacją.  W skrócie: polecamy każdemu!

Europa w krótkim metrażu

Małopolski Ogród Sztuki (mała sala)

  • Polska: 24 listopada (wtorek), godz. 20.00
  • Hiszpania: 25 listopada (środa), godz. 20.00
  • Belgia: 26 listopada (czwartek), godz. 18.30
  • Szwajcaria: 26 listopada (czwartek), godz. 20.30
  • Rumunia: 27 listopada (piątek), godz. 21.00