en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Żegnaj, Marcinie...

Dodano: 22 listopada, 2015

18 września 2015 roku Polskę obiegła informacja o śmierci Marcina Wrony. Reżyser odszedł w trakcie Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie jego najnowszy film Demon startował w Konkursie Głównym.

Pierwszego dnia festiwalu przypominamy sylwetkę reżysera, który był związany z Krakowem oraz Etiudą&Animą.

Marcin Wrona

„No bo to było tak, że mieszkałem bardzo blisko tego miejsca, gdzie teraz jesteśmy, i studiowałem filmoznawstwo. I mój pierwszy kontakt z takim festiwalem, z takim kinem jakby z zewnątrz, studenckim, z różnych części świata, z różnych szkół filmowych, to był właśnie tutaj, na festiwalu Etiuda. Wtedy jeszcze ten festiwal nazywał się Etiuda, teraz ma tytuł taki dwuczłonowy Etiuda i Anima. I faktycznie to był taki czas, kiedy miałem okazję zobaczyć filmy ze szkoły FAMU w Pradze, np. ze szkoły w Tel Avivie, ze szkół w Ameryce Południowej. Bardzo mocno zapamiętałem ten czas, strasznie zazdrościłem tym ludziom, że mogą tak jeździć po świecie, m.in., że mogą przyjechać do Krakowa, pokazać swój film; zawsze ta konfrontacja wydawała mi się cenna i ciekawa. Potem było tak, że to moje marzenie, aby na tym festiwalu się znaleźć, spełniło się tak, że ja zrobiłem mój film dyplomowy Człowiek magnes tutaj niedaleko, w szkole w Katowicach, który, okazało się, wygrał jedną z edycji tego festiwalu. To było bodajże 9 lat temu. Więc jestem laureatem tego festiwalu, a w kolejnym roku 2003 byłem jednym z członków jury. Czyli tak na prawdę ten festiwal Etiuda bardzo mocno gdzieś tam tkwi w mojej biografii i mogę powiedzieć, że tutaj się wszystko zaczęło. (…) Tego typu festiwale dają nam po prostu obraz tego, że to jest pewnego rodzaju odpowiedzialność, że my reprezentujemy pewien świat. I ważne też jest to, że na takim festiwalu dowiadujemy się, że to, co opowiadamy w naszym konkretnym miejscu na świecie, jest komunikowalne, jest zrozumiałe gdzie indziej.”

Fragment zarejestrowanego na potrzeby realizacji filmu Laterna Magica wywiadu z Marcinem Wroną, udzielonego Miłoszowi Koziołowi podczas 18. edycji festiwalu Etiuda&Anima, w listopadzie 2011 r.

Pożegnanie Marcina Wrony
w programie: Marcin (fragment wywiadu), Człowiek magnes (2001), Demon (2015)

Małopolski Ogród Sztuki (mała sala)
23 listopada (poniedziałek), godz. 17.00

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content