en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Z prasy

Dodano: 04 października, 2013

Dziwny to festiwal; jego program – obfity, ciekawy i różnorodny – zawierał wyłącznie imprezy towarzyszące, a nie było w nim tego czemu zwykle one towarzyszyły, czyli części konkursowej.

Ponadto na tym festiwalu szkół filmowych nie wyświetlano – poza drobnymi wyjątkami – etiud studenckich. Studenci dopisali natomiast znakomicie przed ekranem. Rzadko się zdarza taka ogromna frekwencja na imprezach poświeconych krótkiemu metrażowi (…). A było co oglądać: m.in.: retrospektywy animacji bułgarskiej i szwajcarskiej, pokazy autorskie: Marioli Brillowskiej – reżyserki niemieckiej, urodzonej w Sopocie, i Roze Stiebry, reprezentującej łotewską szkołę animacji rysunkowej, przeglądy twórczości Andrzeja Warchała, interesującego reżysera filmów animowanych, fabularnych i dokumentalnych, czy Wojciecha Wiszniewskiego, tragicznie zmarłego przed laty znakomitego dokumentalisty.

Szlagierem zakończonego w sobotę festiwalu okazała się „Dziesiątka” Marcela Łozińskiego. Po prezentacji dziesięciu najlepszych animacji, wybranych przez prof. Jerzego Kucię podczas ubiegłorocznej Etiudy, przyszła kolej na kino dokumentalne. O wybór dziesięciu najlepszych polskich dokumentów wszech czasów poproszono Marcela Łozińskiego, laureata wielu prestiżowych nagród festiwalowych, autora pamiętnych filmów: „Próba mikrofonu”, „89 mm do Europy”, „Wszystko może się przytrafić”, „Żeby nie bolało”. (…)

Pomimo tak ogromnej i ciekawej oferty czuje się pewien niedosyt. Nie da się ukryć, że impreza stała się jakby przedłużeniem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych – przyznaje dr Bogusław Zmudziński, pomysłodawca i dyrektor Etiudy. W ostatniej chwili musiałem wycofać się z konkursu. Po prostu nie było mnie stać na jego zorganizowanie. Krakowski Festiwal jest finansowany głównie przez Komitet Kinematografii i Urząd Miasta Krakowa. W tym roku instytucje te nie rozpieściły organizatorów Etiudy wysokością swych dotacji, inne zaś w ogóle nie zareagowały na ich prośby.”

Jerzy Armata, Dinozaurów nie rozdali, „Gazeta Wyborcza” 1999, nr 261, s. 18.

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content