en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Witamy na 22. MFF Etiuda&Anima w Krakowie

Dodano: 22 listopada, 2015

 Szanowni Państwo,

22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2015 zainauguruje niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation) – ASIFA Prize.Za rok 2014 odbierze ją niezwykle wszechstronny, znany na całym świecie artysta z Południowej Afryki William Kentridge. Festiwal rozpocznie się więc od bardzo silnego akcentu, a potem – jak wierzymy – uda nam się gorącą atmosferę tego wydarzenia utrzymać do samego końca.

Co więc zobaczymy i w czym warto uczestniczyć? Zanim zaprosimy widzów do udziału w konkursach etiud i animacji pożegnamy jednego z najważniejszych uczestników naszego festiwalu w całych dwudziestoletnich dziejach imprezy. Niespodziewane odejście Marcina Wrony pogrążyło w smutku polskie środowisko filmowe, ale także boleśnie dotknęło nasz festiwal, bowiem Marcin był jednym z tych, którzy mogli powiedzieć o sobie, że „festiwal Etiuda bardzo mocno (…) tkwi w mojej biografii i (…) że tutaj się wszystko zaczęło”.

7 seansów filmowych etiud i 6 seansów krótkometrażowych filmów animowanych, w ramach których pokazanych zostanie ponad 100 tytułów rywalizujących o nagrody, wypełni główny trzon programu festiwalu, oceniany przez dwa składy oficjalnego jury, jury FICC oraz dwa odrębne jury studenckie. Prawdopodobnie jak co roku przyznana zostanie także nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu – Wielki Niedoceniony. Doroczny Specjalny Złoty Dinozaur, którego laureatów znamy już w dniu otwarcia imprezy, trafi do rąk dwóch kolejnych pedagogów z Łódzkiej Szkoły Filmowej – Mirosława Dembińskiego i Macieja J. Drygasa, tym razem za międzynarodowe inicjatywy w dziedzinie twórczości dokumentalnej – Świat od świtu do zmierzchu i Młodzi o młodych.

Bogaty zazwyczaj program imprez towarzyszących obydwu konkursom obejmie i tym razem sprawdzone punkty programu. W Autoportretach twórców animacji zaprezentuje się estoński twórca animacji i muzyk, lider znanego na E&A zespołu Słoń kryminalista – Kaspar Jáncis. W Autoportretach udział weźmie także amerykańska artystka  łotewskiego pochodzenia Signe Baumane, której Skały w mojej kieszeni mogliśmy podziwiać w Krakowie w zeszłym roku. Zaocznie w Autoportretach wystąpią także bracia Stephen i Timothy Quay. W ostatniej chwili zmuszeni byli do odwołania przyjazdu, ale twórczość braci przypomni wielki ich admirator Christopher Nolan (Memento, Incepcja), który podjął inicjatywę popularyzacji twórczości Quayów w USA i zgodził się na pokazanie na naszym festiwalu zestawu ich filmów oraz nakręconego przez siebie dokumentu, pod warunkiem projekcji z taśmy 35 mm.

W ramach stałych, wieloletnich punktów programu prof. Tadeusz Lubelski przedstawi drugą piątkę najlepszych filmów krótkometrażowych z kręgu francuskiej Nowej Fali, zaprezentujemy jak co roku najlepszą szkołę filmową poprzedniego festiwalu – Nederlandse Filmacademie, a także najciekawsze pełnometrażowe filmy animowane minionego sezonu: Maleńka ze sklepu rybnego Jana Baleja, Houdini Cédrica Babouche’a i Wyspa Giovanniego Mizuho Nishikuby. Wśród pełnometrażowych filmów animowanych znajdzie się także Podróż do Melonii szwedzkiego klasyka animacji dziecięcej Pera Åhlina. Projekcję tę uzupełni zestaw szwedzkiej animacji przygotowany z okazji jej 100-lecia przez Midhata Ayana Ajanovicia.

Obszernymi punktami programu będą prezentacje z cyklu Animacja na świecie, obejmująca filmy europejskie i połuniowoamerykańskie, z kręgu krajów wyszehradzkich oraz francuskie, brazylijskie i kolumbijskie, a także 5 zestawów z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii i Rumunii, zebranych pod wspólnym szyldem Europa w krótkim metrażu.

W uzupełnieniu programu pozakonkursowego warto wymienić też dwa spotkania poświęcone weneckiemu sukcesowi filmu Baby Bump naszego zeszłorocznego laureata Jakuba Czekaja, projekcję epizodycznego filmu Słowacja 2.0, wieczór z reklamami znakomitego szwedzkiego reżysera Roya Anderssona, a także z filmami reklamowymi i propagandowymi dokumentami wyprodukowanymi pod szyldem słynnej obuwniczej firmy Bata. Tegoroczne wydarzenia muzyczno-filmowe to projekcja niemego hiszpańskiego filmu Śnieżka Pablo Bergera z muzyką na żywo Miss God oraz kolejna kosmiczno-wizualna eksploracja Andrzeja Bronikowskiego, którą wzbogaci muzycznie Paweł Kaczmarczyk.

Program tegorocznego festiwalu domykają spotkania z pomysłodawczyniami i organizatorkami odbywającego się od 10 lat w Krakowie Festiwalu Filmu Filozoficznego oraz dyskusja wokół aktualnych migracyjnych problemów Europy, poprzedzona projekcją profetycznego filmu sprzed niemal ćwierćwiecza, nagrodzonego w 1992 r. Złotym Smokiem na krakowskim festiwalu dokumentu pt. Oblężona Europa w reżyserii Poula-Erica Heilbutha i Hansa Bülowa. Uczestników festiwalu zainteresowanych sprawami praktycznymi zapraszamy na Forum Animacji, przygotowane przez Sekcję Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Biuro Organizacyjne MFF Etiuda&Anima oraz warsztaty filmowe, adresowane zarówno do dzieci, jak i profesjonalistów.

Witając Państwa w dniu inauguracji 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2015, pragniemy w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim tym, którzy w różnym stopniu przyczynili się do zorganizowania tegorocznej imprezy.

Dyrekcja festiwalu,

Katarzyna Surmacz
Bogusław Zmudziński

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content