Jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Ilya Khrzhanovsky (Przewodnicząca Jury), Maya Yadlin, Maciej Pieprzyca, Maciej Cuske na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2021 roku po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA postanowiło nagrodzić następujące filmy:
Grand Prix – Złoty Dinozaur i 7.000 PLN:
TOUCH ME / DOTKNIJ MNIE
reż. Hendrik Ströhle, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy
Uzasadnienie:
“Za oryginalność w doborze bohaterów i tematu filmu oraz odwagę i delikatność w artystycznym wyrażeniu tematu w języku kina.”
Za przyznaniem nagrody było trzech jurorów. Czwarty juror – Maciej Cuske – w tej sprawie zgłosił votum separatum
Srebrny Dinozaur:
THE DRESS / SUKIENKA
reż. Tadeusz Łysiak, prod. Warszawska Szkoła Filmowa, Polska
Uzasadnienie:
“Za profesjonalizm, wrażliwość i dojrzałość w opowiedzeniu trudnej emocjonalnie historii.”
Brązowy Dinozaur:
SHELLED / OPANCERZONY
reż. Boris Vedensky, prod. Moscow Film School, Rosja
Uzasadnienie:
“Za bardzo ważny i odważny film, który obnaża mechanizm manipulacji człowiekiem i pokazuje jak rodzi się zło.”
GREETINGS FROM NIGERIA / POZDROWIENIA Z NIGERII
reż. Peter Hoferica, prod. Vysoká Škola Muzických Umení, Słowacja
Uzasadnienie:
“Za poczucie humoru i nieszablonową, przepełnioną absurdem diagnozę rzeczywistości.”
REINA
reż. Ozan Mermer, prod. Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy
Uzasadnienie:
“Za film o bolesnej lekcji dorastania w wulgarnym świecie dorosłych, za wrażliwość, z którą pokazano wewnętrzną przemianę młodej bohaterki i jej walkę o zachowanie godności i niewinności.”
SILENCE /MILCZENIE
reż. Saara Hakkarainen, prod. Aalto University, Finlandia
Uzasadnienie:
“Za wrażliwe i odważne pokierowanie tematem będącym tematem tabu oraz umożliwienie nowego spojrzenia na pedofilię. To dzięki filmowemu językowi, który przedstawia codzienność w przeciwieństwie do twardych wyznań bohatera, która wyraża jego samotność i przepaść między jego życiem a “zwykłym życiem”.”
Jury postanowiło także przyznać:
Dyplom dla szkoły filmowej
HOCHSCHULE FÜR FERNSEHEN UND FILM MÜNCHEN (NIEMCY)
Uzasadnienie:
„Za różnorodność i bardzo wysoki poziom zaprezentowanych filmów.”
Jury w składzie: Iwona Bartnicka (Poland), Adriana Kytkova (UK), Clementino Junior (Brazil) po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA w dniu 19.11.2021 nagrodziło film:
A FIRECRACKER STORY / WYBUCHOWA HISTORIA
reż. Zhizi Hao, London Film School, Wielka Brytania
Uzasadnienie:
“Za perfekcyjne, świadome i kreatywne użycie filmowych środków wyrazu do przekazania kompletnej opowieści o adaptacji tradycji w ciągle zmieniającym się społeczeństwie.”
oraz przyznało wyróżnienie:
LAND OF GLORY / KRAINA CHWAŁY
reż. Borbála Nagy, Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin, Niemcy
Uzasadnienie:
“Za bardzo aktualny temat przedstawiony w prosty, ale uniwersalny sposób przybliżający ważne kwestie przez usta młodej, odważnej bohaterki.”
Jury studenckie w składzie: Szymon Pazera, Anna Skoczeń, Kinga Kowalczuk na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 roku po obejrzeniu 29 filmów w konkursie ETIUDA postanowiło nagrodzić film
SPIRITS AND ROCKS: AN AZOREAN MYTH / DUCHY I SKAŁY: AZORSKI MIT
reż. Aylin Gökmen, prod. Universidade Lusófona / Színház- és Filmművészeti Egyetem / LUCA School of Arts, Szwajcaria
Uzasadnienie:
“Za minimalne użycie języka filmowego do przedstawienia głębi wierzeń i lęków społeczności, za kadry, które bez słów tworzą obraz grozy natury oraz za mistyczne połączenie ludzi i przyrody, które poprzedzone licznymi obserwacjami oddziałują na wyobraźnie i sprawiają, że widz staje się jednocześnie częścią przedstawianych wydarzeń.”
Widzowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima postanowili wyróżnić dwa filmy:
SPACEBOY
reż. Veerle De Wilde, Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Belgia
HAEBERLI
reż. Moritz Mueller-Preisser, Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy
Jury 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Géza M. Tóth (Przewodniczący), Grzegorz Koncewicz, Chintis Lundgren, Julia Orlik na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. po obejrzeniu 54 animacji postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix – Złoty Jabberwocky oraz 7 000 PLN
AFFAIRS OF THE ART / KWESTIA SMAKU
reż. Joanna Quinn, Kanada 2021
Uzasadnienie:
“Joanna Quinn w swoim filmie Kwestia smaku w brawurowy sposób opowiedziała historię rodziny Beryl. Śledzimy historię życia bohaterki i jej bliskich napawając się pięknem jakie może dać tylko animacja: doskonałym rysunkiem, perfekcją filmowego języka, błyskotliwym scenariuszem z dobrze skonstruowanymi postaciami. To opowieść o tym jak mają się ludzkie aspiracje do realiów. Życie nie zawsze daje mam możliwość ich spełnienia, a nawet potrafi zamienić aspiracje w obsesję. Okazuje się, że jeśli ktoś ma artystyczną duszę i nie gasnącą pasję wówczas przyjdzie mu szaleńczo cieszyć się wszystkimi barwami życia.”
Srebrny Jabberwocky
ORGIASTIC HYPER-PLASTIC / ORGIASTYCZNY HIPERPLASTIK
reż. Paul Bush, Dania, UK 2020
Uzasadnienie:
“Za język formalny, który jest zarówno żartobliwie abstrakcyjny, jak i prowokacyjnie zrozumiały, w najlepszej wizualnej tradycji muzycznej.”
Brązowy Jabberwocky
THE STORK / BOCIAN
reż. Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov, Estonia 2020
Uzasadnienie:
“Poprzez figlarny portret wolności, film przypomina nam o absurdach życia i głupotach nieskrępowanego pożądania. Z przyjemnością śledziliśmy groteskowe zachowanie bohatera, który demonstruje sprzeciw wobec przeciętnych wzorców życiowych pary, w której życie ingeruje. To sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad własnymi ustalonymi wzorcami i wartościami, i zaprasza widza do śledzenia losów bohatera poza społecznymi i fizycznymi normami.”
Specjalny Złoty Jabberwocky oraz 3000 PLN dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej:
BUSLINE35A / LINIA 35A
reż. Elena Felici, Dania 2021
Uzasadnienie:
“Film w ciekawy sposób prowadzi narrację ukazując jak łatwo przychodzi nam odwracanie wzroku i szukanie wymówek, w chwili kiedy należy reagować. Dobitne ukazanie ludzkiej bezczynności w sytuacji, która może odcisnąć piętno na całe życie.”
COFFIN / TRUMNA
reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc, Francja 2020
Uzasadnienie:
“Za realistyczne ukazanie życia w klaustrofobicznej przestrzeni i zwrócenie uwagi na problem z którym zmagają się gęsto zaludnione miasta w Azji. Plastyczne ukazanie odartych z przestrzeni prywatnej ludzi, którzy z braku innej możliwości zmuszeni są odnaleźć się w trudnych warunkach w jakich przyszło im żyć.”
NOIR-SOLEIL
reż. Marie Larrivé, Francja 2021
Uzasadnienie:
Za zabranie nas w poetycką podróż odkrywającą relacje między pokoleniami członków rodziny, z których niektórzy już dawno odeszli. Ten film urzekł nas żywą oprawą wizualną i subtelnymi, symbolicznymi powiązaniami między miejscem historycznym, sprawami rodzinnymi i naturą.”
JEAN
reż. Marion Auvin, Francja 2020
Uzasadnienie:
“Film Jean już od pierwszego ujęcia wprowadza nas w historię, którą z zaciekawieniem i targającymi nas naprzemiennie emocjami złości i sympatii śledzimy aż do samego jej finału. Zaskakuje nas nie tylko samo zakończenie, ale również to, że tyle dramaturgii, emocji i życia można oddać z pomocą jedynie oszczędnej kreski i kolorowych plam. Tyle rzeczy na raz z powodzeniem urzeczywistnić może się tylko w sztuce animacji.”
KSIĄŻĘ W CUKIERNI / PRINCE IN A PASTRY SHOP
reż. Katarzyna Agopsowicz, Polska 2020
Uzasadnienie:
“Liryczna opowieść w niezwykle dobrze udramatyzowanej, lirycznej animacji, w każdym momencie przedstawiająca graficzny świat o niezależnej wartości ilustracyjnej.”
Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie ANIMA 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2021 otrzymała Katarzyna Agopsowicz za film "Książę w cukierni". Równocześnie autorka za ten sam film otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN,ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, dla najlepszego polskiego filmu animowanego prezentowanego na festiwalu.
Nagroda jury studenckiego:
Jury studenckie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w składzie: Witold Dudzic, Paulina Gandor, Zofia Tomalska na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2021 roku po obejrzeniu 54 filmów w konkursie ANIMA postanowiło nagrodzić film
VADIM ON A WALK / SPACER VADIMA
reż. Sasha Svirsky, Rosja
Widzowie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima postanowili wyróżnić film:
AFFAIRS OF THE ART / KWESTIA SMAKU
reż. Joanna Quinn, Kanada 2021
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.