en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Signe Baumane ponownie w Krakowie

Dodano: 12 listopada, 2016

Uwielbiamy Signe Baumane – za jej talent, nieszablonowość, bezkompromisowe poczucie humoru, żywiołowość. Miło nam poinformować, że ta królowa animacji kobiecej będzie znów gościem festiwalu Etiuda&Anima.     

signe2

Z Signe Baumane spotkamy się kilkakrotnie. Artystka, mieszkająca na stałe w Nowym Jorku, przedstawi nam subiektywny przewodnik po nowojorskiej animacji niezależnej, zatytułowany „Unikać kontaktu wzrokowego”. Nazwa pochodzi od wydań DVD z 2004 i 2005 roku, na których znalazły się najciekawsze filmy animowane stworzone przez nowojorczyków.

Wystąpienie Baumane składa się z trzech części. Program pierwszy obejmuje 14 ulubionych filmów animatorki z obu części „Unikać kontaktu wzrokowego”. Filmy te nie należą być może do najnowszych produkcji („Jeden z tych dni”/”One of Those Days” powstało w 1988 r.), ale ponieważ animacja nie starzeje się w takim samym stopniu jak inne gatunki filmowe, zaliczane są one wciąż do klasyki.

Programy drugi i trzeci zostały przygotowane specjalnie na potrzeby Etiudy&Animy i zawierają filmy, które nigdy dotąd nie były pokazywane podczas festiwalu. Jest kilka rzeczy na które warto tu zwrócić uwagę, np. akcja wielu z tych krótkometrażowych animacji dzieje się w dziwnych i nietypowych miejscach, jak choćby w przypadku “Straszliwe coś z Alphy-9”/”Terrible Alpha 9”, “ Skurcze”/”Pangs”, “Jajo”/”Egg”, „Miraż”/”Mirage” i “Błąkające się oko”/”Wandering Eye”.  Można to pewnie wyjaśnić tym, że sam Nowy Jork jest dziwnym miejscem rządzącym się własnymi prawami, które nie dla wszystkich nowoprzybyłych są od razu jasne, przez co mogą mieć oni początkowo wrażenie, że znajdują się na obcej planecie.

Poza tym w programie znajduje się kilka animacji, które mówią o sprawach dotyczących kobiet i kobiecości w sposób dosadny, niepokorny, lub wręcz sprośny, np. “Ocipinka seksu”/”Teat Beat of Sex”, “Boobatary”, “Cee Cee i jej opowiadania na dobranoc”/”Cee Cee’s Bedtime Stories” i “Każdy jest w ciąży”/”Everybody’s Pregnant”.

Te trzy programy prezentują najlepsze nowojorskie animacje powstałe w przeciągu ostatnich 20 lat. Dają one wyjątkową możliwość zapoznania się ze sposobem myślenia i funkcjonowania nowojorczyków i samego Nowego Jorku.

Unikać kontaktu wzrokowego – Signe Baumane o niezależnej nowojorskiej animacji

Program 1
24 listopada (czwartek), 17.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala

Program 2
25 listopada (piątek), 18.00
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala

Program 3
26 listopada (sobota), 19.30
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala

 

kamienie-w-moich-kieszeniach

Zapraszamy także na projekcję pierwszego pełnometrażowego filmu Signe Baumane „Kamienie w moich kieszeniach” z 2014 roku. Jest to osobista historia żeńskiej linii rodziny Łotyszki. Kobiety, wrażliwe i emocjonalne, zmagają się z własną nieprzystawalnością, która wpędza je w depresję i obłęd. Po projekcji odbędzie się rozmowa Signe Baumane z krakowskimi studentami. Wstęp na wydarzenie jest niebiletowany.

Signe Baumane i jej szalone poszukiwania zdrowego rozsądku w filmie „Kamienie w moich kieszeniach”

Wieczór Filmowy Wydziału Humanistycznego AGH
Pod Patronatem Dziekana Wydziału Humanistycznego AGH

25 listopada (piątek), 20.00
Kijów Centrum – Duża Sala

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content