en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

kup bilet na

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

kup karnet na

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Promocja książki Hanny Margolis

Dodano: 08 października, 2024

PROMOCJA KSIĄŻKI HANNY MARGOLIS: "NIEWIDZIALNĄ RĘKĄ. FILMY ANIMOWANE KOBIET W (MĘSKICH) STRUKTURACH ANIMACJI W POLSCE"

GDZIE: ASP - Sala Wykładowa 1, plac Jana Matejki 13, 31-157 Kraków
KIEDY: 25 października 2024 (piątek), godz.: 11:00
GOŚĆ: Hanna Margolis


Książka powstała na podstawie uhonorowanej Nagrodą im. Alicji Helman dysertacji doktorskiej pt. Filmy animowane kobiet w (męskich)strukturach kinematografii w Polsce w perspektywie komparatystycznej, pisanej pod opieką dr hab. Moniki Talarczyk, obronionej z wyróżnieniem w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w 2022 roku. Jest to publikacja szczególna, ponieważ zrodziła się na przecięciu praktyk zawodowych autorki, badaczki akademickiej, która przez ponad dekadę pracowała także jako reżyserka filmów animowanych.


Okładka książki Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach animacji w Polsce


Na tej podstawie (nie unikając tonów autorefleksyjnych) stworzyła dobrze udokumentowaną, przekrojową i pasjonującą „historię śledczą”, analizującą nieznany i (do bólu) zadziwiający obraz pracy kobiet w branży polskiej animacji od lat 40. po współczesność, ostatecznie dekonstruując mit mistrzowskiej animacji autorskiej. Publikacja pokazuje zarazem produkcję filmu animowanego jako pracę zbiorową ‒ nawet wtedy, kiedy jej współautorki nie „przechodzą do historii”.


Dysertacja Hanny Margolis jest rozprawą wybitną (...), którą „czyta się jak dobry kryminał”. (...) Tekst ten jest domyślany, dojrzały, dopracowany konceptualnie, a częstokroć odkrywczy (...) Pokusiłbym się nawet, że to książka, która mogłaby powstać w Paryżu lat 50. czy 60. i z powodu wagi prezentowanej w niej „archeologii” stać się od razu ważnym głosem, wpływającym na następujące po jego wybrzmieniu trajektorie humanistyki.

z recenzji dr. hab. Marcina Adamczaka


Rozprawa jest dziełem imponującym, zarówno jeśli chodzi o kwerendę w archiwach dotyczących krajowej produkcji filmów animowanych od czasów powojennych do dziś, jak i krytyki źródeł, analiz i wniosków końcowych. Najważniejsze jest jednak to, że mamy do czynienia z pracą absolutnie pionierską.

z recenzji dr. hab. Marcina Giżyckiego



Hanna Margolis

Hanna Margolis - filmoznawczyni i historyczka sztuki, doktora nauk humanistycznych, reżyserka i scenarzystka filmów animowanych. Specjalizuje się w problematyce filmu animowanego XX i XXI wieku. Autorka licznych publikacji akademickich na temat filmu animowanego, w tym książki „Niewidzialną ręką. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach kinematografii w Polsce” (wyd. Universitas), oraz „Animacja autorska w PRL. Ukryty projekt Kazimierza Urbańskiego” wyd. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka pierwszej edycji Nagrody im. Alicji Helman za rozprawę doktorską z dziedziny filmoznawstwa za rok 2021, za dysertację pt. „Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach kinematografii w Polscew perspektywie komparatystycznej” (obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, promotorka dr hab. Monika Talarczyk). Wykładowczyni akademicka, doświadczona ekspertka w dziedzinie filmu animowanego współpracująca z instytucjami filmowymi (m.in. członkini Rady Młodej Animacji Studia Munka, ekspertka PISF), festiwalami filmowymi (jako jurorka i selekcjonerka), również instytucjami sztuki (jako kurator, np. „Czerwień zalewa kadr”, Galeria Zachęta, 2019).


Z HANNĄ MARGOLIS ROZMAWIAĆ BĘDZIE EWA CISZEWSKA


Ewa Ciszewska

Ewa Ciszewska
Adiunktka w Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Jej ostatnie publikacje dotyczą zarządzania dziedzictwem kulturowym w obszarze animacji w Polsce, historii polskiej animacji, polsko-czeskiej współpracy filmowej w czasach PRL-u oraz edukacji filmowej w Polsce. Interesuje się historią Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi. Wspólnie z prof. Pavlem Skopalem bada środkowoeuropejskie wytwórnie filmów animowanych. Członkini Grupy Badawczej Polska Animacja.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content