GDZIE: ASP - Sala Wykładowa 1, plac Jana Matejki 13, 31-157 Kraków
KIEDY: 25 października 2024 (piątek), godz.: 15:00
/ WSTĘP WOLNY /
Małgorzata Łuczyna, Jacek Złoczowski (Memorymorph), Aleksandra Rodobolska – Dudek i Wiola Sowa realizują swoje projekty artystyczno-badawcze na Wydziale Sztuki Uniwersytetu KEN, gdzie pracują w Istytucie Sztuki i Designu. Artyści, tworząc doświadczenia wirtualnej rzeczywistości, wykorzystują środowisko VR w różny sposób: jako miejsce interakcji, kontemplacji czy tworząc rodzaj animowanego dokumentu.
Podczas case study przeanalizowane zostanie indywidualny warsztat artystów wypracowany przy tworzeniu prezentowanych na wystawie Urban Humanity:
MEMORYMORPH: MAŁGORZATA ŁUCZYNA, JACEK ZŁOCZOWSKI
Kolektyw Memorymorph powstał w 2017 roku. Grupę tworzą artyści wizualni Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski. W swoich projektach artyści współpracują z programistami, naukowcami i projektantami. Realizują prace multimedialne, działania w przestrzeni publicznej, prace w obszarze sztuki internetowej, wirtualnej i hybrydowej. Prace grupy pokazywane były podczas wystaw: TANCEBA, Galeria Bielska BWA (2017), PRÓBA 3, Galeria im. J. Tarasina w Kaliszu (2017), Street Data podczas festiwalu MIASTOmovie 6 we Wrocławiu (2018) oraz w ramach pokazu 3D Kraków Meetup na festiwalu Patchlab 2018 w Krakowie.
ALEKSANDRA RODOBOLSKA-DUDEK
Artystka wizualna i badaczka, której twórczość koncentruje się na połączeniu sztuki i technologii. Specjalizuje się w animacji oraz instalacjach artystycznych, w których obraz i ruch kształtują zmysłowe doświadczenia widza. Jej prace, obejmujące zarówno animacje 3D, jak i projekty site-specific, mają na celu wywołanie określonych reakcji i skojarzeń w wyobraźni odbiorcy, oddziałując na jego zmysły.
Czerpie inspiracje z folkloru oraz neuroestetyki, budując przestrzenie, w których widz może zanurzyć się w świat wykreowany przez artystkę. Twórczość ta odzwierciedla przemyślane założenia dotyczące form i treści, które wpływają na percepcję dzieła, zachowując artystyczną kontrolę nad efektem końcowym. W jej pracy spotykają się tradycja i współczesność, a technologia staje się narzędziem do pogłębiania wrażeń estetycznych.
WIOLA SOWA
Reżyserka filmowa i artystka wizualna. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Szkołę Filmową w Łodzi. Realizuje filmy animowane, ale również miesza animację z fabułą i dokumentem. Realizuje prace w rozszerzonej rzeczywistości AR (tłumaczyć jako Augmented Reality) i cinematic VR. W swoich pracach, zarówno w filmowych, jak realizowanych w rozszerzonej rzeczywistości (tłumaczyć jako Extended Reality) koncentruje się wokół człowieka, najczęściej kobiety. Indywidualne doświadczenia jednostki stają się w nich uniwersalne. Człowiek już nieobecny, zapamiętany.
Jej filmy były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in.: National Gallery of Art Washington D.C., Fundacja Kościuszki w Nowym Jorku, Barbican Centre w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, podczas Hiroshima Animation Festival w Japonii, Annecy Animation Festival we Francji i kilkuset innych.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.