en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Dziś przedostatni dzień 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima

Dodano: 20 listopada, 2021

Sobota to już niestety przedostatni dzień festiwalu Etiuda&Anima 2021, ale nie zwalniamy tempa i zapowiadamy wydarzenia dzisiejszego dnia. 

O godzinie 12:00 ONLINE kolejna odsłona „Notacji”. Tym razem o Studiu Filmów Animowanych w Krakowie opowiadać będzie Longin Szmyd. Artysta urodził się w 1955 roku w Bytomiu. Jest absolwentem Wydziału Grafiki w ASPw Krakowie, studiował także animację w PWSFTviT w Łodzi. Uprawia grafikę, rysunek i malarstwo oraz film animowany. Z krakowskim Studiem Filmów Animowanych jest związany od 1982 roku. Od początku lat 90. prowadzi własne studio producenckie pod nazwą Longin Studio. Szmyd jest autorem kilkudziesięciu filmów animowanych, wielokrotnie nagradzany na zagranicznych i krajowych festiwalach filmowych (m. in. OFAFA w Krakowie). 

W tym samym czasie (o godzinie 12:00) rozpocznie się online także panel dyskusyjny Sekcji Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich pt. „Określenie potrzeb edukacji w zakresie animacji”. Natomiast o 13:00 zapraszamy na kolejny panel dyskusyjny tym razem zatytułowany „Jak ekologicznie zrobić festiwal?”. Zaproszeni goście będą zastanawiać się jak najlepiej wykorzystać potencjał kultury do niesienia zmiany świadomościowej, jak motywować publiczność do ekologicznych działań, a także jak w praktyce organizować kulturę w sposób zrównoważony. Porozmawiają o najlepszych praktykach, najczęstszych błędach, pomysłach i tym, jak wzajemnie możemy się inspirować. Dyskusja odbędzie się online i poprowadzi ją Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro.

Jeśli ktoś przeoczył wtorkowy pokaz westernowej animacji „Dziki Zachód Calamity Jane” to jest okazja by nadrobić te zaległość – powtórkowy pokaz filmu o 13:00 na VOD.

Kadr z animacji "Piec alchemiczny”

O 14:00 na VOD zapraszamy na wyjątkowy dokumentu pt. „Piec alchemiczny”. Reżyserzy Adam Oľha i Jan Daňhel przez trzy lata dokumentowali życie Jana Švankmajera, od jego współpracy ze starym przyjacielem i producentem Jaromírem Kallistą po wspomnienie Evy Švankmajerovej, jego żony i partnerki twórczej, muzy i nieodłącznej drugiej połowy reżysera. Kręcony w różnych formatach filmowych, z wykorzystaniem found footage i z domieszką czeskiego humoru, Alchemical Furnace jest odą do tworzenia i towarzystwa.

Kadr z animacji "Siłaczka”

O 15:00 V projekcja konkursu ANIMA, a wśród prezentowanych filmów m.in. „Siłaczka” w reżyserii Izabeli Plucińskiej i „Meblościanka” Joanny Polak. O 18:30 VI, ostatnia już projekcja filmów konkursowych z kategorii ANIMA.

Kadr z animacji "Kura”

O 16:30 na VOD zaczną się pokazy IV projekcji konkursu ETIUDA. Jednym z filmów pokazywanych w bloku projekcyjnym jest „Kura” w reżyserii Andrzeja Brzózki z Państwowej Wyższej Szkoła Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kadr z animacji "Nos lub spisek odmieńców”

Sobotę zakończymy filmem Andrieja Chżanowskiego pt. „Nos lub spisek odmieńców” (godzina 20:00 na VOD). Film oparty jest na dwóch największych kreacjach rosyjskiego geniuszu: powieści Nikołaja Gogola „Nos” i operze „Nos”, stworzonej w 1930 roku przez kompozytora Dmitrija Szostakowicza. Film poświęcony jest pionierom, innowatorom w sztuce. Ludziom, którzy wyprzedzali swoje czasy. I, co najważniejsze, mieli odwagę, aby płynąć pod prąd – kosztem własnego dobrobytu, a często życia. Głównymi bohaterami filmu są pisarze Nikołaj Gogol i Michaił Bułhakow, reżyser Wsiewołod Meyerhold i kompozytor Dmitrij Szostakowicz.

Link do zakupu indywidualnych biletów: https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

Więcej o biletach: https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2021/

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne (KINO) w Kinie Kijów sprzedawane są oddzielnie.

Zachęcamy do śledzenia informacji o 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content