en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 19-24 XI 2024

Czwarty dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2021

Dodano: 19 listopada, 2021


Dziś piątek, co oznacza, że połowa 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima już za nami!

Piątek to także drugi dzień warsztatów z animacji dla dorosłych, które odbywają się w pracowni filmu animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w godzinach 9:00-13:00. Warsztaty prowadzą Daria Godyń oraz Anna Skoczeń.

O godzinie 12:00 oraz 13:00 kolejne dwie odsłony z cyklu „Notacje”. O 12:00 rozmowa dyrektora artystycznego MFF Etiuda&Anima Bogusława Zmudzińskiego z Elżbietą Zechenter-Spławińską, poetką, tłumaczką, prozaiczką. W latach 1978-1987 była ona kierownikiem literackim Studia Filmów Animowanych w Krakowie. Od 1990 roku prowadzi zajęcia warsztatowe z grupą literacką „Sylaba” w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida a od 1995 roku prowadzi Koło Literackie w Centrum Młodzieży im. Dr. H. Jordana w Krakowie. Elżbieta Zechenter-Spławińska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaką Honoris Gratia w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców.

Kadr z animacji "Maska i duma / Pride of the Mask” reż. Aleksander Olo Sroczyński

O godzinie 13:00 w cyklu „Notacje” głos zabierze Aleksander Olo Sroczyński. Urodzony 1953 w Poznaniu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował na Wydziale Grafiki, w Pracowni Filmu Animowanego, studiował także animację w PWSFTviT w Łodzi. W latach 80. Był związany ze Studiem Filmów Animowanych w Krakowie. Pod koniec dekady wyjechał do USA, gdzie od 1989 roku mieszka i pracuje. Sroczyński jest autorem autotematycznych filmów animowanych, uprawia także ilustrację książkową, rysunek prasowy, prowadzi działalność w zakresie projektowania wizualnego. Jest najbarwniejszą postacią w wieloletniej historii krakowskiego Studia Filmów Animowanych, dlatego o godzinie 14:00 na VOD w ramach retrospektywy jego artystycznej działalności przypomnimy 7 autorskich filmów Sroczyńskiego.

Kadr z animacji "Książę w cukierni” reż. Katarzyna Agopsowicz

O 16:00 i 19:30 zaczną się kolejno III i IV projekcja z konkursu ANIMA, a wśród pokazywanych filmów m.in. „Książę w cukierni” w reżyserii Katarzyny Agopsowicz. O 17:30 ruszy V projekcja filmów z drugiego tytułowego konkursu ETIUDA.

Kadr z animacji "Życie z Hermanem H. Rott"

O 21:00 zapraszamy natomiast na warsztat twórczy animatorki Chintis Lundgren pt. „Gdzie mam to położyć, Antonio?”. Dorobek Lundgren obejmuje zestaw ekscentrycznych teledysków, reklam społecznych oraz filmów krótkometrażowych charakteryzujących się lekkim, absurdalnym tonem i wyrazistymi antropomorficznymi postaciami. Jej filmy (w tym wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe „Manivald” (2017) i „Życie z Hermanem H. Rott” (Life with Herman H. Rott, 2015) były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Sundance, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie i Ottawie. Znalazły się także w programie naszego festiwalu wraz z 3 innymi filmami autorki.

Zapraszamy na VOD!

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content