Tegoroczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 19-24 listopada w Krakowie. Listopad sprzyja refleksji o przemijaniu i śmierci, dlatego w programie 26. edycji festiwalu znalazł się wyjątkowy cykl „Pożegnania”.
26. Etiuda&Anima to nie tylko projekcje krótkich i długich animacji. W bieżącym programie znalazł się również wspominkowy cykl „Pożegnania”. Został on poświęcony postaciom wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W ramach cyklu odbędą się projekcje filmów dokumentalnych dedykowanych twórczości Agnes Vardy (Varda według Agnes, 2019, reż. Agnes Varda), Bernarda Bertolucciego (Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży, 2019, reż. Mario Sesti) oraz Franca Zeffirellego (Franco Zeffirelli – Reżyserując z życia, 2017, reż. Chris Hunt).
Premiera, jak się okazało, pożegnalnego dzieła Varda według Agnes odbyła się w lutym 2019 roku na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie, miesiąc przed śmiercią francuskiej artystki. Film, pomyślany jako rodzaj wizualnej autobiografii, Varda traktuje jednocześnie jako dokumentację swoich różnorakich działań. Artystka łączona z francuską nową falą zawsze podkreślała, że jest równocześnie fotografką, reżyserką i performerką. Z właściwym sobie humorem, nie popadając w zbędny sentymentalizm 90-letnia Varda zaprasza widzów na wyjątkowy masterclass. Podróż po swoim dorobku łączy z fragmentami filmów, inscenizacji i wystaw w galeriach, a także z wypowiedziami aktorów i współpracowników oraz własnymi komentarzami.
W ubiegłym roku świat pożegnał Bernarda Bertolucciego, włoskiego mistrza kina. Twórca dokumentu Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży Mario Sesti, krytyk filmowy i dziennikarz, w ciągu trzydziestu lat kilkukrotnie spotkał się z Bertoluccim. Ich rozmowy opublikowano w czasopiśmie „L’espresso”, zaś nagrania wywiadów dołączone zostały do wydań DVD filmów Pod osłoną nieba (1990) i Marzyciele (2003). Dokument Bernardo Bertolucci: To nie koniec podróży, który miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, jest zapisem ostatniej rozmowy jaką Sesti odbył z reżyserem. Miała ona miejsce niedługo przed śmiercią Bertolucciego i stała się symbolicznym pożegnaniem z nim. Włoski twórca z nostalgią wracał w niej pamięcią do najważniejszych momentów w swojej filmowej karierze. Opowiadał o wczesnych sukcesach na arenie międzynarodowej, wspomina współpracę z Marlonem Brando, odtwórcą głównej roli w kontrowersyjnym Ostatnim tangu w Paryżu (1972), a także oscarową galę, kiedy to nagroda dla najlepszego filmu powędrowała do Ostatniego cesarza (1987).
Natomiast Franco Zeffirelli – Reżyserując z życia to zajmujący dokument brytyjskiego twórcy programów telewizyjnych Chrisa Hunta. To także filmowe epitafium innego filmowca ze słonecznej Italii, Franca Zeffirellego – opowieść o jego życiu, sztuce i inspiracjach. Zmarły 15 czerwca 2019 roku w wieku 96 lat włoski reżyser zasłynął głównie filmowymi adaptacjami sztuk Williama Szekspira, jak Poskromienie złośnicy (1967), Romeo i Julia (1968), Otello (1986) czy Hamlet (1990) oraz legendarnymi inscenizacjami oper – „La Traviaty”, „Don Giovanniego”, „Carmen”, „Pajaców”. Dwa lata przed śmiercią Zeffirelliego Hunt gościł w domu reżysera w Rzymie, gdzie odbył liczne rozmowy z nim samym, a także współpracującymi z Zeffirellim osobistościami kina, teatru i opery, m.in. Placido Domingo, Robertem Powellem czy Judi Dench. Z dokumentu, który został wzbogacony fragmentami wywiadów, a także oper, filmów i sztuk włoskiego twórcy, wyłania się portret człowieka Renesansu.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.