en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Cykl „Autoportrety twórców animacji” na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima

Dodano: 12 listopada, 2019

Stały cykl „Autoportrety twórców animacji” to jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów każdej edycji festiwalu Etiuda&Anima. Podczas interaktywnych spotkań z publicznością, największe osobistości współczesnej animacji artystycznej opowiadają o tajnikach swojej pracy. Gośćmi tegorocznej odsłony cyklu są Igor Kovaljov (21.11) oraz Izabela Plucińska (22.11).

Igor Kovaljov

Nasz tegoroczny gość specjalny – Igor Kovaljov, to uznany na całym świecie filmowiec, animator i reżyser. Jego krótkie filmy animowane Andrei Svislotski (1992), Hen, His Wife (1990), Flying Nansen (1999), Milch (2005)) oraz Before Love (2015) otrzymały wiele nagród i wyróżnień, spotykając się z uznaniem w środowisku filmowym.

Kard z animacji / Still from animation"Milch"

Urodzony w Kijowie na Ukrainie Igor Kovalyov jest współzałożycielem legendarnego studia Pilot School of Animation w Moskwie. Studio skupiało najważniejszych twórców rosyjskich, w tym również animatorów Klasky Csupo. W 1991 roku Kovalyov przyjął zaproszenie do pracy w studio Klasky Csupo w Hollywood i został reżyserem pierwszego filmu fabularnego tego studia, The Rugrats Movie (1998). Artysta pracował także przy serialu telewizyjnym Aaahh !!! Real Monsters (1994-1998), wyreżyserował również reklamy i krótkie filmy internetowe.

Kard z animacji / Still from animation "Hen, His Wife"

W filmach Kovaljova odnajdziemy surrealistyczne sytuacje z życia codziennego, zahaczające niekiedy o elementy fantastyczne. Ograniczone dialogi skłaniają widza, by swą uwagę skupił na twarzach postaci, a te nie należą do atrakcyjnych. Decyzję, czy nazwać je brzydkimi, czy może raczej wystylizowanymi, twórca pozostawia odbiorcy. Podobnie jak interpretację samych opowieści.

 

Izabela Plucińska

Kard z animacji / Still from animation"7 more minutes"

Natomiast nasza rodaczka, Izabela Plucińska, specjalizuje się w animacji plastelinowej. Artystka urodziła się w 1974 roku w Koszalinie. Studiowała animację w Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz grafikę i design na tamtejszej ASP, a także w poczdamskiej The Film &Television Academy (HFF) „Konrad Wolf”. Spośród licznych plastelinowych animacji największe sukcesy przyniósł jej film Jam Session (2005), uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną firmę produkcyjną Claytraces.

Kadr z animacji / Still from animation "Sexy Laundry"

W filmach Plucińskiej również nie znajdziemy starannie narysowanych postaci ani dokładnie wyrenderowanych krajobrazów, do których przyzwyczaiły nas produkcje z wytwórni Disney’a. Światy w stworzonych przez Plucińską Esterhazym (2009) czy Afternoon (2012) są bardziej namacalne, jak plastelina użyta do ich wykonania. Najnowszy film artystki Portret Suzanne (2019) –  groteskowa historia o miłości na podstawie opowiadania Rolanda Topora – powalczy w tegorocznym konkursie festiwalowym w kategorii ANIMA.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content