Organizacja wydarzeń towarzyszących o charakterze ekologicznym – warsztatów, prelekcji, dyskusji, pokazów, spotkań z ekspertami i ekspertkami, wykładów – kultura ma wielką moc, edukacja poprzez partycypację odbiorców i odbiorczyń jest największym potencjałem festiwali do wprowadzania zmian.
Wprowadzenie alternatywnych gadżetów festiwalowych, zachęcających do zwrócenia większej uwagi na środowisko naturalne – np. bomby kwietne, festiwalowe domki dla owadów.
Zrównoważona produkcja gadżetów - przykładowo torby czy plecaki można wyprodukować z materiałów z odzysku, np. starych banerów.
Nawiązanie współpracy z lokalnymi producentami i producentkami, biznesami i odpowiedzialnymi inicjatywami – festiwal może czerpać ze swojego najbliższego otoczenia i jednocześnie ograniczyć łańcuchy dostaw.
Ograniczenie lub zrezygnowanie z części druków. Warto zastanowić się jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na programy, katalogi, plakaty, ulotki.
Korzystanie ze smyczek, identyfikatorów (generalnie wszystkich zasobów, na tyle na ile to możliwe) wyprodukowanych wcześniej – np. zestaw “neutralnych smyczek”, który można wykorzystać w przyszłości niezależnie od oprawy wizualnej edycji, lub prowadzić recykling smyczek – korzystać z tych, które zostały z poprzednich edycji.
Catering na bankietach/innych wydarzeniach może być wyłącznie wegetariański/wegański – warto zachęcać do wypróbowania roślinnych alternatyw.
Publiczności festiwalowej warto zapewnić dostęp do wody pitnej (kranowej) i zachęcać do przynoszenia własnych bidonów wielokrotnego użytku.
Offsetowanie wydarzeń – obliczanie śladu węglowego wydarzenia i określenie działań, które miałyby na celu go zneutralizować – np. nasadzenie drzew.
Zachęcanie uczestników i uczestniczek do korzystania z komunikacji miejskiej – przygotowanie mapki z opracowanymi trasami dotarcia do miejsc festiwalowych, które będzie można przebyć pieszo, rowerem lub autobusem czy tramwajem.
Ekonomiczne i ekologiczne planowanie działań festiwalowych, np. transportów i przejazdów.
Wprowadzenie inicjatyw takich jak lodówki foodsharingowe, zbiórki zakrętek, zużytego sprzętu, wymiany roślin – warto wykorzystać potencjał tego, że festiwal zbiera dużą ilość osób w jednym miejscu.
Przygotowanie odpowiedniej ilości koszy/punktów zrzutu śmieci, dbałość o segregację śmieci.
Odpowiedzialne zarządzanie ściekami/zużyciem wody.
Plus wiele, wiele innych rozwiązań, które wciąż odkrywamy – lepszej organizacji warto uczyć się całe życie!