en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Quay Brothers, Christopher Nolan
Quay Brothers, Christopher Nolan

Christopher Nolan spotka braci Quay w Krakowie

Dodano: 08 listopada, 2015

Quay Brothers, Christopher Nolan

Mroczny rycerz kinematografii zapałał miłością do bliźniaczych stroicieli trzęsień ziemi. Efektem tej artystycznej fascynacji Christophera Nolana twórczością Stephena i Timothy’ego Quay jest dokument pt. Quay, który pokażemy w tegorocznej edycji festiwalu Etiuda&Anima. Dokumentowi Quay towarzyszyć będą filmy Braci wybrane przez samego Nolana.

W tym krótkim dokumencie, pierwszym w dorobku Nolana, reżyser zagląda do pracowni Braci – intymnej przestrzeni, w której powstają ich animowane fantasmagorie.  Stephen i Timothy Quay od ponad trzydziestu lat tworzą filmy, wykorzystujące lalki i animację poklatkową. Ich dzieła oczarowały świat. Umiłowanie detalu, zapierające dech w piersiach kolory i faktury oraz niezwykłe operowanie kamerą sprawiają, że twórczość braci Quay odznacza się unikatowym i niepowtarzalnym stylem. Artyści czerpią inspirację z dorobku kulturalnego Europy Środkowej. Nawiązują do pisarstwa Franza Kafki, Brunona Schulza, Jana Potockiego i Roberta Walsera, filmów Jana Švankmajera, Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, Jurija Norszteina, Jiříego Trnki. Do ich najbardziej znanych prac należą: Gabinet Jana Švankmajera (1984), Ulica Krokodyli (1986), Próby do wymarłych anatomii (1986), Grzebień (1990), Anamorfoza (1991), In Absentia (2000), Muzeum fantomów (2003), Maska (2010). Bracia Quay mają w swoim dorobku także pełnometrażowe filmy z udziałem aktorów: Instytut Benjamenta (1995) i Stroiciel trzęsień ziemi (2005).

Polonica u Quay’ów

W ich twórczości wyjątkowe miejsce zajmuje Polska. Utwory polskich pisarzy, Brunona Schulza i Stanisława Lema, stały się podwaliną scenariuszy do Ulicy krokodyli i Maski (zrealizowanej w łódzkim Se-ma-forze). Także narracja do wspomnianej Ulicy Krokodyli i Grzebienia prowadzona jest w języku polskim.

W 2009 roku bracia Quay zrealizowali w Polsce Inwentorium śladów przy udziale Muzeum Zamku w Łańcucie. Ten dokumentalno – animowany film jest hołdem złożonym Janowi Potockiemu, XVIII-wiecznemu pisarzowi, podróżnikowi i politykowi, autorowi Rękopisu znalezionego w Saragossie.

Wieloletnim współpracownikiem Braci jest Lech Jankowski, który skomponował muzykę do Ulicy Krokodyli, Prób do wymarłych anatomii, Grzebienia i Instytutu Benjamenta. W Inwentorium śladów i Masce wykorzystana została muzyka Krzysztofa Pendereckiego.

Na ich dzieła oddziałują także prace polskich animatorów – Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy.

Podczas 22. MFF Etiuda&Anima dojdzie do niezwykłego spotkania artystycznych osobowości Christophera Nolana i braci Quay – skrajnie różnych, lecz pokrewnych w swojej nieograniczonej i oryginalnej wyobraźni.

THE QUAY BROTHERS IN 35 MM CURATED BY CHRISTOPHER NOLAN

  • In Absentia, reż. Stephen & Timothy Quay, animacja, UK, 2000, 19'
  • Quay, reż. Christopher Nolan, dokument, USA, 2015, 8'
  • Grzebień/The Comb, reż. Stephen & Timothy Quay, animacja, UK, 1990, 17'
  • Ulica Krokodyli/Street of Crocodiles, reż. Stephen & Timothy Quay, animacja, UK, 1986, 21'

Wszystkie projekcje z taśmy 35 mm!

Rotunda
28 listopada (sobota), godzina 16:30

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content