/Animacja iluzji – Houdini

Animacja iluzji – Houdini

Któż z nas nie lubi magicznych sztuczek. Zabierzcie ze sobą Waszych milusińskich i przybywajcie do Małopolskiego Ogrodu Sztuk na animowany pokaz iluzji – Houdini Cédrica Babouche’a.

Houdini to opowieść o jednym z najsłynniejszych iluzjonistów w historii – Harrym Houdinim (1874-1926). Houdini (właśc. Erik Weisz) był synem żydowskiego rabina, który wraz z rodziną wyemigrował z Węgier do USA. W nowej ojczyźnie młody Erik, zwany przez przyjaciół „Harry”, rozpoczął karierę iluzjonisty. Początkowo koncentrował się na tradycyjnych sztuczkach z kartami. Wkrótce zasłynął ze swych spektakularnych ucieczek: uwalniał się z kajdan, łańcuchów, więzów, kaftanów bezpieczeństwa, szczelnie zamkniętych skrzyń.

Francuski animator Cédric Babouche skupia się na dzieciństwie przyszłego króla iluzji. Zafascynowany magią 12-letni Harry mieszka z rodzicami w małym miasteczku Appleton, gdzie ćwiczy swoje sztuczki. Pewnego dnia staje do wielkiego konkursu organizowanego przez burmistrza Nowego Jorku z okazji inauguracji Statui Wolności. Tam spotyka wielkiego „maga” Teslę…

Houdini

Twórca Houdiniego zabiera nas w fascynującą podróż po świecie końca XIX wieku, w którym iluzja łączy się z intelektem, a nauka z magią. W steampunkowej estetyce przedstawia losy artysty, który stał się niedoścignionym wzorem dla magików, zyskał licznych naśladowców i do dziś inspiruje twórców iluzji. W filmie Babouche’a obok Houdiniego pojawia się inna wybitna postać epoki, Nikola Tesla – genialny wynalazca i wizjoner, znany ze swojego eksperymentalnego podejścia do prądu.

Cédric Babouche należy do najbardziej utalentowanych młodych twórców animacji w Europie. Jego 12-minutowy film Imago, łączący akwarele z animacją 2D i 3D, został entuzjastycznie przyjęty i pokazany na ponad 110 festiwalach filmowych (zdobył dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes i znalazł się w selekcji do Oscara). W latach 2005 i 2008 Babouche został mianowany dyrektorem artystycznym studia Def2shoot, gdzie stworzył wiele animacji, które pokazały jego autorski styl. Od 2007 roku jest także dyrektorem artystycznym firmy DANDELOOO, w której realizuje projekty filmowe, m.in. Houdiniego.


Houdini (reż. Cédric Babouche, Francja 2014, 52’)

Małopolski Ogród Sztuki (duża sala)
26 listopada (czwartek), godz. 10.00