en

30.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 21-26 XI 2023

Etiuda&Anima dla dzieci

Dodano: 15 października, 2015


Houdini

 

W trakcie tegorocznej edycji Etiuda&Anima nie zabraknie atrakcji również dla najmłodszych Widzów. Zapraszamy na trzy wyjątkowe wydarzenia kierowane do dzieci:

 

 Pokaz filmu Podróż do Melonii (reż. Per Ǻahlin, Szwecja/Norwegia 1989, 104 min.)

Rotunda

28 listopada (sobota), godz. 11.00

 

Podróż do Melonii należy do klasyków dziecięcej animacji. Film został wyróżniony nagrodami szwedzkiego przemysłu filmowego – Guldbagge Awards – za animację i muzykę.

Dzieło Pera Ǻahlina nawiązuje do Burzy Williama Szekspira. Rajską wyspę o nazwie Melonia zamieszkuje czarnoksiężnik Prospero ze swoją córką Mirandą, albatrosem Arielem, dobrodusznym ogrodnikiem o warzywnej twarzy, Kalibanem i poetą Williamem. Kilka mil od Melonii leży wyspa Plutonia, rządzona przez chciwych kapitalistów, Sluga i Slagga. Na Plutonii, postrzeganej jako piekło na ziemi, dzieci zmuszane są do niewolniczej pracy przy wytwarzaniu broni. Kiedy zasoby naturalne Plutonii ulegają wyczerpaniu, jej przywódcy przy pomocy gigantycznego wiertła planują przejąć piękną Melonię. Pewnego dnia, podczas burzy, u wybrzeży Melonii rozbija się statek z małym Ferdynandem, który ucieka z Plutonii. Miranda i Prospero ratują chłopca i pomagają mu wrócić do zdrowia. Razem ze swoimi ekscentrycznymi przyjaciółmi stawiają czoła niecnym zamiarom Sluga i Slagga, aby uratować swoją ukochaną wyspę.

Per Ǻahlin bywa porównywany do Hayao Miyazakiego – mistrza japońskiej animacji, założyciela studia Ghibli. Obu twórców łączy podobne uwrażliwienie na problemy człowieka i natury. Przesłanie Podróży na Melonię wciąż nie traci na aktualności. Film ostrzega przed efektami nadmiernej eksploatacji środowiska, które grozi katastrofą ekologiczną, zwraca uwagę na wyzysk ekonomiczny, a także pokazuje destrukcyjne skutki militaryzmu.

 


 

 Pokaz filmu Houdini (reż. Cédric Babouche, Francja 2014, 52 min.)

Małopolski Ogród Sztuki (duża sala)

26 listopada (czwartek), godzina 10:00

 

Polecane dla dzieci w wieku: 6-12 lat

 

Houdini to opowieść o jednym z najsłynniejszych iluzjonistów w historii – Harrym Houdinim (1874-1926). Houdini (właśc. Erik Weisz) był synem żydowskiego rabina, który wraz z rodziną wyemigrował z Węgier do USA. W nowej ojczyźnie młody Erik, zwany przez przyjaciół „Harry”, rozpoczął karierę iluzjonisty. Początkowo koncentrował się na tradycyjnych sztuczkach z kartami. Wkrótce zasłynął ze swych spektakularnych ucieczek: uwalniał się z kajdan, łańcuchów, więzów, kaftanów bezpieczeństwa, szczelnie zamkniętych skrzyń.

Francuski animator Cédric Babouche skupia się na dzieciństwie przyszłego króla iluzji. Zafascynowany magią 12-letni Harry mieszka z rodzicami w małym miasteczku Appleton, gdzie ćwiczy swoje sztuczki. Pewnego dnia staje do wielkiego konkursu organizowanego przez burmistrza Nowego Jorku z okazji inauguracji Statui Wolności. Tam spotyka wielkiego „maga” Teslę...

Twórca Houdiniego zabiera nas w fascynującą podróż po świecie końca XIX wieku, w którym iluzja łączy się z intelektem, a nauka z magią. W steampunkowej estetyce przedstawia losy artysty, który stał się niedoścignionym wzorem dla magików, zyskał licznych naśladowców i do dziś inspiruje twórców iluzji. W filmie Babouche’a obok Houdiniego pojawia się inna wybitna postać epoki, Nikola Tesla – genialny wynalazca i wizjoner, znany ze swojego eksperymentalnego podejścia do prądu.

Cédric Babouche należy do najbardziej utalentowanych młodych twórców animacji w Europie. Jego 12-minutowy film Imago, łączący akwarele z animacją 2D i 3D, został entuzjastycznie przyjęty i pokazany na ponad 110 festiwalach filmowych (zdobył dwie nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes i znalazł się w selekcji do Oscara). W latach 2005 i 2008 Babouche został mianowany dyrektorem artystycznym studia Def2shoot, gdzie stworzył wiele animacji, które pokazały jego autorski styl. Od 2007 roku jest także dyrektorem artystycznym firmy DANDELOOO, w której realizuje projekty filmowe, m.in. Houdiniego.

 


 

Warsztaty animacji dla dzieci „Czapu Czipu”

 

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym na warsztaty animacji, prowadzone przez Bognę Srokę-Muchę i Martę Gebhardt.

Podczas warsztatów spróbujemy pokazać - krok po kroku - wszystkie etapy powstawania filmu animowanego i wspólnie postaramy się stworzyć Mini Studio Filmowe. Uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły wykonawcze - scenopisarzy, storyboardzistów, plastyków, animatorów.
Bohaterami, którzy wprowadzą dzieci w ten niezwykły świat animacji, będzie kilkuletni, papierowy chłopczyk o imieniu Czipu i jego magiczna czapka - Czapu. Ich wspólne przygody są podstawą do powstającego obecnie w Studio Anima Art serialu animowanego dla dzieci w wieku przedszkolnym, którego pomysłodawczynią i autorką jest Bogna Sroka-Mucha. Warsztaty będą więc również okazją do przedpremierowego spotkania się z postaciami, które już wkrótce zaistnieją na ekranach telewizorów.

Czapu, Czipu (ang. Hee Hee Hatty) to bajka, która ma towarzyszyć dzieciom w wieku przedszkolnym w celu kreowania i wyzwalania w nich najprostszych emocji i pomóc im rozwijać ich mentalne, społeczne i fizyczne umiejętności. Poprzez wesołą, prostą i łatwą w odbiorze zawartość uczy najmłodszego widza poznawać otaczającą nas rzeczywistość i pozwala mu na łagodne zetknięcie ze światem zewnętrznym.

 

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content