en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima - Dzień Drugi

Dodano: 20 listopada, 2019

Środa to drugi dzień 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima i kolejny dzień wyjątkowych wydarzeń. Już dziś rozpoczynają się pokazy konkursowe filmów w kategorii ETIUDA – o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura będzie rywalizowało 29 filmów –  oraz ANIMA, do którego zakwalifikowało się aż 67 filmów walczących o nagrody Jabberwocky. Przypomnijmy, że w konkursach biorą udział zarówno filmy zrealizowane przez studentów jak i  profesjonalistów.


Kadr z animacji "W miejscu", reż.: Ana Nedeljkovic, Nikola Majdak Jr.

Środowe projekcje rozpoczną konkursowe filmy z kategorii ANIMA. Seanse dwóch bloków odbędą się dużej sali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (godzina 10:00 i 12:00). Natomiast w tym samym czasie na sali małej będą wyświetlane filmy z drugiego tytułowego konkursu, czyli ETIUDA, a o 14:00 projekcje konkursu ANIMA.

Następnie o godzinie 14:00 w sali dużej rozpocznie się projekcja pierwszego bloku z cyklu „Europa w animacji”, a w nim dziewięć duńskich szortów. Krótkometrażówki poruszają tematykę nieodwzajemnionej miłości, przyjaźni, jest morderstwo, a także groźne zwierzęta. Kuratorem pokazu jest VOID International Animation Film Festival – impreza dedykowana animacji przeznaczonej dla osób dorosłych, która odbywa się początkiem lutego w Kopenhadze. Wśród wyświetlanych szortów znajdą się m.in.: The Messenger/Posłaniec, reż./dir.:  Lowe Haak, DK 2018, 9’37”, Tiger/Tygrys, reż./dir.: Pernille Kjær, DK 2016, 6’ czy Forglemmegei/Zapomnij o mnie/Forget-Me, reż./dir.: Katarina Lundquist, DK 2019, 8’.


Kadr z animacji "Ta, która mierzy", Reż.: Veljko Popović

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie wręczenie Nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla artysty i pedagoga profesorowi Hieronimowi Neumannowi. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się o godzinie 18:00 na sali dużej. Laureat tegorocznej nagrody od zawsze związany jest z Poznaniem – tam się urodził, ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a obecnie sam wykłada w Katedrze Animacji Uniwersytetu Artystycznego, obejmując opieką artystyczną projekty swoich studentów. Już w debiutanckiej Wyliczance (1976) Neumann miksował obrazy i abstrakcyjnie je ze sobą zestawiał, jednocześnie nawiązując do pionierskich metod animacji, takich jak studium ruchu Eadwearda Muybridge’a.


Hieronim Neumann

Uczestnicy festiwalu Etiuda&Anima 2019 będą mieli niepowtarzalną okazję, by obejrzeć ten wczesny film Neumanna. W programie celebrującym twórczość reżysera znajdą się także inne tytuły z początkowego etapu jego twórczości. O życiu Polaków w latach 80. przekornie opowiedzą takie dzieła jak 5/4 (1979) oraz Blok (1982). Obydwa w nowatorski sposób wykorzystują i przetwarzają odgrywane przez aktorów sceny z życia codziennego, które w wizji Neumanna stają się czymś nieprzeciętnym. Gratką dla kinomanów będzie również projekcja najnowszej wersji filmu Winda (2017) – skróconej i okraszonej nową ścieżką dźwiękową.  Natomiast o godzinie 20:00 na sali małej zostaną zaprezentowane filmy studentów tegorocznego laureata Specjalnego Złotego Dinozaura.

Choć sercem i centrum Etiudy&Animy jest Małopolski Ogród Sztuki, to jednak nie jest to jedyne miejsce wydarzeń na festiwalowej mapie. Wieczorem zapraszamy Państwa na Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Tam o godzinie 17:00 odbędzie się inauguracja cyklu „Między mediami”. W jego ramach zostaną zaprezentowane filmy animowane i eksperymentalne w wyborze festiwalu Ars Electronica.

Te wszystkie atrakcje przygotowaliśmy dla Państwa na dzień dzisiejszy. Tymczasem jutro zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content