DZIEŃ 2

20 listopada 2019 (środa)


Małopolski Ogród Sztuki
Rajska 12
Sala duża


10.00
IV projekcja konkursu ANIMA - powtórka (89’)

12.00
V projekcja konkursu ANIMA - powtórka (89’)

14.00
Europa w animacji (I)
Dania, Festiwal VOID prezentuje (67’)


W duńskich szortach znajdziesz nieodwzajemnioną miłość, prawdziwych przyjaciół, mocne zwierzęta i krwawe morderstwo. Kuratorem jest VOID International Animation Film Festival, festiwal animacji tylko dla dorosłych, odbywający się w Kopenhadze na początku lutego. Znajdź blask duńskiego „hygge”, który jest rozsypany w tych ośmiu krótkich filmach.

  • Vampire Blow – Sundown/Krew wampira – Zachód słońca, reż./dir.: William Reynish, DK 2015, 4’
  • The Messenger/Posłaniec, reż./dir.: Lowe Haak, DK 2018, 9’37”
  • Tiger/Tygrys, reż./dir.: Pernille Kjær, DK 2016, 6’
  • Whole/Cały, reż./dir.: William Reynish, DK 2014, 12’
  • T.E.U vol. 1, reż./dir.: Lasse Næraa Smith, DK 2018, 8’
  • Embraces & the Touch of Skin/Objęcia & Dotyk skóry, reż./dir.: Sara Koppel, DK 2019, 2’42”
  • Nachthexen/Noc czarownic/Witch Night, reż./dir.: Julie H. Baltzer, DK 2017, 8’12”
  • Reverie/Zaduma, reż./dir.: Philip Piaget, DK 2018, 7’ 46”
  • Forglemmegei/Zapomnij o mnie/Forget-Me, reż./dir.: Katarina Lundquist, DK 2019, 8’


  • 16.00
    I projekcja konkursu ANIMA (86’)

  • The Physics of Sorrow / Fizyka smutku, reż./dir.: Theodore Ushev, CA 2019, 27’06’’
  • Machine Gun Mama /Maszynowa Mama, reż./dir.: Justine Klaiber, Marwan Eissa, CH 2018, 1'20''
  • Untravel / W miejscu, reż./dir.: Ana Nedeljkovic, Nikola Majdak Jr., SK/SRB 2018, 9'25''
  • Still Alive / Wciąż żywy, reż./dir. Dennis Tupicoff, AU 2018, 5'52''
  • Miam Miam / Mniam Mniam / Yum Yum, reż./dir.: Mathilde Pepinster, BE 2018, 2'24''
  • JM, reż./dir.: Stanisław Buczkowski, PL 2019, 6'
  • Pupa, reż./dir.: Namiko Ishidate, JP 2019, 3'
  • Passage / Przejście, reż./dir.: Anja Sidler, CH 2019, 7'
  • Jim Zipper, reż./dir.: Alexandre Roy, CA 2018, 2'
  • Memorie di Alba / Wspomnienia Alby / Alba's Memories, reż./dir.: Maria Steinmetz, Andrea Martignoni, IT/DE 2019, 6'20''
  • Devstvenniy veter / Dziewiczy wiatr / Virgin Wind, reż./dir.: Sasha Svirsky, RU 2018, 2'57''
  • 創造的進化 / Twórcza ewolucja / Creative Evolution, reż./dir.: Song Yungsung, JP 2019, 5'
  • Don’t know what / Nie wiem co, reż./dir.: Thomas Renoldner, AT 2019, 8'07''


  • 18.00
    Wręczenie Nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla Prof. Hieronima Neumanna (64')
    Gość Specjalny – Hieronim Neumann

    Wybór filmów autorstwa laureata tegorocznego Specjalnego Złotego Dinozaura, z najnowszą, skróconą i opatrzoną nową ścieżką muzyczną wersją filmu Winda / Lift.

  • Winda / The Elevator, reż./dir.: Hieronim Neumann, prod.: Studio Mansarda, PL 2017, 18'
  • Wyliczanka / Counting Rhyme, reż./dir.: Hieronim Neumann, prod.: SE-MA-FOR, PL 1977, 8'
  • 5/4, reż./dir.: Hieronim Neumann, prod.: SE-MA-FOR, PL 1979, 8'
  • Blok / Block, reż./dir.: Hieronim Neumann, prod.: SE-MA-FOR, PL 1982, 9'
  • Figa, reż./dir, scen./sc.: Hieronim Neumann, Bronisław Modrzyński, prod.: SE-MA-FOR, PL 1982, 6'30"
  • Winda / Lift, reż.,/dir.: Hieronim Neumann, prod.: Studio Mansarda, PL 2019, 14'


  • 20.15
    II projekcja konkursu ANIMA (94’)

  • Roughhouse / Awantura, reż./dir.: Jonathan Hodgson, FR/UK 2018, 15'35''
  • Story / Historia, reż./dir.: Jola Bańkowska, PL 2018, 5'
  • Muedra, reż./dir.: Cesar Diaz Melendez, ES 2019, 8'50''
  • Gorgam-o-Gale Mibaram / Czy jestem wilkiem? / Am I a Wolf?, reż./dir.: Amir Houshang Moein, IR 2018, 8'15''
  • I have problems / Mam problemy, reż./dir.: Zsuzsanna Debreczeni, HU 2018, 6'36''
  • 妹妹 / Siostra / Sister, reż./dir.: Siqi Song, CN 2018, 8'12''
  • The piece of tail in the mouth of the snake that bites its own tail / Kawałek ogona w pysku węża, który ugryzł własny ogon, reż./dir.: Pablo Martínez Ballarín, EE/ES 2019, 11'50''
  • Fisso, reż./dir. Raito Low Jing Yi, TW 2018, 8'45''
  • Toiduahel / Łańcuch pokarmowy / Food Chain, reż./dir.: Liis Kokk, Mari Kivi, EE 2018, 8'30''
  • Coyote / Kojot, reż./dir. Lorenz Wunderle, CH 2018, 9'55''


  • Małopolski Ogród Sztuki
    Rajska 12
    Sala mała


    10.00
    V projekcja konkursu ETIUDA - powtórka (105’)

    12.00
    VI projekcja konkursu ETIUDA - powtórka (99’)

    14.00
    VI projekcja konkursu ANIMA - powtórka (95’)

    15.30
    I projekcja konkursu ETIUDA (95’)

  • Jaskinia żółwi / The Turtle Cave, reż./dir.: Klaudia Folga, prod.: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, PL 2018, 20’33’’
  • Ostrom / Oblężenie / A Siege, reż./dir.: István Kovács, prod.: University of Theatre and Film Arts of Budapest, HU 2018, 23’21’’
  • Refuge / Schronienie, reż./dir.: Federico Spiazzi, prod.: Columbia University, USA 2018, 9’54’’
  • La Chatouilleuse d’Oreilles / Słowa mojej matki / My Mother’s Words, reż./dir.: Amelia Nanni, prod.: Institut National Supérieur des Arts du Spectacle et des Techniques de Diffusion, BE 2017, 24’25’’
  • Krzyżówka / The Crossword, reż./dir.: Jan Bujnowski, prod.: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, PL 2019, 14’52’’


  • 17.45
    II projekcja konkursu ETIUDA (104’)

  • El reflejo del mamífero / Odruch nurkowania / The Mammalian Reflex, reż./dir.: Flavia Martínez, prod.: Centro de Capacitación Cinematográfica, MX 2017, 27’25’’
  • 小贤 / Xiao Xian, reż./dir.: Jiajie Yu Yan, prod.: Centro Internacional de Fotografía y Cine, ES 2018, 17’06’’
  • Красиво жить / Żyć pełnią życia / Living it Up, reż./dir.: Yaroslav Lebedev, prod.: Moscow Film School, RU 2019, 17’58’’
  • Ukąszenie / Bitten, reż./dir.: Helena Oborska, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, PL 2019, 24’13’’
  • 离思 / Przebudzenie / A Waking, reż./dir.: Clare Chong, prod.: Lasalle College of the Arts, SG 2019, 16’36’’


  • 20.00
    Projekcja etiud studentów laureata Specjalnego Złotego Dinozaura prof. Hieronima Neumanna (71’)

    Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

  • Muka, reż./dir.: Natalia Wilkoszewska, PL 2003, 3'35"
  • Witrualna rzeczywistość / Virtual reality, reż./dir.: Miłosz Margański, PL 2008, 2'50"
  • Wirus / Virus, reż./dir.: Robert Proch, PL 2009, 4'30"
  • Galeria / Department Store, reż./dir.: Robert Proch, PL 2010, 4'45"
  • Kto się żeni... / Who is getting married..., reż./dir.: Małgorzata Wojtkowiak, PL 2012, 3'50"
  • Porozmawiaj z nim / Talk to him, reż./dir.: Agata Prętka, PL 2010, 7'30"
  • Co się dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy / What happens when children refuse to eat soup, reż./dir.: Paweł Prewencki, PL 2010, 8'30"


  • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

  • Gravity and the Grand Piano / Grawitacja i fortepian, reż./dir.: James Neal, PL 2004, 6'25"
  • Laska / Chick, reż./dir.: Michał Socha, PL 2008, 5'10"
  • Dance Macabre, reż./dir.: Małgorzata Rżanek, PL 2013, 5'
  • Chopin- Mazurek H-dur / Chopin- Mazurka in B-major, reż./dir.: Kuba Mazurkiewicz, PL 2010, 1'10"
  • Pamięć / Memory, reż./dir.: Daniel Marciniak, PL 2014, 5'15"
  • Noise / Dźwięk, reż./dir.: Przemysław Adamski, PL 2010, 6'
  • Debiut / Debut, reż./dir.: Katarzyna Kijek, PL 2016, 7'


  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
    Plac Jana Matejki 13


    17.00
    Między mediami (I)
    Festiwal Animacji Ars Electronica 2018 – Rozszerzona Animacja (49')


    Festiwal Ars Electronica (Linz, Austria) jest miejscem prezentacji niezliczonej ilości nowych form z zakresu sztuki, elektroniki, maszyn oraz form wirtualnej (cyfrowej) rzeczywistości, zarządzania miastem oraz tematami pokrewnymi. Wśród nich znalazły się też filmy animowane.

  • Tempest / Burza, real.: Robert Seidel, Nikolai von Sallwitz, DE 2017, 3'47''
  • Rhythm of Being / Rytm istnienia, real.: Giada Ghiringhelli, CH 2017, 6'26''
  • The Weight of Light / Ciężar światła, real.: Martin Hesselmeir, Andreas Muxel, DE/AT 2017, 2'
  • Sikka Ingentium, real.: Daniel Canogar, ES 2017, 2'27''
  • true/false / prawda/fałsz, real.: onformative, DE 2017, 3'43''
  • Robotype 3 / Robotyp 3, real.:Yuichiro Katsumoto, JP 2016, 4'11''
  • dis:play(bias) / wys:tawa(stronniczość), real.: Ryo Kishi, JP 2018, 2'55''
  • The Lacuna Shifts / Zmiany Lacuny, real.: DEPART, AT 2017, 2'38''
  • Inside the Sound / Wewnątrz dźwięku, real.: Matt Pyke, UK 2018, 3'23''
  • Jean Pierre, real.: Hardcore Anal Hydrogen (Martyn Clément, Sacha Vanony), FR 2018, 5'20''
  • Norman, real.: James Paterson, CA 2017, 3'05''
  • Seamless / Bez zakłóceń, real.: Theo Triantafyllidis, UK 2017, 6'59''
  • “Temple of Time” 360 Experience of Girard-Perregaux / “Świątynia czasu” 360 Doświadczenie Girard-Perregaux, real.: Ouchhh, WOWL, TR/CH 2016, 3'11''
  • Elytre, real.: Yannick Jacquet, FR 2017, 4'38''


  • 18.30
    Między mediami (II)
    Festiwal Animacji Ars Electronica 2018 – Eksperymentalnie (65')


  • La Chute / Upadek / The Fall, real.: Boris Labbé, FR 2018, 14'22''
  • Descent / W dół, real.: Peter Burr, UK 2017, 6'14''
  • How We Fall / Jak spadamy, real.: Sophie Clements, UK 2017, 6'55''
  • Flesh Nest, real.: Andrew Thomas Huang, USA 2018, 9'24''
  • VOLUMES, real.: Maxim Zhestkov, RU 2018, 3'04''
  • Nematodes / Nicienie, real.: Peter Burr, USA 2018, 2'30''
  • Edifice / Gmach, real.: Ash Thorp, USA 2018, 7'14''
  • Fest / Święto, real.: Nikita Diakur, DE 2018, 2'55''
  • Mark Lotterman – Happy / Mark Lotterman – Szczęśliwy, real.: Alice Saey, FR 2017, 6'35''
  • DEATH VAN / FURGON ŚMIERCI, real.: Michael Enzbrunner, CA 2017, 6'07''