Szanowni Państwo,
22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2015 zainauguruje niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation) – ASIFA Prize.Za rok 2014 odbierze ją niezwykle wszechstronny, znany na całym świecie artysta z Południowej Afryki William Kentridge. Festiwal rozpocznie się więc od bardzo silnego akcentu, a potem – jak wierzymy – uda nam się gorącą atmosferę tego wydarzenia utrzymać do samego końca.
Co więc zobaczymy i w czym warto uczestniczyć? Zanim zaprosimy widzów do udziału w konkursach etiud i animacji pożegnamy jednego z najważniejszych uczestników naszego festiwalu w całych dwudziestoletnich dziejach imprezy. Niespodziewane odejście Marcina Wrony pogrążyło w smutku polskie środowisko filmowe, ale także boleśnie dotknęło nasz festiwal, bowiem Marcin był jednym z tych, którzy mogli powiedzieć o sobie, że „festiwal Etiuda bardzo mocno (…) tkwi w mojej biografii i (…) że tutaj się wszystko zaczęło”.
7 seansów filmowych etiud i 6 seansów krótkometrażowych filmów animowanych, w ramach których pokazanych zostanie ponad 100 tytułów rywalizujących o nagrody, wypełni główny trzon programu festiwalu, oceniany przez dwa składy oficjalnego jury, jury FICC oraz dwa odrębne jury studenckie. Prawdopodobnie jak co roku przyznana zostanie także nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu – Wielki Niedoceniony. Doroczny Specjalny Złoty Dinozaur, którego laureatów znamy już w dniu otwarcia imprezy, trafi do rąk dwóch kolejnych pedagogów z Łódzkiej Szkoły Filmowej – Mirosława Dembińskiego i Macieja J. Drygasa, tym razem za międzynarodowe inicjatywy w dziedzinie twórczości dokumentalnej – Świat od świtu do zmierzchu i Młodzi o młodych.
Bogaty zazwyczaj program imprez towarzyszących obydwu konkursom obejmie i tym razem sprawdzone punkty programu. W Autoportretach twórców animacji zaprezentuje się estoński twórca animacji i muzyk, lider znanego na E&A zespołu Słoń kryminalista – Kaspar Jáncis. W Autoportretach udział weźmie także amerykańska artystka łotewskiego pochodzenia Signe Baumane, której Skały w mojej kieszeni mogliśmy podziwiać w Krakowie w zeszłym roku. Zaocznie w Autoportretach wystąpią także bracia Stephen i Timothy Quay. W ostatniej chwili zmuszeni byli do odwołania przyjazdu, ale twórczość braci przypomni wielki ich admirator Christopher Nolan (Memento, Incepcja), który podjął inicjatywę popularyzacji twórczości Quayów w USA i zgodził się na pokazanie na naszym festiwalu zestawu ich filmów oraz nakręconego przez siebie dokumentu, pod warunkiem projekcji z taśmy 35 mm.
W ramach stałych, wieloletnich punktów programu prof. Tadeusz Lubelski przedstawi drugą piątkę najlepszych filmów krótkometrażowych z kręgu francuskiej Nowej Fali, zaprezentujemy jak co roku najlepszą szkołę filmową poprzedniego festiwalu – Nederlandse Filmacademie, a także najciekawsze pełnometrażowe filmy animowane minionego sezonu: Maleńka ze sklepu rybnego Jana Baleja, Houdini Cédrica Babouche’a i Wyspa Giovanniego Mizuho Nishikuby. Wśród pełnometrażowych filmów animowanych znajdzie się także Podróż do Melonii szwedzkiego klasyka animacji dziecięcej Pera Åhlina. Projekcję tę uzupełni zestaw szwedzkiej animacji przygotowany z okazji jej 100-lecia przez Midhata Ayana Ajanovicia.
Obszernymi punktami programu będą prezentacje z cyklu Animacja na świecie, obejmująca filmy europejskie i połuniowoamerykańskie, z kręgu krajów wyszehradzkich oraz francuskie, brazylijskie i kolumbijskie, a także 5 zestawów z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii i Rumunii, zebranych pod wspólnym szyldem Europa w krótkim metrażu.
W uzupełnieniu programu pozakonkursowego warto wymienić też dwa spotkania poświęcone weneckiemu sukcesowi filmu Baby Bump naszego zeszłorocznego laureata Jakuba Czekaja, projekcję epizodycznego filmu Słowacja 2.0, wieczór z reklamami znakomitego szwedzkiego reżysera Roya Anderssona, a także z filmami reklamowymi i propagandowymi dokumentami wyprodukowanymi pod szyldem słynnej obuwniczej firmy Bata. Tegoroczne wydarzenia muzyczno-filmowe to projekcja niemego hiszpańskiego filmu Śnieżka Pablo Bergera z muzyką na żywo Miss God oraz kolejna kosmiczno-wizualna eksploracja Andrzeja Bronikowskiego, którą wzbogaci muzycznie Paweł Kaczmarczyk.
Program tegorocznego festiwalu domykają spotkania z pomysłodawczyniami i organizatorkami odbywającego się od 10 lat w Krakowie Festiwalu Filmu Filozoficznego oraz dyskusja wokół aktualnych migracyjnych problemów Europy, poprzedzona projekcją profetycznego filmu sprzed niemal ćwierćwiecza, nagrodzonego w 1992 r. Złotym Smokiem na krakowskim festiwalu dokumentu pt. Oblężona Europa w reżyserii Poula-Erica Heilbutha i Hansa Bülowa. Uczestników festiwalu zainteresowanych sprawami praktycznymi zapraszamy na Forum Animacji, przygotowane przez Sekcję Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Biuro Organizacyjne MFF Etiuda&Anima oraz warsztaty filmowe, adresowane zarówno do dzieci, jak i profesjonalistów.
Witając Państwa w dniu inauguracji 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2015, pragniemy w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim tym, którzy w różnym stopniu przyczynili się do zorganizowania tegorocznej imprezy.
Dyrekcja festiwalu,
Katarzyna Surmacz
Bogusław Zmudziński
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.