/Wielkie nazwiska w Konkursie ANIMA

Wielkie nazwiska w Konkursie ANIMA

Co roku obok studentów szkół artystycznych i początkujących twórców do konkursu ANIMA przystępują również uznani animatorzy z całego świata. To świadczy o randze rywalizacji i jej międzynarodowym zasięgu. W tej edycji o Złotego Jabberwocky’ego i 15 000 złotych powalczą Koji Yamamura („Parada” Erika Satie), Bill Plympton (Samotny sygnalizator), Igor Kovalyov (Przed miłością), Theodore Ushev („Ślepa Vaysha”), Paul Bush (Muzeum w pięć minut), Ülo Pikkov (Tik Tak) i Vladimir Leschiov („Czekając na nowy rok”).

 

Japończyk Kōji Yamamura tworzy od lat 80. W 2002 roku jego krótki film animowany Pan Głowa (Atama yama) wygrał główną nagrodę w Annecy, nominowany był także do Oscara. W 2007 roku otrzymał Ottawa Grand Prix za animację Wiejski lekarz Franza Kafki (Inaka isha).

„Parade” de Satie| „Parada” Erika Satie, reż. Koji Yamamura, JP 2016, 14’12’’
I PROJEKCJA ANIMA: 23 listopada (środa), godz. 17.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Bill Plympton jest amerykańskim twórcą animacji, a także grafikiem, rysownikiem i filmowcem. W 1987 roku otrzymał nominację do Oscara za krótkometrażową animację Twoja twarz. Jest autorem ponad 40 krótkich filmów animowanych i 6 pełnometrażowych, a także komiksu The Sleazy Cartoons of Bill Plympton. Współpracował z The New York Times, Vogue, House Beautiful, Penthouse, Rolling Stone i Glamour.

samotny-sygnalizator1

The Loneliest Stoplight|Samotny sygnalizator, reż. Bill Plympton, USA 2015, 6’18’’
IV PROJEKCJA ANIMA: 24 listopada (czwartek), godz. 19.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Igor Kovalyov to pochodzący z Ukrainy animator, designer i reżyser. Jest współzałożycielem legendarnej moskiewskiej Pilot School of Animation. W latach 90. zaczął pracować w Hollywood, w studio Klasky Csupo. Jego filmy były nominowane do nagród w Cannes i Chicago. Był nagradzany na festiwalach w Hiroshimie, Ottawie i Krakowie.

Before Love | Przed miłością, reż. Igor Kovalyov, RU 2015, 19’15’’
I PROJEKCJA ANIMA: 23 listopada (środa), godz. 17.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Theodore Ushev, artysta  urodzony w Bułgarii, po odniesieniu wielu sukcesów w konkursach plastycznych przeniósł się do Kanady. Zajmuje się animacją, ilustracją, grafiką oraz instalacjami artystycznymi. Stworzył kilkanaście filmów w ciągu 5 lat i publikował je w internecie. Święcił triumfy m.in. w Annecy z filmem Gloria Victoria.

blind-vaysha1

Ślepa Vaysha|Blind Vaysha, reż. Theodore Ushev, CA 2016, 8’13’’
V PROJEKCJA ANIMA: 25 listopada (piątek), godz. 15.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Brytyjczyk Paul Bush tworzy dzieła z pogranicza eksperymentalnej animacji i dokumentu. W 1998 roku jego film The Albatross zdobył nagrodę specjalną w Annecy. W 2012 roku otrzymał na festiwalu Etiuda&Anima Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga.

The Five Minute Museum|Muzeum w pięć minut, reż. Paul Bush, UK 2015, 6’30’’
V PROJEKCJA ANIMA: 25 listopada (piątek), godz. 15.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Estoński twórca, Ülo Pikkov, to uznany reżyser i scenarzysta. Zajmuje się też pisaniem i ilustrowaniem książek dla dzieci. Jest producentem dokumentów i animacji. Jego najbardziej nagradzany film to Body Memory (2011) – został doceniony m.in w Niemczech, Kanadzie, czy Francji.

Tick Tack|Tik tak, reż.|dir.: Ülo Pikkov, EE 2015, 10’
V PROJEKCJA ANIMA: 25 listopada (piątek), godz. 15.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)

 

Vladimir Leschiov jest łotewskim designerem i reżyserem. Zajmował się produkcjami telewizyjnymi, tworzył także teledyski i reklamy. Od 2007 roku prowadzi własne studio animacji Lunohod. W 2012 roku stworzył  film Villa Antropoff wraz z Estończykiem Kasparem Jancisem. W 2005 i 2012 roku otrzymał nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Był członkiem jury na Etiudzie&Animie, zdobył też na naszym festiwalu w 2009 roku wyróżnienie honorowe jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC.

czekajac-na-nowy-rok1

Czekając na Nowy Rok|Waiting for the New Year, reż. Vladimir Leschiov, LV 2016, 8’11’’
VI PROJEKCJA ANIMA: 25 listopada (piątek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala)