Przypominamy dokonania twórcze awangardowych artystów pochodzących z Polski – Stefana i Franciszki Themersonów. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się pokaz filmów małżeństwa, zaś w Pauzie In Garden do 30 listopada można oglądać wystawę „Stefan i Franciszka Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń – odsłona 5”.
Stefan (ur. 1910) i Franciszka (ur. 1907) Themersonowie poznali się w Warszawie pod koniec lat 20. XX wieku. Franciszka ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, a Stefan studiował fizykę i architekturę. Pobrali się w 1931 r. i, poza przerwą w latach 1940-1942, przez resztę życia z sukcesem ze sobą współpracowali. Około roku 1930 zaczęli wspólnie eksperymentować z fotografią i filmem, stając się pionierami polskiej awangardy filmowej. Ich wczesne prace, wiele spośród których zaginęło, łączyło innowacyjne zastosowanie fotogramów, fotografii i fotomontażu.
Filmy Stefana i Franciszki Themersonów, wyróżniające się pośród ich wielu pozostałych osiągnięć artystycznych, stanowią znaczący wkład w historię i rozwój europejskiego kina eksperymentalnego.
Na festiwalu pokażemy cztery filmy Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego” (1937), „Wzywamy pana Smitha” (1943), „Oko i ucho” (1945), „Stefan + Franciszka” (1975), oraz dokument Erika van Zuylena ”Stefan Themerson i język” (1976).
25 listopada (sobota), 20.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała
Wystawa „Stefan i Franciszka Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń – odsłona 5”
Wystawa opowiada o filmowej twórczości Stefana i Franciszki Themersonow, najważniejszych przedstawicieli filmowej awangardy w Polsce lat 30. i 40. Na wystawę składają się fotogramy i kolaże (tworzone od 1928 r.), od których wszystko się zaczęło.
2-30 listopada 2017
Pauza In Garden, ul. Rajska 12
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.