Już w piątek na festiwalu Etiuda&Anima Sławomir Idziak odbierze Specjalnego Złotego Dinozaura – nagrodę szczególną, bo nie tylko doceniającą zasługi twórcze laureata, ale też jego pracę na rzecz edukacji filmowej.
Blisko dwudziestoosobowe grono laureatów Specjalnego Złotego Dinozaura, nagrody festiwalu Etiuda&Anima dla wybitnego artysty i pedagoga, rozszerza się w tym roku o postać znakomitego, cenionego na całym świecie operatora filmowego Sławomira Idziaka. Tym samym po raz pierwszy w historii przyznawania naszej nagrody znajdzie się w nim twórca filmowy spoza środowiska reżyserów filmów fabularnych i dokumentalnych oraz twórców animacji.
Sławomir Idziak to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich operatorów filmowych, laureat licznych nagród festiwalowych, nominowany do Oscara za film „Helikopter w ogniu” (2001) Ridley’a Scotta. Urodził się w 1945 r. w Katowicach w rodzinie od pokoleń zajmującej się fotografią. Studiował na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 70. był operatorem m.in. filmów Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Marczewskiego i Janusza Zaorskiego, równocześnie próbując sił w fachu reżyserskim, realizując takie własne filmy jak: „Papierowy ptak” (1972), „Nauka latania” (1978) i „Seans” (1978).
Decydujące znaczenie dla jego kariery operatorskiej miało twórcze spotkanie z Krzysztofem Zanussim i przede wszystkim z Krzysztofem Kieślowskim, z którym wielokrotnie współpracował od „Przejścia podziemnego” (1973), fabularnego debiutu reżysera. Poźniej razem zrealizowali ”Bliznę” (1976) i piąty odcinek „Dekalogu”, który z czasem przybrał postać filmu pełnometrażowego „Krótki film o zabijaniu” (1987). W końcu odnieśli światowy sukces filmami „Podwójne życie Weroniki” (1991) i „Trzy kolory. Niebieski” (1993).
Nagrodzony na festiwalu w Wenecji Grand Prix Złotym Lwem i nagrodą za zdjęcia „Niebieski” stał się początkiem międzynarodowej kariery operatora, zwieńczonej nominacją do Oscara, a także nagrodami za całokształt twórczości, m.in.: Polską Nagrodą Filmową Orzeł (2002) i Nagrodą Specjalną Festiwalu Camerimage (2006).
Sławomir Idziak od lat poświęca się też pracy pedagogicznej, prowadząc warsztaty zarówno dla początkujących filmowców, jak i profesjonalistów. Dumą artysty jest jego ukochane dziecko, realizowane od kilkunastu lat warsztaty Film Spring Open. Uczestniczą w nich setki adeptów z wielu krajów, korzystając ze świetnie wyposażonego Cinebusa. Wybitnemu polskiemu operatorowi udaje się w ten sposób łączyć ogromne doświadczenie artystyczne z pasją pedagogiczną.
Bogusław Zmudziński
Wręczenie nagrody będzie okazją do obejrzenia filmu „Opowieść o miłości i mroku” Natalii Portman, który powstawał przy dyskretnym wsparciu Laureata.
Specjalny Złoty Dinozaur dla Sławomira Idziaka
Wręczenie nagrody
24 listopada (piątek), 20.30
Kijów Centrum – Sala duża
Po ceremonii odbędzie się projekcja filmu „Opowieść o miłości i mroku” (reż. Natalie Portman, Izrael 2015, 95 min.)
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.