en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Przedostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2023

Dodano: 25 listopada, 2023

Przed nami przedostatni dzień jubileuszowej 30. Edycji festiwalu Etiuda&Anima 2023. Sobotę rozpoczynamy projekcją holenderskiej animacji dla najmłodszych pt. „Świnka” o godz. 11:00. Ponadto, odbędzie się podsumowanie projektów Animowane Szopki Krakowskie oraz Śladami Królów Polskich na Wawelskie Wzgórze.


Kadr z animacji „Świnka”, reż. Mascha Halberstad

Po raz pierwszy w historii Etiudy&Animy w trakcie festiwalu będzie miał miejsce Talent Market, który zorganizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji. Jest to wydarzenie nie tylko skierowane do studentów i absolwentów uczelni artystycznych oraz filmowych, dla których jest to okazja do poznania rynku animacji w Polsce i osób, które na co dzień zajmują się animacją profesjonalnie, ale także do twórców animacji. Talent Market zacznie się o  12:00 w Małej Sali MOS-u.

Z kolei w Kinie Paradox przy ulicy Krupniczej 38, o 12:00 odbędzie się projekcja serialu dla dzieci w wieku przedszkolnym o tytule „Szmatkowe Królestwo”. Księżniczka Bianka i Chomik Albert mieszkają w Szmatkowym Królestwie, gdzie wszystko zrobione jest ze skrawków materiału. Każdy odcinek jest oddzielną opowieścią z codziennego życia obojga dzieci i ich najbliższych przyjaciół Taty Króla, Mamy Królowej, Wróbla Stefana, Chomika Drwala, Słońca i Księżyca i innych mieszkańców szmatkowej krainy.

Przenosząc się z powrotem do MOS-u przy ulicy Rajskiej 12, o godzinie 13:00 w tamtejszej Dużej Sali odbędzie się pokaz filmu „Zakaz wstępu dla psów i Włochów” z 2022. Jest to film sięgający początków XX wieku, rozgrywa się w północnych Włochach i skupia się na rodzinie Ughetto.

W tym samym czasie, o 13:00, w krakowskim ASP odbywać się będą warsztaty animacji inspirowane „Szmatkowym Królestwem”, czyli serialem dla dzieci. W ich trakcie, w rodzinnej atmosferze z wykorzystaniem materiałów, ścinków i skrawków stworzymy razem magiczne światy na wzór serialu animowanego Szmatkowe Królestwo.


Kadr z filmu „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska

O 14:00 przypomnimy polsko-brytyjski film „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, dawnej laureatki Etiudy&Animy. Film skupia się na dwóch, ciemnoskórych bliźniaczkach z Walii – June i Jennifer Gibbons.

Popołudniu w Kinie Paradox odbędą się dwa wydarzenia równocześnie. Pierwsze to seans polskich animacji zgłoszonych do nagród SFP 2022, a wśród nich takie tytuły jak „Deserowy jamnik” Betiny Bożek,  „Kwitnący mózg” Edyty Adamczak i „Obok” Izabeli Plucińskiej. Natomiast drugie to warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci z Moniką Zębaty.


Kadr z animacji „Kwadratura Koła”, reż. Karolina Specht

O 14:30 zapraszamy na pokaz animacji studentów Piotra Dumały w wyborze jego samego.  W repertuarze goszczą takie tytuły, jak „W lesie są ludzie” (reż. Szymon Ruczyński), czy też „Metro” (reż. Natalia Krawczuk).


Kadr z filmu „Cicha Ziemia”, reż. Aga Woszczyńska

Natomiast o 16:00 w Małej Sali MOS-u zapraszamy Państwa na film „Cicha Ziemia” z 2021 w reżyserii Agi Woszczyńskiej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką, laureatką Etiudy&Animy.

O 16:00 w Kinie Paradox projekcje polskich animacji, które zostały wyróżnione nagrodą SPF 2022, a wśród nich „Powolne Światło” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, a także „Pociąg specjalny” Andrzeja Zaręby.


Kadr z animacji „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman

O 16:30 zapraszamy na seans polskiego kandydata do Oscara, czyli „Chłopów” w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana. Po projekcji odbędzie się rozmowa z Mateuszem Janickim, który koordynował prace artystów-malarzy podczas realizacji filmu.

O 18:00 w Kinie Paradox proponujemy uczestnikom festiwalu 31. Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego. Projekt Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego powstał w 1996 r. ze wspólnej inicjatywy Jerzego Kuci, Bogusława Zmudzińskiego i Myriam Prongue. W tegorocznym pokazie prezentowane są filmy z ostatniego okresu Warsztatów i fragmenty obrazujące etapy pracy nad filmami.


Kadr z filmu „Fin del Mundo?”, reż. Piotr Dumała

 O 18:30 polecamy drugą odsłonę Autoportretów Twórców Animacji. Tym razem skupimy się na twórczości Marca Roelsa i przypomnimy jego dwie produkcje – „Oh Willy…” z 2011, oraz „Wyśmienite ciasto” z 2018.

Głównym punktem sobotniego programu jest uroczysta Gala Zakończenia 30. MFF Etiuda&Anima, na której poznamy zwycięzców obu tytułowych konkursów. Wtedy również zostanie wręczona Nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura Piotrowi Dumale, a także odbędzie się projekcja wyreżyserowanego przez niego filmu „Fin del Mundo?”.


Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 12 PLN za bilet ulgowy (uczniowie/studenci/seniorzy)
– 14 PLN za bilet normalny


Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety/


Zachęcamy do śledzenia informacji o 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima



Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content