en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Przedostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2023

Dodano: 25 listopada, 2023

Przed nami przedostatni dzień jubileuszowej 30. Edycji festiwalu Etiuda&Anima 2023. Sobotę rozpoczynamy projekcją holenderskiej animacji dla najmłodszych pt. „Świnka” o godz. 11:00. Ponadto, odbędzie się podsumowanie projektów Animowane Szopki Krakowskie oraz Śladami Królów Polskich na Wawelskie Wzgórze.


Kadr z animacji „Świnka”, reż. Mascha Halberstad

Po raz pierwszy w historii Etiudy&Animy w trakcie festiwalu będzie miał miejsce Talent Market, który zorganizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji. Jest to wydarzenie nie tylko skierowane do studentów i absolwentów uczelni artystycznych oraz filmowych, dla których jest to okazja do poznania rynku animacji w Polsce i osób, które na co dzień zajmują się animacją profesjonalnie, ale także do twórców animacji. Talent Market zacznie się o  12:00 w Małej Sali MOS-u.

Z kolei w Kinie Paradox przy ulicy Krupniczej 38, o 12:00 odbędzie się projekcja serialu dla dzieci w wieku przedszkolnym o tytule „Szmatkowe Królestwo”. Księżniczka Bianka i Chomik Albert mieszkają w Szmatkowym Królestwie, gdzie wszystko zrobione jest ze skrawków materiału. Każdy odcinek jest oddzielną opowieścią z codziennego życia obojga dzieci i ich najbliższych przyjaciół Taty Króla, Mamy Królowej, Wróbla Stefana, Chomika Drwala, Słońca i Księżyca i innych mieszkańców szmatkowej krainy.

Przenosząc się z powrotem do MOS-u przy ulicy Rajskiej 12, o godzinie 13:00 w tamtejszej Dużej Sali odbędzie się pokaz filmu „Zakaz wstępu dla psów i Włochów” z 2022. Jest to film sięgający początków XX wieku, rozgrywa się w północnych Włochach i skupia się na rodzinie Ughetto.

W tym samym czasie, o 13:00, w krakowskim ASP odbywać się będą warsztaty animacji inspirowane „Szmatkowym Królestwem”, czyli serialem dla dzieci. W ich trakcie, w rodzinnej atmosferze z wykorzystaniem materiałów, ścinków i skrawków stworzymy razem magiczne światy na wzór serialu animowanego Szmatkowe Królestwo.


Kadr z filmu „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska

O 14:00 przypomnimy polsko-brytyjski film „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, dawnej laureatki Etiudy&Animy. Film skupia się na dwóch, ciemnoskórych bliźniaczkach z Walii – June i Jennifer Gibbons.

Popołudniu w Kinie Paradox odbędą się dwa wydarzenia równocześnie. Pierwsze to seans polskich animacji zgłoszonych do nagród SFP 2022, a wśród nich takie tytuły jak „Deserowy jamnik” Betiny Bożek,  „Kwitnący mózg” Edyty Adamczak i „Obok” Izabeli Plucińskiej. Natomiast drugie to warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci z Moniką Zębaty.


Kadr z animacji „Kwadratura Koła”, reż. Karolina Specht

O 14:30 zapraszamy na pokaz animacji studentów Piotra Dumały w wyborze jego samego.  W repertuarze goszczą takie tytuły, jak „W lesie są ludzie” (reż. Szymon Ruczyński), czy też „Metro” (reż. Natalia Krawczuk).


Kadr z filmu „Cicha Ziemia”, reż. Aga Woszczyńska

Natomiast o 16:00 w Małej Sali MOS-u zapraszamy Państwa na film „Cicha Ziemia” z 2021 w reżyserii Agi Woszczyńskiej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką, laureatką Etiudy&Animy.

O 16:00 w Kinie Paradox projekcje polskich animacji, które zostały wyróżnione nagrodą SPF 2022, a wśród nich „Powolne Światło” Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego, a także „Pociąg specjalny” Andrzeja Zaręby.


Kadr z animacji „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman

O 16:30 zapraszamy na seans polskiego kandydata do Oscara, czyli „Chłopów” w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana. Po projekcji odbędzie się rozmowa z Mateuszem Janickim, który koordynował prace artystów-malarzy podczas realizacji filmu.

O 18:00 w Kinie Paradox proponujemy uczestnikom festiwalu 31. Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego. Projekt Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego powstał w 1996 r. ze wspólnej inicjatywy Jerzego Kuci, Bogusława Zmudzińskiego i Myriam Prongue. W tegorocznym pokazie prezentowane są filmy z ostatniego okresu Warsztatów i fragmenty obrazujące etapy pracy nad filmami.


Kadr z filmu „Fin del Mundo?”, reż. Piotr Dumała

 O 18:30 polecamy drugą odsłonę Autoportretów Twórców Animacji. Tym razem skupimy się na twórczości Marca Roelsa i przypomnimy jego dwie produkcje – „Oh Willy…” z 2011, oraz „Wyśmienite ciasto” z 2018.

Głównym punktem sobotniego programu jest uroczysta Gala Zakończenia 30. MFF Etiuda&Anima, na której poznamy zwycięzców obu tytułowych konkursów. Wtedy również zostanie wręczona Nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura Piotrowi Dumale, a także odbędzie się projekcja wyreżyserowanego przez niego filmu „Fin del Mundo?”.


Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 12 PLN za bilet ulgowy (uczniowie/studenci/seniorzy)
– 14 PLN za bilet normalny


Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety/


Zachęcamy do śledzenia informacji o 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima



Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content