en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Pokaz polskich animacji w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dodano: 01 października, 2018

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Krakowie na pokaz filmów Polskiej Szkoły Animacji – następne pokolenia, pt. „Animacja jest sztuką plastyczną”, w którym zaprezentowani zostaną laureaci MFF Etiuda&Anima 2017. Projekcja odbędzie się 05.10.2018 (piątek) o godz. 18.45 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w Sali „U Samurajów”. Słowo wstępne wygłosi Dyrektor Artystyczny MFF Etiuda&Anima dr Bogusław Zmudziński.   

 

Kadr z animacji "Dziwny przypadek"

Animacja jest sztuką plastyczną
Polska Szkoła Animacji – następne pokolenia 
Laureaci MFF Etiuda&Anima 2017
Projekcja filmowa, 92’
Słowo wstępne – Dyr. Artystyczny MFF Etiuda&Anima  dr Bogusław Zmudziński

Czy animacja artystyczna bliższa jest tradycji filmu jako sztuki ruchomych obrazów, czy osiągnięciom sztuk plastycznych? Na pytanie: związek z którą z tych tradycji lepiej charakteryzuje twórczość w tej dziedzinie, w oryginalny sposób odpowiadają współcześni polscy artyści. Kolejne pokolenie twórców pozostaje wierne nurtowi zainicjowanemu przez Jana Lenicę i Waleriana Borowczyka – osiągnięciom polskiej szkoły animacji lat 50. – 70., która z kolei zawdzięcza tak wiele cenionej na całym świecie polskiej szkole plakatu. Świadczy o tym prezentowany przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima nowy zestaw filmów – laureatów 24. edycji festiwalu z 2017 r., który będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie na kilka tygodni przed kolejną edycją Etiuda&Anima, zaplanowaną na 20 – 25 listopada 2018 r.

Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Sala "U Samurajów"
godz.18:45
Link do wydarzenia:
http://mnk.pl/aktualnosci/swieto-mnk-2018

 

Program projekcji:

  • O, Matko! / Oh Mother !, real./dir. Paulina Ziółkowska (2017, 12’15’’)
  • Figury niemożliwe i inne historie II / Impossible Figures and Other Stories II, real./dir. Marta Pajek (2016, 14’52’’)
  • Dziwny przypadek / Strange Case, real./dir. Zbigniew Czapla (2017, 13’30’’)
  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb / Mr Miniscule and the Whale, real./dir. Andrzej Gosieniecki (2016, 9’)
  • Pies Schroedingera / Schroedinger’s Dog, real./dir. Natalia Krawczuk (2016, 8’50’’)
  • Superrzecz / Super Film, real./dir. Piotr Kabat (2016, 5’28’’)
  • Wieczór / Evening, real./dir. Izabela Plucińska (2016, 2’30’’)
  • O Jezu / Oh Jesus,  real./dir. Betina Bożek (2017, 3’48’’)
  • Winda / The Elevator, real./dir. Hieronim Neumann, (2017, 18.20’’)

 

O, Matko! / Oh Mother  (2017, 12’15’’), real./dir., scen./sc. Paulina Ziółkowska, muz/mus. Tomasz Opałka, prod. Fumi Studio.

Matka i syn wciąż zamieniają się rolami, raz to matka pełni swą prawdziwą funkcję, innym razem syn dorośleje i opiekuje się nagle zdziecinniałą matką. Układ działa bez zarzutu do czasu, kiedy chłopak decyduje się wyrwać spod spódnicy nadopiekuńczej rodzicielki i zacząć samodzielne życie. Złoty Jabberwocky – Grand Prix konkursu ANIMA – MFF Etiuda&Anima 2017.

Paulina Ziółkowska, ur. 1988 r.  –  studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, aktualnie zaś animację w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej profesjonalny film O, Matko! zdobył liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

 

Kadr z animacji "Figury niemożliwe i inne historie II"

Figury niemożliwe i inne historie II / Impossible Figures and Other Stories II (2016, 14’52’’) real./dir., scen./sc. Marta Pajek, muz./mus. Michelle Gurevich, prod. Animoon.

Bohaterka jest kobietą, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami. Film jest drugą częścią tryptyku Figury niemożliwe i inne historie, inspirowanego koncepcją figury niemożliwej – takiej, którą można narysować zgodnie z zasadami perspektywy, ale nie można jej skonstruować. Złoty Żmij – Grand Prix konkursu ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017.

Marta Pajek, ur. 1982 r. – absolwentka Pracowni Filmu Animowanego ASP w Krakowie, realizatorka filmów animowanych, zajmuje się również sztuką wideo i sztukami plastycznymi. Obok prof. J. Kuci uczyła się również u estońskiego mistrza Priita Pärna. Najnowsza część jej tryptyku Figury niemożliwe i inne historie III została zakwalifikowana do konkursu krótkometrażowego festiwalu w Cannes 2018.

 

Dziwny przypadek/Strange Case (2017, 13’30’’), real./dir., scen./sc.  Zbigniew Czapla, muz./music Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś, prod. Warsztat Filmowy

Surrealistyczna podróż w głąb świadomości. Pulsujący strumień obrazów, refleksji i wspomnień. Sekwencja osobistych doświadczeń bohatera i echo pamięci zbiorowej. Srebrny Żmij. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017.

Zbigniew Czapla, ur. 1972 r. – absolwent Pracowni Filmu Animowanego ASP w Krakowie, studiował również w Visuelle Kommunikation HfG Offenbach/Main, animator, malarz, grafik, scenarzysta i realizator eksperymentalnych filmów animowanych. Debiutował filmem Rytuał, brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych z dziedziny malarstwa i grafiki w kraju i za granicą. Nagradzany na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Aktualnie jest przewodniczącym grupy ASIFA Poland.

 

Pan Maluśkiewicz i wieloryb/Mr Miniscule and the Whale (2016, 9’) , real./dir. Andrzej Gosieniecki, scen./sc. Andrzej Gosieniecki, Hieronim Neumann, muz./music Włodzimierz Korcz, prod. Studio Mansarda.

Pan Maluśkiewicz i wieloryb jest autorskim filmem animowanym, zrealizowanym na podstawie jednego z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima. Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza staje się pretekstem do opowieści filozoficznej o małym człowieku, który pragnie zmierzyć się z niepojmowalnym ogromem. Opowieść prowadzi ballada w znakomitej kompozycji i wykonaniu Włodzimierza Korcza. Brązowy Żmij. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017.

Andrzej Gosieniecki, ur. 1973 r. – reżyser filmów animowanych, reklam i czołówek, scenograf i artysta plastyk, absolwent Pracowni Filmu Animowanego ASP w Poznaniu, uczeń prof. Hieronima Neumanna. Umiejętnie łączy realizację filmów autorskich  (Słoneczne miasteczko, Studnia) z twórczością dla dzieci w ramach serii „Baśnie i bajki polskie”. Zwieńczeniem tych umiejętności jest zrealizowany dla widza w każdym wieku film Pan Maluśkiewicz

Pies Schroedingera/Schroedinger’s Dog  (2016, 8’50’’), real./dir., scen./sc.  Natalia Krawczuk, muz./music W.A. Mozart, prod. Łódzka Szkoła Filmowa.

Krótka historia pewnego pana, pani, ich psa i kanapy. Dni upływają im na drzemkach i pozornej nudzie. Wszystko się jednak zmieni, gdy ich pupil niespodziewanie zniknie. Próba refleksji na temat tego, jak jednocześnie proste i skomplikowane mogą być ludzkie relacje, oraz o tym, że żyjąc obok drugiej osoby możemy czuć się samotni. Specjalny Złoty Żmij dla najlepszej etiudy studenckiej. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017

Natalia Krawczuk – absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie studiuje animację w Łódzkiej Szkole Filmowej. Zrealizowała etiudy Ping Pong, Kapitan, Płoty i nagradzany film Pies Schroedingera.

 

Superrzecz/Super Film  (2016, 5’28’’), real./dir., scen./sc. Piotr Kabat, prod. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Film zainspirowany współczesną kulturą masową. Jest on swego rodzaju hołdem dla epickich filmów amerykańskich, telewizyjnych seriali i kreskówek z drugiej połowy XX wieku. Akcja dzieje się w notatniku artysty, gdzie zderzają się opozycyjne światy niechlujnych rysunków i bazgrołów, efektów specjalnych, hollywoodzkich filmów, plam malarskich oraz znanych korporacyjnych logotypów. Wszystko zebrane w całość dąży do nieuniknionej autodestrukcji, odsłaniając zupełnie nową i znacznie potężniejszą rzeczywistość. Wyróżnienie Honorowe. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017.

Piotr Kabat – absolwent animacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukształtowany przez kulturę masową i popularną, zwłaszcza amerykańską, przełomu wieków. Rysował, malował, realizował klipy rowerowe i narciarskie (Evolution 2008), wideoklipy (Ńemy – Serce do bicia). Filmem Superrzecz zaistniał w środowisku festiwali filmowych.

 

Wieczór/Evenig (2016, 2’30’’), real./dir., scen./sc. Izabela Plucińska, muz./music Andrea Martignoni, prod. Clay Traces

Wieczór to trzecia część trylogii Izabeli Plucińskiej. Film pokazuje skrajne emocje kłócącej się pary małżeńskiej. Z okna wypadają telewizor, krzesła, stół, filiżanki, kwiaty, zdjęcia, na końcu zburzone zostają ściany mieszkania. Wyróżnienie Honorowe. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017.

Izabela Plucińska, ur. 1974 r. – absolwentka ASP w Łodzi i tamtejszej Szkoły Filmowej, studiowała również w Niemczech w HFF im. Konrada Wolfa w Poczdamie – Babelsbergu, aktywna w obszarze sztuk plastycznych i przede wszystkim animacji z wykorzystaniem plasteliny jako głównego tworzywa. Mieszka i pracuje w Berlinie.

 

Kadr z animacji "O Jezu"

O Jezu/ Oh Jesus , (2017, 3’48’’) , real./dir., scen./sc. Betina Bożek, muz./music Kaja Szwarnóg, prod. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Bohaterami filmu są zwykli ludzie, targani wewnętrznymi namiętnościami, nieporadni w wyrażaniu uczuć, ciągle oczekujący na to prawdziwe „wielkie spełnienie”. Spędzając czas na zwykłych niepotrzebnych zajęciach, rozpływają się w codziennym niebycie targani emocjami i potrzebą miłości. Muzyka gra, bohaterowie toną w emocjach i rozlanych drinkach, a orkiestra próbuje nadać ton. Jednak wielka nieudolność wydaje się być nie do przezwyciężenia. O Jezu… Nagroda publiczności. Konkurs ANIMA.PL – MFF Etiuda&Anima 2017

Betina Bożek, ur. 1993 r. – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aktywna na polu projektowania graficznego, malarstwa, fotografii, animacji artystycznej oraz rękodzieła. Laureatka konkursów międzynarodowych i festiwali filmowych.

 

Winda/The Elevator (2017, 18’20’’), real./dir.,scen./sc. Hieronim Neumann, muz./music Krzesimir Dębski, prod. Studio Mansarda

Kolejny film zrealizowany przez Hieronima Neumanna, którego akcja rozgrywa się w bloku, a dokładnie na klatce schodowej z windą. Ćwiczenie formalne i zarazem  skondensowany obraz współczesnego życia w ograniczonej przestrzeni, niegdyś określanej mianem blokowiska, a dzisiaj, z niejakim przekąsem, apartamentowcem. Jak podkreśla to autor: „Zanurzeni w transie dyktowanym monotonnym ruchem windy kontemplujemy codzienną bieganinę i związane z nią absurd, banał i przypadek”. Film inauguracyjny. MFF Etiuda&Anima 2017.

 Hieronim Neumann, ur. 1948 r. – absolwent poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, twórca filmów animowanych i kombinowanych, pedagog. W pierwszym okresie pozostawał pod silnym wpływem Z. Rybczyńskiego, z którym współpracował. Oprócz filmów w pełni autorskich realizuje również na zamówienie filmy do arcydzieł muzyki klasycznej.

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content