en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Obcując z artystą - „Autoportrety twórców animacji”

Dodano: 04 listopada, 2016

Podczas 23. MFF Etiuda&Anima widzowie będą mieli okazję spotkać się na żywo z największymi osobistościami współczesnej animacji artystycznej. Gośćmi tegorocznej edycji są: Michaël Dudok de Wit – nagrodzony Oscarem perfekcjonista kunsztownego minimalizmu, Georges Schwizgebel – wirtuoz koloru i kształtu, Andreas Hykade – mistrz prostoty i lekkości.   

„Autoportrety twórców animacji” są jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń każdej edycji festiwalu Etiuda&Anima. To interaktywne spektakle, w których artysta spotyka się z publicznością, opowiada o swojej pracy i ujawnia tajniki warsztatu.

 

Michaël Dudok de Wit po raz pierwszy w Polsce na festiwalu Etiuda&Anima

dudok1

Cieszymy się, że jako pierwsi w Polsce będziemy gościć tego wyśmienitego artystę. Michaël Dudok de Wit wystąpi podczas pierwszego spotkania „Autoportretów twórców animacji”. Pochodzi z Holandii, jest przede wszystkim uznanym twórcą filmów animowanych, ale też autorem filmów reklamowych, ilustratorem książek dla dzieci, wykładowcą. W 1994 roku został nominowany do Oscara za krótkometrażową animację „Mnich i ryba”, by sześć lat później zdobyć statuetkę Oscara w kategorii animowanego krótkiego metrażu za „Ojca i córkę” (2000). Film nagrodzony został również nagrodą BAFTA oraz Grand Prix w Annecy. To właśnie ten film tak spodobał się słynnemu Studiu Ghibli, że zaproponowało pierwszą w swojej historii współpracę zagranicznemu twórcy. Jej efektem stał się pierwsza w karierze de Wita pełnometrażowa animacja „Czerwony żółw” (2016).

Spotkaniu z Michaëlem Dudokiem de Wit towarzyszyć będzie projekcja filmów: „Czerwony żółw”, „Ojciec i córka”, „Aromat herbaty” (2006) – film eksperymentalny wykonany esencją herbaty oraz „Tom Sweep”(1992), wczesny film artysty.

Autoportrety twórców animacji I – Michaël Dudok de Wit
25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

Andreas Hykade

Drugim autoportrecistą jest Andreas Hykade. Pochodzący z Bawarii twórca filmów animowanych, m.in. „The Country Trilogy”, na którą składają się: „We Lived in Grass” (1995), „Ring of Fire” (2000), “The Runt” (2006), a także “Love & Theft” (2010), “Nuggets” (2015). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym “Altötting”. Hykade jest także znany z teledysków do utworów włoskiego DJ’a Gigi’ego d´Agostino oraz niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie animacji, a jego twórczość prezentowano w ramach licznych retrospektyw, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku. Podczas spotkania z Andreasem Hykade zobaczymy jego filmy: „Mieszkaliśmy w trawie”, „Pierścień ognia”, „Cherlak”, „Nuggets”, „Miłość i kradzież”.

hykade3

Hykade realizuje się również jako wykładowca akademicki – od 2015 roku jest dyrektorem Instytutu Animacji w Filmakademie Baden-Württemberg w Niemczech, od 2008 roku wykłada animację na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi także warsztaty mistrzowskie.

Na 23. MFF Etiuda&Anima odbierze statuetkę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnych artystów-pedagogów.

Autoportrety twórców animacji II – Andreas Hykade
26 listopada (sobota), 17.30
Kijów Centrum – Duża Sala

 

Georges Schwizgebel

Trzeci zaprezentuje się Georges Schwizgebel ze Szwajcarii. To jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Ten wszechstronny autor 18 krótkometrażowych filmów był nagradzany za swoją pracę na festiwalach w Cannes, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie, Sttutgarcie, Ottawie i Espinho. Dwa z jego filmów – „78 R.P.M.” (1985) oraz „The Ride to the Abyss” (1992) znalazły się na liście stu najważniejszych filmów animowanych ogłoszonej na festiwalu w Annecy w 2006 roku.

schwizgebel1

Pomimo iż w swoich pierwszych filmach Schwizgebel posługiwał się przede wszystkim animacją rotoskopową („Perspectives”, 1975: „Off-side”, 1977), jego późniejsze prace charakteryzują się bardziej swobodnym podejściem, przede wszystkim w aplikacji kolorów oraz częstym wykorzystaniu geometrycznych figur („Fugue”, 1998; „The Young Girl and the Clouds”, 2000). Jego ostatni film „Erlking” (2015) wygrał zeszłoroczny konkurs ANIMA na festiwalu Etiuda&Anima.

Spotkanie z Georgesem Schwizgebelem uświetni pokaz jego filmów animowanych, m.in.: „Król Olch”, „Romans”, „Retusze”, „Zabawa”, „Temat obrazów”, „Droga ku otchłani”.

Autoportrety twórców animacji III – Georges Schwizgebel
26 listopada (sobota), 19.00
Kijów Centrum – Duża Sala

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content