en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Notacje: Kobiety Małopolski w animacji - Marta Pajek

Dodano: 05 listopada, 2023

Artystki wysłuchała Katarzyna Surmacz.



Celem projektu jest zwrócenie uwagi na młode artystki kształcące się w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pragniemy podkreślić ogromną różnicę jaka panuje w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Pokażemy ogromną rolę kobiet w świecie animacji oraz kolosalną różnicę w tematyce oraz proporcjach płci od czasów PRL-u. Obecnie to najciekawsze filmy, o dotychczas niespotykanym w polskiej animacji ani polskim filmie profilu, który można określić jako feministyczny, a w każdym razie – jako realizowany z kobiecego punktu widzenia. To głównie kobiety kreują wrażliwość odbiorcy na świat, pojawiają się w ich filmach zupełnie inne tematy dotyczące właśnie niuansów życia kobiet oraz kobiecego ciała.

W roku 2022 nagraliśmy jedną notację z tego cyklu, której bohaterką jest Wiola Sowa. Notacja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem wśród widzów 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.

Do udziału w kolejnych dwóch notacjach z tej serii zaprosiliśmy krakowskie artystki młode polskie twórczynie animacji Martę Pajek oraz Ewę Borysewicz.


Marta Pajek

Reżyserka filmów animowanych,rysowniczka.  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Urodziła się w 1982 roku w Kielcach. Na Akademii Sztuk Pięknych specjalizowała się w filmie animowanym pod opieką prof. Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż w Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem wybitnego estońskiego twórcy Priita Pärna. Reżyserka w swoim dorobku ma animacje: Po Jabłkach (2004), Za ścianą (2005) oraz wielokrotnie nagradzaną Snępowinę (2011). Jedna z części jej tryptyku Figury niemożliwe i inne historie II zadebiutował w Cannes w 2018 roku i odniósł natychmiastowy sukces, zdobywając uznanie krytyków oraz otrzymał ponad 20 nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu Animacji w Stuttgarcie i Festiwalu Animacji GLAS. Najnowszy film Marty Figury niemożliwe i inne historie I (2021), pierwsza i zarazem ostatnia część trylogii, jest koprodukcją Animoon i National Film Board of Canada. Styl Marty kształtuje zainteresowanie sztuką, tańcem, psychologią, duchowością i ludzkimi przeżyciami. Jej filmy mają formę dzieł otwartych, w których reżyserka pozostawia odbiorcy bardzo szeroką przestrzeń interpretacyjną. Filmowy język poprzez swoją sensulność budzi emocje widzów, a jednocześnie zmusza do poszukiwania własnych sensów, treści i światów.



Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content