en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Michaël Dudok de Wit na 23. MFF Etiuda&Anima

Dodano: 24 listopada, 2016

O przyjazd Michaëla Dudoka de Wit staraliśmy się od dłuższego czasu. Artysta nie mógł zawitać do Krakowa, gdyż intensywnie pracował nad swoim najnowszym filmem – „Czerwonym żółwiem”. W końcu udało się. Holenderski mistrz zaszczycił nas swoją obecnością. Wystąpi przed festiwalową publicznością podczas spotkania z cyklu „Autoportrety twórców animacji”.

Michaël Dudok de Wit to obok Paula Driessena najbardziej znany współczesny holenderski twórca filmów animowanych. Urodzony w 1953 r. studiował w genewskiej SzkoleSztuk Pięknych. W 1978 r. ukończył the West Surrey College of Art filmem dyplomowym Wywiad (The Interview). Oprócz własnych autorskich filmów realizuje także filmy reklamowe, jest wykładowcą, a także autorem i ilustratorem książek dla dzieci.

dudok1

W dorobku tego niezwykłego artysty znaleźć można ledwie kilka filmów krótkometrażowych, wszystkie jednak są powszechnie cenione na całym świecie. Artysta debiutował trzyminutowym filmem Tom Sweep (1992), zwracając uwagę lekkością narracyjną, poczuciem humoru i niepowtarzalnym sposobem poruszania się tytułowego bohatera. Zrealizowany dwa lata poźniej film Mnich i ryba (The Monk and the Fish, 1994) odniósł na całym świecie ogromny sukces, zdobywając uznanie jako jeden z najlepszych filmów animowanych ostatniej dekady XX wieku.  Mnich i ryba uzyskał nominację do Oscara.

Statuetkę hollywoodzkiej Akademii przyniósł Dudokowi dopiero jednak kolejny film. Zrealizowany

w 2000 r. film Ojciec i córka (Father and Daughter) nagrodzony został również nagrodą BAFTA oraz Grand Prix w Annecy. Jest to niezwykle subtelnie, zarówno narracyjnie, jak i plastycznie, przedstawiona historia rozstania tytułowej pary bohaterów. Córka przez całe życie będzie wracać do miejsca, w którym po raz ostatni widziała ojca, aby u kresu życia wyruszyć w jego ślady, być może wiedziona przekonaniem, że będzie miała okazję jeszcze raz go spotkać. Ten wyrafinowany, subtelny film, w którym artyście udało się uchwycić naturę prawdziwej tęsknoty i odwiecznych ludzkich pragnień, uczynił z Dudoka de Wita jedną z najważniejszych postaci współczesnej artystycznej animacji.

Zanim nadszedł moment realizacji pierwszego filmu pełnometrażowego artysty, nakręcił on jeszcze w 2006 r. abstrakcyjny film Aromat herbaty (The Aroma of Tea), wykorzystując do jego realizacji… herbacianą esencję. Podobnie jak w Mnichu i rybie rytm filmowej opowieści narzuciła muzyka ulubionego kompozytora Dudoka, barokowego wirtuoza Arcangelo Corelliego.

czerwony-zolw1

Najnowszy film artysty to od wielu lat oczekiwany pełnometrażowy Czerwony żółw (The Red Turtle). Zrealizowany on został z inicjatywy i we współpracy ze sławnym japońskim Studiem Ghibli. Dudok de Wit stał się tym samym pierwszym obcokrajowcem, któremu firma Hayao Miyazakiego i Isao Takahaty zaproponowała współpracę produkcyjną i artystyczną. Film opowiada historię rozbitka, który znalazł się na bezludnej wyspie.

W tym roku wreszcie możemy zobaczyć efekt kilkuletniej pracy artysty, przypomnieć sobie większość jego filmów, zobaczyć nieznane, lecz łatwo rozpoznawalne reklamówki i – miejmy nadzieję – przyjrzeć się jego wirtuozerskiemu warsztatowi.

Bogusław Zmudzinski

Autoportrety twórców animacji I – Michaël Dudok de Wit
Projekcja filmów:
Czerwony żółw
Tom Sweep
Ojciec i córka
Aromat herbaty

25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala

Pragnienie Michaëla Dudoka de Wit
The Longing of Michaël Dudok de Wit
25 listopada (piątek), 15.00
Kijów Centrum – Sala Studio

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content