/LONG STORY SHORT FILM FESTIVAL – PIERWSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU FESTIWAL FILMOWY ONLINE

LONG STORY SHORT FILM FESTIVAL – PIERWSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU FESTIWAL FILMOWY ONLINE

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza miłośników kina i twórców filmowych do udziału w Dolnośląskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short” Film Festival. To pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online. Projekcje festiwalowe zaplanowano od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Nabór filmów do festiwalowego konkursu rusza już 17 kwietnia!

– Gdyby nie obecna sytuacja, w maju gościlibyśmy w DCF-ie największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce – Millennium Docs Against Gravity, który w ubiegłym roku przyciągnął do naszego kina ponad 13 tysięcy widzów. W tym roku, o ile sytuacja na to pozwoli, odbędzie się we wrześniu. Powstałą lukę postanowiliśmy wypełnić propozycją festiwalu online. Emocje związane z odbiorem sztuki filmowej z zamkniętych dzisiaj sal kinowych próbujemy przenieść do internetu – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

W ramach Long Story Short Film Festival zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt  polskich filmów krótkometrażowych. W programie, który ogłoszony zostanie 10 maja, znajdą się filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Zarówno nagradzane już wcześniej produkcje znanych twórców, jak i nowe dzieła, które zostaną zgłoszone do festiwalowego konkursu. Filmy konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 17 kwietnia do 5 maja włącznie.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń.

Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców,  m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy.

– Konkurs jest najważniejszym elementem każdego festiwalu. Mam nadzieję, że mimo krótkiego czasu przyjmowania zgłoszeń, otrzymamy wiele wartościowych propozycji. Do dzielenia się swoimi dziełami będziemy zachęcać uznanych filmowców, studentów i absolwentów szkół filmowych i artystycznych, ale także amatorskich twórców z całej Polski.  W poszukiwaniu najlepszych propozycji filmowych skontaktowaliśmy się z najważniejszymi szkołami filmowymi w kraju. Zależy nam na tym, aby mimo trudnego czasu, program naszego festiwalu był możliwie najbogatszy – dodaje Perduta.

Do konkursu mogą być zgłaszane filmy polskich twórców, nie dłuższe niż 45 minut

i zrealizowane po 1 stycznia 2018 roku. Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na3 tysiące złotych. Termin zgłoszeń mija 5 maja. Rozstrzygnięcia zapadną w 3 głównych kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali ludzie ze świata filmu, literatury i muzyki. Skład jury poznamy już 20 kwietnia br. Nagrodę dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu festiwalowego można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl  i na www.dcf.wroclaw.pl.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.

Kontakt dla mediów:
Anna Smycz-Michalak
Tel. 605 783 686
e-mail: anna.smycz@dcf.wroclaw.pl