en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Laureat Oscara na 23. MFF ETIUDA&ANIMA

Dodano: 14 listopada, 2016

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie sam Michaël Dudok de Wit - holenderski twórca filmów animowanych, reżyser i ilustrator. To jego pierwsza wizyta w Polsce. Tym bardziej cieszymy się, że zawita do Krakowa.

Michaël Dudok de Wit to jeden z najbardziej cenionych twórców animacji na świecie. Urodził się w 1953 roku w holenderskim mieście Abcoude. W wieku 25 lat ukończył The West Surrey College of Art. Jego pracą dyplomową był film „The Interview”. Czternaście lat później zrealizował animację pod tytułem „Tom Sweep”, a w 1994 roku „Mnicha i rybę”, która otrzymała nominację do Oscara.

oscar1

Statuetkę Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany Dudok de Wit otrzymał w 2000 roku za „Ojca i córkę”. To ośmiominutowe arcydzieło przedstawia wzruszającą historię o sile prawdziwej miłości.  Ojciec żegna się ze swoją córką i odchodzi. Jak holenderski krajobraz zmienia się w różnych sezonach, tak zmienia się i dziewczyna. Staje się młodą kobietą, zakłada rodzinę, w końcu starzeje się. Mimo zmian, wewnątrz skrywa ogromną tęsknotę za ojcem. Obraz zdobył nagrodę BAFTA oraz Grand Prix festiwalu Annency.

ojciec-i-corka1

W 2006 roku Dudok de Wit zrealizował „Aromat herbaty” – animację w całości stworzoną przy użyciu esencji herbaty. Bohaterką jest mała kulka, która podróżuje przez kolejne zmieniające się krajobrazy, jednak w nieunikniony sposób zmierza do miejsca swojego przeznaczenia. W dziełach artysty można odnaleźć inspirację kulturą azjatycką, w szczególności chińską i japońską. Charakterystyczne dla twórczości Dudoka de Wit jest wykorzystanie tuszu i akwareli oraz miękkie pociągnięcia pędzlem.

Na 23. MFF Etiuda&Anima pokażemy pierwszą pełnometrażową animację Holendra – „Czerwony żółw”, zrealizowaną we współpracy z japońskim Studiem Ghibli. Film miał premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, gdzie został nagrodzony w przeglądzie Un Certain Regard. „Czerwony żółw” opowiada historię rozbitka, który znalazł się na bezludnej wyspie. Bohater próbuje uwolnić się z pułapki, jednak ucieczkę uniemożliwia mu tajemniczy żółw. Japońscy producenci zagwarantowali swobodę artystyczną holenderskiemu twórcy, a ten przed przystąpieniem do pracy spędził pewien czas na Seszelach, aby wczuć się w klimat tej archetypicznej przypowieści. Ponownie w centrum zainteresowania znalazła się tęsknota, będąca kluczowym motywem jego twórczości.

czerwony-zolw1

Zapraszamy także na projekcję dokumentu „The Longing of Michaël Dudok de Wit", który przedstawia pracę zespołu animatorów pod kierownictwem Dudoka de Wit nad „Czerwonym żółwiem”. Ten making-of ukazuje proces powstawania filmu oraz kunszt i perfekcję jego autora, będącego jednym z największych mistrzów animacji współczesnej.

Autoportrety twórców animacji I – Michaël Dudok de Wit

Projekcja filmów:

Czerwony żółw
Tom Sweep
Ojciec i córka
Aromat herbaty

25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala

 

Pragnienie Michaëla Dudoka de Wit
The Longing of Michaël Dudok de Wit

25 listopada (piątek), 15.00
Kijów Centrum – Sala Studio

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content