en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Kinky
Kinky

Konkurs ETIUDA 2017

Dodano: 21 listopada, 2017

Marcin Markiewicz, selekcjoner konkursu ETIUDA, opowiada „o czym szumią studenci” w tegorocznych konkursowych filmach szkolnych.
 

Zdjęcie z filmu "Kinky", reż. Tadeusz Chudy

 

Przyznaję, był okres kiedy mało pochlebnie mówiłem o produkcjach szkolnych. Oczywiście, nie oglądałem ich wtedy zbyt wiele. Teraz sytuacja się zmieniła i wiem, że te najlepsze – a takie prezentowane są w konkursie Etiuda – potrafią dać mnóstwo satysfakcji. Na przykład Plica Polonica, której autor sięga do przeszłości by zbudować narrację o konfliktach współczesnych. Albo Days of the War, której twórca spogląda w przyszłość i z niepokojem prezentuje konsekwencje współczesnych konfliktów.

Pierwszy z opisanych filmów to przykład kina dokumentalnego, które prezentuje się w tym roku niezwykle różnorodnie. Zarówno pod względem formalnym – chłodne i minimalistyczne I tak upłynął wieczór i poranek obok hybrydowego Place to Be, jak i tematycznym – życie w miasteczku na kole podbiegunowym w Without Sun obok muzyki mrówek w Symbiofonii. Na tym tle wyróżniają się jeszcze: Attak opowiadający o ludziach korzystających z aplikacji pokroju Tindera, tylko przeznaczonej dla street fighterów, odkopujący archiwalne materiały z początków cyfryzacji Digital Immigrants oraz nietypowy portret macierzyństwa w Regretting Motherhood.

Drugi z opisanych filmów przekonuje, że od wskazywania palcem, moralizowania czy szukania taniej sensacji, studentów bardziej interesuje intymna sytuacja, zgrabny skrót, celna metafora, czy nietypowo dobrany gatunek pozwalające ciekawiej i mocniej wybrzmieć historiom niezależnie od podjętego tematu. Dlatego o kryzysie migracyjnym opowiadają w stylu Nowej Fali (Fedra) lub za pomocą cierpkiego humoru (Staying with Friends), o depresji w oparach absurdu (A Gentle Noise Between the Lines), o agresji społecznej w sposób spokojny i stonowany (Greetings from Kropsdam), o problemach socjalnych w formie zwariowanej komedii (The Test), o Hamlecie pośród śmieci (Cham). I tylko konflikt syna z matką tradycyjnie przyjął formę horroru (Ma?).

Etiudy pokazują, że studenci są ambitni (studentom ambicja pasuje niczym papieros), ciekawi świata, a do problemów podchodzą od nietypowej strony. Z etiud można się również dowiedzieć czy warto się obrzezać, jaki kolor szminki pasuje rosyjskiemu mężczyźnie, od której nogi zacząć ubieranie lateksowego stroju oraz dlaczego warto spać na leżaku kiedy świat się sypie.

Czego chcieć więcej?

 

Marcin Markiewicz (selekcjoner)

 

I projekcja konkursu ETIUDA
22 listopada (środa), 16.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

II projekcja konkursu ETIUDA
22 listopada (środa), 20.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

III projekcja konkursu ETIUDA
23 listopada (czwartek), 17.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

IV projekcja konkursu ETIUDA
23 listopada (czwartek), 21.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

V projekcja konkursu ETIUDA
24 listopada (piątek), 17.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

VI projekcja konkursu ETIUDA
24 listopada (piątek), 20.15
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

VII projekcja konkursu ETIUDA
25 listopada (sobota), 18.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala mała

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content