Agnieszka Zając, selekcjonerka konkursu ANIMA.PL, zaprasza na filmową ucztę z polskich filmów animowanych.
Kadr z filmu "Na językach", reż. Karolina Borgiasz
Ogłaszając pierwszą edycję konkursu ANIMA.PL, z niecierpliwością czekaliśmy na to, czym zaskoczą nas polscy twórcy. Animacja potrafi być bardzo silnym narzędziem, które precyzyjnie dociera do głębi naszych uczuć, działa na wielu płaszczyznach wyobraźni, odkrywa przed nami różne światy, często balansując na granicy tego, co realne i wyimaginowane.
Byliśmy pod wrażeniem animacji w technice lalkowej: świecie pełnym niepewności i zagrożenia prezentowanym w Ucieczce Jarosława Konopki, czy pełnej napięcia historii o życiu i śmierci we Wcieleniu w reżyserii Barbary Rupik lub codzienności charakterystycznej dla wielu polskich osiedli, do której zabrała nas Karolina Borgiasz (Na językach).
Wyselekcjonowane przez nas animacje studentów, twórców niezależnych i profesjonalistów poruszały szerokie spektrum tematów. Wątki moralizatorskie przyświecają animacjom skierowanym do młodszej widowni, nie są jednak infantylne, lecz bardzo zręcznie skonstruowane. Czujemy, że polska animacja dziecięca powoli wraca do czasów swojej świetności za sprawą utalentowanych twórców młodego i średniego pokolenia.
Za pomocą prostej kreski Karolina Specht w Wyjdę z siebie opowiada jak czasami bardzo chcemy widzieć w drugim człowieku kogoś innego. Jesteśmy świadkami relacji między matką a synem (O Matko!), synem i ojcem (W tramwaju), emocjonalnego związku partnerskiego (Wieczór), podróży w głąb świadomości bohatera (Dziwny przypadek), historii, której akcja dzieje się w kosmosie (Czerń), animowanej adaptacji opowiadania Lema (Doradcy Króla Hydropsa), animacji inspirowanej horrorami (Sklep z rybami), czarnym humorem (Bankiet) lub opowieści o drodze zmarłego wikinga (Droga do Nilfheim). Wyróżniają się filmy robione przez kobiety o kobietach: Figury niemożliwe i inne historie II, XOXO pocałunki i uściski, Cipka, Locus, Ucieczki. Nie możemy nie wspomnieć o animowanych teledyskach: Odessa oraz Ponura tresura. Osobiście trzymam kciuki za animację Zjazd (reż. Jerzy Tabor), która ma w swej prostocie wiele finezji i nawiązuje do tego, co najlepsze w tradycji Polskiej Szkoły Animacji.
Mam nadzieję, że animacyjna uczta, którą zgotowali polscy twórcy, zaś menu przygotowała komisja selekcyjna 24. MFF Etiuda&Anima, będzie smakować wybornie szanownemu jury oraz nieocenionym widzom, którzy są najlepszymi krytykami, odwiedzającymi nasz festiwal od lat. Bon appétit!
Agnieszka Zając (selekcjonerka)
I projekcja konkursu ANIMA.PL
23 listopada (czwartek), 15.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
II projekcja konkursu ANIMA.PL
23 listopada (czwartek), 17.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
III projekcja konkursu ANIMA.PL
24 listopada (piątek), 14.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
IV projekcja konkursu ANIMA.PL
24 listopada (piątek), 16.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
V projekcja konkursu ANIMA.PL
25 listopada (sobota), 15.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
VI projekcja konkursu ANIMA.PL
25 listopada (sobota), 16.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.