/Konkurs ANIMA 2017

Konkurs ANIMA 2017

Mateusz Solarz, selekcjoner konkursu ANIMA, zaprasza na pokazy konkursowe animacji.
 

Zdjęcie z animacji „Jonasz i morze”

 

W konkursie ANIMA rywalizują profesjonalne, niezależne i studenckie filmy animowane z całego świata. Do tegorocznej edycji zgłoszono 1433 filmy, spośród których komisja selekcyjna wybrała 69 tytułów. Znalazły się wśród nich najnowsze dzieła uznanych twórców animacji jak Dennis Tupicoff, Koji Yamamura, Dmitry Geller, Ülo Pikkov, Steven Subotnick, Ferenc Ćako i Steven Woloshen. Poznamy też ostatnie filmy znanych już z poprzednich edycji konkursu ANIMA Michelle i Uri Kranotów, Maxa Portera i Ru Kuwahaty, Daisy Jacobs, Sashy Svirskyego, Sariny Nihei czy Marca Riby i Anny Solanas. Polskich twórców reprezentują Izabela Plucińska, Zbigniew Czapla, Jarosław Konopka, Paulina Ziółkowska i Jadwiga Kowalska. Filmy pochodzą z całego świata: większości krajów europejskich, Ameryki Północnej (Kanada, USA), Południowej (Argentyna, Brazylia, Ekwador), Azji (Gruzja, Izrael, Chiny, Japonia) i Australii.

Konkurs ANIMA ukaże wielość technik animowania, począwszy od klasycznych filmów rysowanych i malowanych, przez kunsztowne filmy lalkowe, piksylacje, rotoskopie, powszechnie znane komputerowe animacje CGI, wydrapywanie bezpośrednio na taśmie filmowej, animację łączoną z found footage, aż do przykładów unikatowych, ukazujących naturalnych rozmiarów bohaterów malowanych na ścianach rzeczywistych pomieszczeń, czy filmu stworzonego wyłącznie przy użyciu maszyny do pisania.

Jak zwykle twórcy animacji zaskoczą nas różnorodnością tematyki. Będziemy śledzić relacje zarówno prywatne (Wieczór, O Matko!, Negative space), jak i społeczne (Sog, Rascals, The Bridge over the River), zachwycać się piękną (Ježeva Kuća), zabawną (Our Wonderful Nature – The Common Chameleon), ale i groźną (To Build a Fire) przyrodą, poznawać dalekowschodnie inspiracje twórców europejskich (The Grateful Wolf, Fishes, Swimmers, Boats), i europejskie inspiracje twórców dalekowschodnich (Monstropedia), a także ekranizacje arcydzieł literatury dokonane z pamięci, po 12. latach od przeczytania dzieła („The Stranger” in my Head). Przez poważne tematy, jak studium choroby (Late Afternoon), opowieści o śmierci (Liv, Dead Reckoning) i historie wojenne (Dead horses) przejdziemy do spraw jaśniejszych. Potowarzyszymy eksploratorom Antarktydy (Antarctica), a także pierwszej kobiecie, która przekroczyła barierę dźwięku (L’Aviatrice). Nie zabraknie dzikiego zachodu (Bullet Time) i orkiestr dętych (Parade, A Festive Wind). Zachwycić może nas zarówno niebo (Starhunters) jak i morze (Jonas and the Sea). A przykładem niestandardowego podejścia do fabuły będzie pasjonujący film o tym, jak… nie dzieje się nic (Nothing happens).

Olbrzymia porcja najważniejszych tematów ludzkości podana na najwyższym poziomie artystycznym: konkurs ANIMA zaprasza!

 

Mateusz Solarz (selekcjoner)

 

I projekcja konkursu ANIMA
22 listopada (środa), 15.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

II projekcja konkursu ANIMA
22 listopada (środa), 17.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

III projekcja konkursu ANIMA
23 listopada (czwartek), 18.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

IV projekcja konkursu ANIMA
24 listopada (piątek), 17.30
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

V projekcja konkursu ANIMA
25 listopada (sobota), 18.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża

VI projekcja konkursu ANIMA
25 listopada (sobota), 20.00
Małopolski Ogród Sztuki – Sala duża