en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 19-24 XI 2024

Już dziś poznamy zwycięzców 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2021

Dodano: 21 listopada, 2021

Już dziś podczas uroczystej gali zakończenia 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima poznamy szczęśliwych zwycięzców obu tytułowych konkursów. Przed wieczorną galą odbędą się jeszcze pokazy filmów i wydarzenia towarzyszące. 

Niedziela, ostatni dzień festiwalu, to czas powtórkowych seansów obu tytułowych konkursów ETIUDY oraz ANIMY. Filmy walczące o prestiżowe statuetki Dinozaurów i Jabberwockych będzie można ponownie zobaczyć zarówno na VOD, a także w kinie. Na ostatni dzień festiwalu wracamy bowiem do przestrzeni krakowskiego kina Kijów. 

Niedzielny poranek zaczynamy od wydarzeń skierowanych do najmłodszych uczestników festiwalu. O 10:00 i 14:00 w Kamiennicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego na Placu Szczepańskim 9 odbędą się dwie tury warsztatów animacji o tematyce ekologicznej dla najmłodszych. Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 10-12 oraz 7-9 lat poprowadzi Daria Godyń.

Kadr z animacji "Nawet myszy idą do nieba”

O 11:00 w kinie Kijów oraz na VOD odbędzie się pokaz animacji „Nawet myszy idą do nieba”. To ostatnia szansa, by w ramach 28. Etiudy&Animy zobaczyć tę animację nominowaną do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.

Następnie zapraszamy na wspomnienie profesor Alicji Helman, wybitnej teoretyczki i historyczki filmu, eseistki oraz tłumaczki. Spotkanie odbędzie się online o godzinie 12:00 i będzie okazją do wspomnienia nestorki polskiego filmoznawstwa, profesor Alicji Helman, która zmarła w lutym tego roku. Spotkanie poprowadzą Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima Bogusław Zmudziński oraz prof. dr hab. Grażyna Stachówna. Zaproszenie do udziału w spotkaniu zostało skierowane do prof. dr hab. Tadeusza Lubelskiego, prof. dr hab. Tadeusza Szczepańskiego, prof. dr hab. Andrzeja Gwoździa, prof. dr hab. Mirosława Przylipiaka, prof. dr hab. Krzysztofa Loski, prof. dr hab. Andrzeja Pitrusa, dr hab. Artura Piskorza, dr Kamili Żyto i dr Olgi Bobrowskiej.

Kadr z animacji "Najpiękniejszy chłopiec na świecie”

Po spotkaniu, w krakowskim kinie Kijów o godzinie 13:30 rozpocznie się seans głośnego dokumentu pt. „Najpiękniejszy chłopiec na świecie”. Opowiada on o losach Björna Andresena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie Luchina Viscontiego „Śmierci w Wenecji” (1971). Następnie o godzinie 15:30 zapraszamy na wyjątkową projekcję legendarnego filmu włoskiego mistrza – wspomnianą „Śmierć w Wenecji”. Ekranizacja noweli Tomasza Manna była jednym z  najbardziej cenionych przez profesor Helman filmów, dlatego chcemy go zaprezentować na wielkim ekranie kina. Pokaz filmu w kinie Kijów jest niebiletowany.

Kadr z animacji "Kolorowy sen”

O 17:00 na VOD seans filmu „Kolorowy sen”. Opowiada on o trupie artystów ulicznych, którzy trafiają na wyspę zarządzaną przez despotę i ściśle kontrolowaną przez policję. W trakcie ich występu kula wystrzelona z cyrkowej armaty zbacza z drogi, co powoduje serię nieoczekiwanych następstw. Para młodych ludzi, Drin i Tuvi, w towarzystwie mewy Natana zmuszeni są do stoczenia nierównej walki z władzą totalitarną. Walki, która ostatecznie odmieni losy wszystkich mieszkańców wyspy. Opowiedziana w filmie historia z humorem rozprawia się z ponadczasowym motywem konfliktu między nieograniczoną władzą a tęsknotą za wolnością, odwagą i miłością.

Statuetki Dinozaurów i Jabberwockych - nagród w konkursie Etiuda i Anima

Ostatni dzień festiwalu zamknie wręczenie nagród w konkursach ETIUDA oraz ANIMA oraz prezentacja zwycięskich filmów. Uroczysta gala zakończenia festiwalu zaczynie się o 20:00 w krakowskim kinie Kijów. Będzie także transmitowana live w sieci. Kto w tym roku zdobędzie prestiżowe statuetki Dinozaurów i Jabberwockych?

Dowiemy się już niebawem. Bądźcie z nami!

Link do zakupu indywidualnych biletów: https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

Więcej o biletach: https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2021/

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne (KINO) w Kinie Kijów sprzedawane są oddzielnie.

Zachęcamy do śledzenia informacji o 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content