Podczas gali otwarcia 23. MFF Etiuda&Anima pokażemy „Louise w zimie” – najnowszy film Jean-François Laguionie’a, jednego z sędziwych mistrzów francuskiej animacji, który swoją karierę zaczynał jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku.
Urodzony w 1939 roku Laguionie zadebiutował w świecie kina w 1965 roku, kiedy to jego debiutancka krótkometrażówka „La Demoiselle et le violoncelliste” („Służąca i wiolonczelista”) zdobyła Grand Prix na festiwalu w Annecy. Już w tej surrealistycznej historii wiolonczelisty, który swoją intensywną grą rozpędza sztorm, a następnie ratuje porwaną w morskie odmęty damę z morskich głębin, ujawniają się charakterystyczne dla stylu reżysera cechy, takie jak malarski wygląd jego utworów oraz elegijny nastrój zawartych w nich historii. Dwa kolejne krótkie metraże Laguionie’a z lat 60. – „L'Arche de Noé” („Arka Noego”) oraz „Une bombe par hasard...” („Przypadkowa bomba”) – zostały uhonorowane Srebrnym oraz Złotym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z kolei zrealizowane przez francuskiego reżysera w 1978 roku „La Traversée de l'Atlantique à la rame” („Wiosłowanie przez Atlantyk”) wyróżniono prestiżową Złotą Palmą dla filmu krótkometrażowego na festiwalu w Cannes w 1978 roku.
Począwszy od lat 80., Laguionie rozpoczął realizację animacji pełnometrażowych – dotychczas nakręcił ich pięć. Ciekawostką jest, że kompozytorem jego „Małpiej baśni” z 1999 roku był Alexandre Desplat – wtedy jeszcze nieznany szerszej publiczności kompozytor filmowy, który dzisiaj należy do hollywoodzkiej pierwszej ligi. Sam Laguionie stroni jednak od sławy – pomimo licznych nagród, wciąż pozostaje na uboczu mainstreamu i skupia na swojej działalności artystycznej.
Dotychczas najgłośniejszym utworem reżysera pozostaje zrealizowany w 2011 roku „Obraz” (nominacja do Cezara za najlepszy film animowany): brawurowa opowieść o mieszkańcach niedokończonego malowidła, w którego ramach stopień ukończenia poszczególnych jednostek doprowadził do podziałów społecznych. Frakcja Dokończonych przejmuje więc władzę i chce wytępić Niedokończonych oraz Szkice. „Obraz” to film z jednej strony pięknie namalowany i pełen wizualnych fajerwerków, z drugiej zaś – Laguionie nasączył swoją autotematyczną opowieść socjopolitycznymi podtekstami oraz egzystencjalnymi pytaniami o Stwórcę świata. Niedokończeni oraz Szkice wyruszają bowiem na poszukiwanie malarza, by przekonać go do zrealizowania swojego dzieła w pełni.
Zrealizowane pięć lat później „Louise w zimie” to ciekawe przetworzenie archetypicznego motywu Robinsona Crusoe – jego bohaterką jest starsza kobieta, która za sprawą splotu wydarzeń musi walczyć samotnie o przetrwanie na morskim wybrzeżu. Seans filmu to okazja do usłyszenia głosu reżysera, gdyż to jego głosem przemawia towarzysz niedoli Louise, czyli gadający pies.
Oskar Wanat
Louise w zimie
Louise en hiver
(reż. Jean-François Laguionie, Francja/Kanada 2016, 75’)
GALA OTWARCIA
22 listopada (wtorek), godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki – Duża Sala
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.