en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Drugi dzień 29. MFF Etiuda&Anima

Dodano: 30 listopada, 2022


Środa 30 listopada to drugi dzień 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima 2022 i kolejne atrakcje. Sprawdźmy co znajduję się w dzisiejszym programie!

O 14:00 zapraszamy do Sali Konferencyjnej na wernisaż „interlaced/przeplatane” czyli eksperymenty ze stereoskopową animacją i rozszerzoną rzeczywistością. Przemysław Liput, kolektyw Memorymorph (Jacek Złoczowski i Małgorzata Łuczyna) oraz Wiola Sowa to autorzy prac, które są wynikiem prowadzonych przez nich eksperymentów nad stereoskopowym przetwarzaniem obrazu. O 19:30 zapraszamy także na spotkanie wyżej  wymienionych twórców, którzy opowiedzą o swojej pracy.

Kadr z animacji „Dwa buty” reż. Paul Driessen

Godzinę później, o 15:00, w Sali Dużej (a także na platformie VOD), rozpocznie się druga projekcja konkursu Anima, prezentująca wyłącznie krótkometrażowe filmy animowane. Wydarzenie zainauguruje pokaz dzieła „Dwa buty” w reżyserii Paula Driessena (historia dziecka, młodego mężczyzny, dorosłego oraz starca, którzy idą kolejno w stronę zagłady. Po drodze znajdują jednak dwa lśniące buty). Kolejno zaprezentowane zostaną: „Sierra” (reż. Sander Joon), „Domatorka” (reż. Ewa Smyk), „Rim” (reż. Hagar Faibish), „Bestia” (reż. Hugo Covarrubias), „Papier” (reż. Katariina Haukka), „Strata” (reż. Sascha Vernik) oraz „Na jego łasce” (reż. Christoph Büttner), ukazujący historię więźnia, któremu cudownym zrządzeniem losu udaje się uciec z więzienia tuż przed egzekucją.

Kadr z filmu „Nocna wizyta” reż. Mya Kaplan

O 16:00, zarówno w Sali Małej jak i na platformie VOD, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję zobaczyć drugą projekcję filmów krótkometrażowych wybranych do konkursu Etiuda. Pokaz rozpocznie się od dzieła „Mona i Parviz” w reżyserii Kevina Bielego. Tegoroczne filmy dokumentalne jak i fabularne zrealizowane przez studentów szkół filmowych prezentują najróżniejsze dramaty ludzkie: od historii Zhanha Zhijuna, który po potrąceniu na drodze człowieka próbuje uciec z miejsca wypadku („Trzy mrówki”, reż. Yuan-HaiTao), przez  opowieść Ruthie, która po spędzeniu nocy z mężczyzną ze swojej wioski odkrywa podejrzane okoliczności, które doprowadziły do ich spotkania („Nocna wizyta”, reż. Mya Kaplan), aż do utopijnej historii Jacka, mężczyzny, który korzysta z usług firmy zajmującej się przemianą ludzi w drzewa („Nie ma spokoju”, reż. Karol Ulman). Dodatkowo zostanie pokazany jedyny w tej sekcji film dokumentalny pod tytułem „Aralkum” w reżyserii Daniela Asadiego Faezi oraz Mily Zhliktenko.

Kadr z animacji „Ole Śpijsłodko” reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz

O 17.00 w Sali Dużej (a także na platformie VOD), będzie miała miejsca pierwsza projekcja trzeciego konkursu ANIMA.PL, dedykowanego wyłącznie polskim produkcjom animowanym. W tym bloku zostanie wyświetlonych aż jedenaście filmów: „Powolne światło” (reż. Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski), „Dystans” (reż. Katarzyna Orłowska), „Deserowy Jamnik” (reż. Betina Bożek), „Ole Śpijsłodko” (reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz), „Kołyska” (reż. Piotr Kaźmierczak), „Na czas” (reż. Zbigniew Czapla), „Turbo Love” (reż. Alicja Jasina), „Blue 52” (reż. Katarzyna Stefańska i Klaudia Wysiadecka), „Autoportret odczuwalny” (reż. Julia Benedyktowicz) oraz „3 geNARRACJE” (reż. Paulina Ziółkowksa).

O 17:00 w Sali Małej, zapraszamy na jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznej Etiudy&Animy - pokaz filmu w reżyserii Wioli Sowy pod tytułem „XOXO pocałunki i uściski”, oraz notacje pt. „Kobiety Małopolski w animacji. Wiola Sowa”. Z artystką rozmawiał dyrektor artystyczny festiwalu  Bogusław Zmudziński.

O 18:00 na Sali Dużej MOS-u w ramach retrospektywy National Film Board of Canada rozpocznie się drugi blok tematyczny, tym razem dedykowany artystycznej działalności Normana McLarena, laureata Oscara z 1952 roku za krótkometrażowy film „Sąsiedzi”„Kos”„Short and Suite”„Synchromia” i „Mrugnięcia” to tylko cztery z dziewięciu prezentowanych podczas drugiego dnia Etiuda&Anima filmów w reżyserii McLarena. 

Kadr z filmu „Opening Speech McLaren” reż. Norman McLaren

O 19:30, wyłącznie w Sali Małej, będzie miał miejsce pierwszy pokaz filmów w ramach sekcji pod tytułem „Europa w Animacji”. Podczas trwającego prawie półtorej godziny wydarzenia, widzowie zobaczą aż dziesięć filmów z takich krajów jak Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia czy Słowenia. 

Dzień zakończymy projekcjami filmów biorących udział w konkursach Anima (Sala Duża oraz platforma VOD) i Etiuda (Sala Mała oraz platforma VOD). Wśród tych pierwszych znalazło się aż 8 tytułów: „Było sobie morze…” (reż. Joanna Kożuch). „Zoon” (reż. Jonatan Schwenk), „Proszę nie dotykać” (reż. Capucine Gougelet), „Zbawienie nie ma imienia” (reż Joseph Wallace), „Różowa marynarka” (reż. Mónica Santos), „Solistki” (reż. Abdollahinia, Feben Woldenhawariat, Razahk Issaka, Celeste Jamneck, Yi Liu), „Linienie” (reż. Katushi Bowda) oraz „Radząc sobie z wojną” (reż. Andreas Hykade). Wśród tych drugich pokazanych zostanie pięć etiud: „Ja tylko wyglądam na martwego” (reż. Mira-Belle Rose Bryld), „Czwarte drzwi” (reż. Hugo Magaña), „Nieuchwytna radość pracy” (reż. Miao Yu), „Geamăna” (reż Matthäus Wörle) oraz „Włóczęga” (reż. Dominik Enzi).


Link do zakupu indywidualnych biletów: 
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932

– 7 PLN za bilet ulgowy VOD i 8 PLN za bilet normalny VOD
– 10 PLN za bilet ulgowy KINO i 12 PLN za bilet normalny KINO

UWAGA! Bilety na projekcje na platformę VOD oraz na projekcje fizyczne sprzedawane są oddzielnie.

Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety-2022/

Zachęcamy do śledzenia informacji o 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content