Czwarty dzień naszego festiwalu zaczynamy w Małej Sali MOS-u wraz z dwoma propozycjami Case Study. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o 12:00. Jego gościem będzie Małgorzata Bosek-Serafińska, producentka Serafiński Studio, która opowie przede wszystkim o realizacji serialu dla dzieci pt. „Szmatkowe Królestwo”. Z kolei o 13:00 case study dotyczące filmu „In Side” zrealizowanego w technologii 3D oraz prezentacja Pracowni S3D. Ponadto, w trakcie panelu, zespół pracowni opowie o tajnikach produkcji stereoskopowej skupionej głównie na animacji poklatkowej-lalkowej na podstawie filmu „In Side”.
O 13:00 na Dużej Sali MOS-u odbędzie się pokaz tematyczny Zielona Etiuda&Anima: natura-człowiek-kultura. Etiudy i animacje prezentowane na festiwalu pokazują nam nie tylko wrażliwość i perspektywy ich twórczyń i twórców, ale także mnogość możliwych narracji na temat środowiska naturalnego. Ze wszystkich tych opowieści po raz kolejny wybraliśmy takie, które podejmują dyskusję nad stanem ekosystemu i miejscem człowieka w świecie. W ramach tego pokazu widzowie będą mieli okazję zobaczenia siedmiu krótkometrażówek, w tym „Krótko mówiąc” z 2018, reż. Andrei Olanescu, „Historia” z 2019 (reż. Jolanta Bańkowska), czy też „Koniec podróży” z 2023 (reż. CHOI Minho).
O godzinie 14:00 w Małej Sali MOS-u zapraszamy Państwa na inspirujące notacje: Kobiety Małopolski w animacji. Ten wyjątkowy projekt ma na celu zwrócenie uwagi na młode artystki kształcące się w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz podkreślenie ogromnej różnicy jaka panuje w branży animacji w porównaniu z ubiegłym wiekiem, gdzie zdecydowanie dominowali mężczyźni. Pierwsza projekcja poświęcona będzie Ewie Borysewicz. O 15:00, w tej samej Sali odbędzie się kontynuacja notacji, tym razem jednak będzie dedykowana artystycznej działalności Marty Pajek. Obie artystki wysłuchała Katarzyna Surmacz.
Już o 15:00, w Dużej Sali MOS-u rozpocznie się wydarzenie Europa w animacji: Baskijski wieczór – ANIMAKOM prezentuje, wraz z gościem specjalnym – Pedro Rivero. Bilbao International Animation Community Festival – ANIMAKOM FEST powstał w 2017 i za główny cel obrał sobie wypełnienie luki w kulturalnym programie Bilbao i jego regionalnym środowisku. W ramach wydarzenia, nasi goście będą mogli obejrzeć najlepsze krótkometrażowe filmy animowane ANIMAKOM FEST z lat 2017-2022, takie jak: „Soy una tumba” (reż. Khris Cembe), „Nic się nigdy nie dzieje” (reż. Javi Prieto), czy też „Decorado” (reż. Alberto Vázquez).
W tym samym czasie o 15:00, w Pałacu Potockich przy ulicy Rynek Główny 20, odbywać się będzie panel dyskusyjny o równości płci w polskiej i europejskiej kinematografii. Uczestniczkami seminarium są aktywne zawodowo reżyserki, operatorki, montażystki oraz kompozytorki muzyki filmowej, a także studentki kierunków artystycznych polskich uczelni filmowych oraz muzycznych. Na panelu zobaczymy takie kobiety, jak Agnieszka Glińska, Wiola Sowa, oraz Sophie Linnenbaum.
W dalszym ciągu mogą także skorzystać Państwo z VR Corner, czy też odwiedzić naszą wystawę WymiAR. Obie te atrakcje znajdują się w MOS-ie przy ulicy Rajskiej 12 i są czynne w godzinach od 15:00 do 21:00.
Dziś odbędą się także dwie ostatnie projekcje konkursu Etiuda. IV projekcja zaplanowana jest na godzinę 16:00, z kolei V i ostatnia już projekcja konkursu odbywać się będzie o 21:00. Czekają na Państwa takie tytuły, jak „Parada” (reż. Michail Galanopoulos), „Powracanie” (reż. Iain Aigin Stronach Forbes), „Bezdech” (reż. Natalia Bermudez) i „Wizyta” (reż. Alexandra Roberta Serban).
Z kolei o 16:30 i 18:00 odbędą się IV i V projekcja konkursu Anima. W repertuarze mamy dla Państwa na przykład „Ślad” (reż. Asparuh Petrov), „Toto” (reż. Klaudia Bochniak), „Krab” (reż. Piotr Chmielewski) i „Królewna Bakłażanka” (reż. Dina Velikovskaya).
O 18:30 zapraszamy na pełnometrażowy film „Ordinares” w reżyserii Sophie Linnenbaum, czyli opowieści, w którym Paula, żyjąca w represyjnym trójklasowym społeczeństwie, musi stawić czoła najważniejszemu wyzwaniu swojego życia.
O 20:00 odbędzie się Gala SPF, a dokładnie wręczenie nagród za najlepsze animacje w roku 2022, oraz projekcja wybranych filmów nagrodzonych. Goście będą mogli zobaczyć m.in. „Powolne światło” w reżyserii Katarzyny Kijek, czy też „Zapomnianą Książkę” w reżyserii Agaty Gorządek.
Natomiast o 23:00 zapraszamy na ambientowy DJ set w towarzystwie wizualizacji tworzonych na epidiaskopie. Zapraszamy Państwa do dźwiękowo-wizualnej refleksji nad ludzkim kontaktem z żywiołem!
To tyle na piątek, do zobaczenia!
Link do zakupu indywidualnych biletów:
https://www.bilety24.pl/kino/organizator/fundacja-promocji-kultury-artystycznej-filmowej-i-audiowizualnej-etiuda-anima-932
– 12 PLN za bilet ulgowy (uczniowie/studenci/seniorzy)
– 14 PLN za bilet normalny
Więcej o biletach i karnetach:
https://etiudaandanima.pl/praktyczne/bilety-i-karnety/
Zachęcamy do śledzenia informacji o 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima na stronie: https://etiudaandanima.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/EtiudaandAnima
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.