/Czeski Rok w godzinę

Czeski Rok w godzinę

Chcecie poznać zwyczaje naszych południowych sąsiadów? Zapraszamy na pokaz filmu „Czeski rok” („Špalíček) Jiříego Trnki, nestora czeskiej szkoły animacji.

Jest to pierwszy pełnometrażowy film Jiříego Trnki z 1947 roku. Do jego wykonania użyto lalek i animacji poklatkowej. „Czeski rok” oparty jest na czeskim folklorze i jego rytuałach zebranych przez Františka Hrubína w książce o tym samym tytule. Składa się z sześciu sekwencji, które obrazują rytm życia czeskiej prowincji na tle zmieniających się pór roku. Film zdobył wiele prestiżowych nagród i przyniósł Trnce międzynarodowe uznanie.

jiri-trnka1

„Jiříego Trnkę (1912-1969) okrzyknięto „Disneyem Wschodu”, gdyż po wojnie był najpoważniejszą konkurencją dla potentata animacji. Dzieła studia Trnki całkowicie odbiegały jednak od disnejowskich kanonów. Łączyło je podejmowanie tematów nieobecnych dotąd w filmach animowanych oraz bogata strona formalna – wyróżnik tak zwanej czeskiej szkoły animacji.

spalicek1

(…) W twórczości Trnki zachwyca dbałość o szczegół: animowane postaci posiadają nawet własne odbicia w tafli wody, a ich ruchy odpowiadają rzeczywistym zachowaniom – w tym celu filmowcy mierzyli często za pomocą stopera czas własnej reakcji podczas wykonywania określonej czynności, a następnie przeliczali ten wynik na czas ekranowy. Natomiast od początku lalki Trnki pozbawione były detali: proste twarze, obłe kształty, dłonie bez palców; stało się to rozpoznawalnym stylem Studia Jiříego Trnki.”

Mikołaj Góralik, Jiří Trnka: Disney Europy Wschodniej, „EKRANy” 2015, nr 5 (27), s. 62, 64

 

Czeski rok
Špalíček
(reż. Jiří Trnka, Czechosłowacja 1947, 75’)
ze zbiorów NFA w Pradze

23 listopada (środa), 17.45
Małopolski Ogród Sztuki – Mała Sala