„Autoportrety twórców animacji” są jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu każdej edycji festiwalu Etiuda&Anima. To interaktywne spektakle, w których największe osobistości współczesnej animacji artystycznej spotykają się na żywo z publicznością, opowiadają o swojej pracy i ujawniają tajniki warsztatu. Gośćmi tegorocznej edycji są: Géza M. Tóth – nominowany do Oscara węgierski filmowiec, Svetlana Filippova – jedna z najzdolniejszych rosyjskich twórczyń animacji, Claudius Gentinetta – szwajcarski autor filmów animowanych i komiksów.
Géza M. Tóth
Géza M. Tóth urodził się 16 czerwca 1970 roku w Veszprém. Jest założycielem i szefem studia filmów animowanych KEDD, profesorem uniwersyteckim oraz rektorem Uniwersytetu Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Członek Międzynarodowej Akademii Sztuki Telewizyjnej i Nauki (IATAS - International Academy of Television Arts and Sciences).
Tóth jest wszechstronnym artystą pracującym na wielu polach sztuki. Był odpowiedzialny za produkcje sztuk teatralnych, filmów animowanych dla dzieci oraz filmów edukacyjnych. W swojej karierze produkował również reklamy telewizyjne, seriale oraz animowane sekwencje do filmów, a także ilustrował wiele książek dla dzieci.
Tóth wyreżyserował kilka oryginalnych i cieszących się uznaniem filmów krótkometrażowych („Maestro”, „Ergo”, „Mama”, „Tak”, „Ikar”, „Szczurołap z Hameln”), które brały udział w konkursach na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych na świecie. „Maestro” (2005) był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Animowanego. Filmy Tótha zdobyły łącznie około 100 nagród.
Autoportrety twórców animacji I - Géza M. Tóth
23 listopada (czwartek), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża
Kadr z animacji "Maestro" reż.: Géza M. Tóth
Claudius Gentinetta
Claudius Gentinetta urodził się w 1968 roku w Lucernie w Szwajcarii. Studiował projektowanie graficzne i animację w Lucernie, Liverpoolu i Kassel. W 1995 r. był na rocznym stypendium w Krakowie. Pracuje freelancersko jako artysta- grafik i animator w Zurychu. Większość życia poświecił na tworzenie filmów animowanych i ekscentrycznych komiksów. Do jego filmografii należą m.in.: „Hungry” (1987), „Life” (1990), „Amok” (1997), „Poldek” (2004), „Die Seilbahn” (2008), „Schlaf” (2010), „Islander‘s Rest” (2015).
Autoportrety twórców animacji II – Claudius Gentinetta
24 listopada (piątek), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża
Svetlana Filippova
Svetlana Filippova jest zdobywczynią Grand Prix Festiwalu Etiuda&Anima – Złotego Jabberwocky za film Brutus (Rosja 2014). W 1991 roku ukończyła studia filologiczne na Narodowym Uniwersytecie w Kazachstanie, a w 1997 kurs dla scenarzystów oraz reżyserów filmów animowanych, prowadzonych przez sławy rosyjskiej animacji: Fiodora Chitruka, Jurija Norsztejna, Eduarda Nazarowa, Andreia Khrzhanovskiego. Autorka filmów animowanych, nagradzanych w jej rodzinnym kraju i za granicą: The Night Has Come (1998), Sarah’s Tale (2006), Three Love Stories (2007), Where Dogs Die (2011), Brutus (2014). Jej prace plastyczne były pokazywane na wielu wystawach, m.in. w Moskwie, Petersburgu, Paryżu, Bolonii, Sofii, Bratysławie. Ilustratorka książek dla dzieci.
Autoportrety twórców animacji III – Svetlana Filippova
25 listopada (sobota), 17.30
Kijów Centrum – Sala duża
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.