en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

kup bilet na

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

kup karnet na

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Anselm

Dodano: 24 września, 2024

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera. Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na obraz człowieka walczącego z piętnem czasów i powojenną zbiorową amnezją.


Kadr z filmu Anselm


Urodzony w 1945 roku Anselm Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.



Anselm ꟾ Anselm - Das Rauschen der Zeit


Reżyseria: Wim Wenders
Obsada: Anselm Kiefer, Daniel Kiefer, Anton Wenders
Muzyka: Leonard Küßner
Produkcja: Karsten Brünig
Kraj produkcji: Niemcy, Włochy, Francja
Rok produkcji: 2023
Czas emisji: 93 min.


GDZIE / KIEDY

25 października 2024 (piątek) - godz. 16:00
Kino Paradox, Kraków, ul. Krupnicza 38


Anselm Kiefer (1945)

Jeden z najważniejszych współczesnych artystów, zaliczanych do grona klasyków XX wieku. Dorastał w zniszczonym mocno podczas wojny mieście i te obrazy pozostawiły w jego pamięci intensywny ślad. Po maturze studiował prawo i romanistykę na Uniwersytecie we Freiburgu, ale potem przeniósł się na wydział sztuk pięknych we Freiburgu, a później do Karlsruhe. W 1992 r. przeprowadził się do Francji; od 2008 r. mieszka w Paryżu.

Jego twórczość oscyluje w obrębie malarstwa, rzeźby i fotografii. Najczęściej wiązany jest z nurtem Nowego Symbolizmu lub neoekspresjonizmu. Kompozycje Kiefera często składają się z takich materiałów jak słoma, popiół, glina, ołów i szelak. Ogromną rolę w kształtowaniu tematyki jego realizacji artystycznych miały wiersze Paula Celana, a także jego wizja historii nazistowskich Niemiec i trauma Holocaustu, którą Kiefer przepracowywał w większości swoich realizacji. Artysta nie zgadza się na tabuizację niektórych wątków XX-wiecznej historii. Jego prace charakteryzują się przede wszystkim niezachwianą chęcią konfrontacji z mroczną przeszłością własnego narodu. Miał wiele wystaw indywidualnych m.in. w Neue Nationalgalerie w Berlinie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Modern Art i Muzeum Guggenheima w Bilbao.


Wim Wenders (1945)

Reżyser, producent, fotograf i autor.

Jego twórczość obejmuje filmy fabularne i dokumentalne, wystawy fotograficzne oraz albumy, książki filmowe oraz zbiory tekstów. Ukończył Wyższą Szkołę Filmową i Telewizyjną w Monachium. Zadebiutował w 1971 r. filmem Lęk bramkarza przed rzutem karnym, następnie powstaje trylogia kina drogi Alicja w miastach (1973), Fałszywy ruch (1974) i Z biegiem czasu (1975). Międzynarodową sławę przyniósł mu Amerykański przyjaciel (1977). Od tej pory Wenders pracuje zarówno w Europie, USA jak również w Ameryce Łacińskiej i Azji i zdobywa liczne nagrody na festiwalach na całym świecie: m. in. Złotą Palmę i nagrodę British Academy Film Awards za Paryż, Texas (1984), nagrodę za reżyserię w Cannes za Niebo nad Berlinem (1987), Złotego Lwa w Wenecji za Stan rzeczy (1982) oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale za The MillionDollar Hotel (2000). Jego filmy dokumentalne Buena Vista Social Club (1999), Pina (2011) i Sól ziemi (2014) były nominowane do Oscara. Podczas Berlinale 2015 został wyróżniony nagrodą honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt pracy twórczej. Jego najnowszy film Perfect Days był prezentowany na festiwalu w Cannes.


Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content