en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Animacje w pełnym metrażu

Dodano: 24 listopada, 2017

Zapraszamy do Kijów Centrum na sobotnie pokazy pełnometrażowych animacji z ostatniego sezonu: „Ethel & Ernest”, „Twój Vincent”, „Zemstopomsta”.

 

„Ethel & Ernest”

Ethel & Ernest

Film oparty na znanej angielskiej powieści dla dzieci Raymonda Briggsa, pisarza i ilustratora. Roger Mainwood, jeden z czołowych animatorów na wyspach brytyjskich, zdołał w swojej ręcznie rysowanej animacji odtworzyć ducha powieści i ilustracji Briggsa, jej kolorystykę i strukturę. „Ethel i Ernest” to historia rodziców Briggsa, chwilami zabawna, chwilami wzruszająca, a przede wszystkim ukazująca wielkie przemiany pierwszej połowy XX wieku oczami pary przeciętnych londyńczyków, mleczarza Ernesta i pokojówki Ethel.

Poznają się w 1928 r. w podzielonym na lepsze i gorsze klasy społeczeństwie. Wspólnie przeżyją narodziny syna na początku lat 30., kryzys ekonomiczny, II wojnę światową, powojenną odbudowę, kontrkulturę lat 60., z lądowaniem na księżycu włącznie. Wspólnie odejdą w 1971 r. Czterdzieści lat miłości, wspólnego życia i picia herbaty. Animacja Mainwooda opowiada o zwykłych ludziach w niezwykłych czasach. Roger Mainwood zdobył doświadczenie w London Animation Studio TVC, pracując przy nagradzanych potem animacjach: „The Snowman” (również opartej na powieści Briggsa), „Father Christmas” i „When the Wind Blows”. Jego skierowany do najmłodszych Meg i Mog zdobył nominację do dziecięcej nagrody BAFTA. Przy „Ethel i Erneście” pracował z międzynarodową ekipą, na czele ze znanymi aktorami, którzy udzielili głosów postaciom, m.in. laureatem Oscara Jimem Broadbentem i Brendą Blethyn.

 

Ethel & Ernest
reż. Roger Mainwood, Wielka Brytania 2016, animacja, 94 min.

 

25 listopada (sobota), 13.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

 

„Twój Vincent”

Loving Vincent / Loving Vincent

Najgłośniejszy film sezonu, reklamowany jako pierwszy w historii kina pełnometrażowy film animowany w pełni namalowany pod kamerą. Na film, w którym zainspirowano się ponad 120 pracami Vincenta van Gogha, złożyło się 65 000 obrazów namalowanych przez 125 artystów naśladujących ekspresyjną technikę malarza, rejestrowanych kamerą w tempie 12 klatek na sekundę. Zrealizowany w konwencji kryminału film, fabularnie wykorzystujący pozostałe po malarzu listy do brata Theo, stawia pytanie o przyczyny przedwczesnej śmierci artysty. Armand Roulin, syn listonosza Josepha Roulina, próbuje poprzez rozmowy z bohaterami obrazów wybitnego, ale za życia niedocenionego malarza rozwikłać zagadkę jego śmierci. Film został zrealizowany przez polsko-brytyjski duet reżyserski, malarkę i reżyserkę Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, producenta filmowego, który wcześniej wyprodukował nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” Suzie Tempelton. W polskiej wersji językowej głosu bohaterom użyczyli m.in.: Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Olga Frycz, Zofia Wichłacz i Robert Więckiewicz. Film otrzymał nagrodę publiczności festiwalu filmowego w Annecy 2017 i natychmiast po premierze wzbudził zainteresowanie dystrybutorów na całym świecie.

 

Loving Vincent
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska/Wielka Brytania 2017, animacja, 91 min.

 

25 listopada (sobota), 15.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

 

„Zemstopomsta”

Łowca głów Rod Rosse „The One Man Posse” zostaje uwikłany w senatora „Deathface”. Ma za zadanie znaleźć dziewczynę, która ukradła pewną przesyłkę.

70-letni król niezależnej animacji Bill Plympton, nominowany do Oscara za filmy „Twoja twarz” („Your Face”) i „Pies obronny” („Guard Dog”), połączył siły z utalentowanym twórcą undergroundowym młodego pokolenia Jimem Lujanem. W efekcie powstała „Zemstopomsta” – mocna satyra i drapieżna komedia, która odwołuje się do stylu undergroundowych komiksów lat 60. i 70. „Zemstopomsta” to ósma pełnometrażowa animacja Plymptona, ale pierwsza, którą stworzył we współpracy z innym artystą. Niewiele brakowało, by do tej współpracy nie doszło. Podobno Lujan wręczył Plymptonowi DVD ze swoimi filmami na Comic Con w San Diego. Weteran animacji zrobił z płytą to, co zwykle robi z innymi tego typu podarunkami od młodych animatorów – odłożył na półkę. Aż pewnego leniwego deszczowego popołudnia sięgnął po DVD Lujana i zachwycił się stylem młodego animatora. Faktem jest, że obu artystów łączy podobna stylistyka, poczucie humoru i artystyczna wrażliwość. Więcej tutaj podobieństw niż różnic. Duet stworzył groteskowy obraz Ameryki, który wydaje się być chwilami niezwykle aktualny. Jednocześnie Lujan i Plympton potrafią się uzupełniać – z jednej strony szalone postacie Lujana, dynamika, zagmatwane wątki, z drugiej inwencja wizualna Plymptona w deformowaniu rzeczywistości.

 

Revengeance
reż. Bill Plympton, Jim Lujan, USA 2016, animacja, 75 min.

 

25 listopada (sobota), 22.00
Kijów Centrum – Sala duża

 

 

 

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content