en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

Giovanni Island, anime
Giovanni Island, anime

|

NAJNOWSZE PEŁNOMETRAŻOWE ANIMACJE NA 22. MFF ETIUDA &ANIMA

Dodano: 12 listopada, 2015

Wśród rozrywkowych produkcji wielkich wytwórni, których promocja ma siłę rażenia bomby atomowej, artystyczne i niekomercyjne animacje często pozostają niezauważone. Nasz festiwal stwarza widzom okazję do zapoznania się z wybitnymi filmami animowanymi ostatnich lat. W tym roku zaprezentujemy dwa tytuły, pochodzące z odmiennych kręgów kulturowych – czeską Maleńką ze sklepu rybnego Jana Baleja oraz japońską Wyspę Giovanniego Mizuho Nishikubo.

Andersen u naszych południowych sąsiadów – Maleńka ze sklepu rybnego (2015)

Choć Czechy nie mają dostępu do morza, czescy twórcy potrafią snuć piękne historie dziejące się w nadmorskiej scenerii. Jan Balej parafrazuje baśń Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena o miłości córki króla mórz do człowieka. Przenosi ją do rybackiego portu, gdzie życie jest ponure i mroczne, a jego mieszkańcy cyniczni. Tytułowa Maleńka, niewinna istota o czystym sercu, zakochuje się beznadziejną miłością we właścicielu nocnego klubu.

Maleńka_12.11

Dzieło czeskiego twórcy, powstałe na gruncie bogatej tradycji, urzeka animacją. Jest jednym z pierwszych pełnometrażowych filmów zrealizowanych w Czechach, które łączą lalki z cyfrową animacją (stop motion i CGI). Balej kreuje groteskowy, dziwaczny świat, w którym wrażliwa Maleńka przeżywa swoją pierwszą, tragiczną miłość. Całość dopełnia nastrojowa muzyka francuskiego kompozytora Chapeliera Fou.

Maleńka ze sklepu rybnego
(reż. Jan Balej, Czechy/Słowacja/Niemcy 2015, 72’)

26 listopada (czwartek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuk – Duża sala


Baśń anime o wygnaniu – Wyspa Giovanniego (2014)

W rękach Japończyków animacja staje się językiem mogącym wyrazić niewyrażalną w inny sposób traumę. Twórcy anime potrafią opowiedzieć w swoich dziełach o bolesnych momentach z historii ojczyzny. Polskim widzom znane są produkcje Studia Ghiblii, które w niezwykle poruszający sposób przedstawiają doświadczenia Japończyków, m.in.: Grobowiec świetlików (1988) Isao Takahaty, dzieła Hayao Miyazakiego – Ruchomy zamek Hauru (2004), Ponyo (2008). W tym roku na Etiudzie&Animie pokazana zostanie Wyspa Giovanniego Mizuho Nishikubo z 2014 roku, wpisująca się w nurt filmów anime dla dorosłych, które odwołują się do historii Japonii.

Wyspa_12.11

Wyspa Giovanniego opowiada historię zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Akcja filmu Nishikubo rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej i dotyczy sporu Japonii i Rosji o archipelag Kuryli, do którego należy wyspa Szykotan. Bohaterami filmu są dwaj bracia,  Junpei i Kanta, zamieszkujący wyspę, których życie zostaje naznaczone doświadczeniem konfliktu dwóch państw. Fabuła filmu wielokrotnie nawiązuje do niezwykle popularnej w Japonii baśniowej powieści Kenji’ego Miyazawy – Night on the Galactic Railroad.

Wyspa Giovanniego
(reż. Mizuho Nishikubo, Japonia 2014, 102’)

27 listopada (piątek), godz. 21.00, Małopolski Ogród Sztuki – Duża sala 

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.

Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content