Przedstawiamy tegorocznych jurorów konkursu ETIUDA i konkursu ANIMA.
JURY KONKURSU ETIUDA
Maciej J. Drygas – przewodniczący jury
Urodzony w 1956 r. w Łodzi. Zadebiutował dokumentalnym filmem Usłyszcie mój krzyk o samospaleniu Ryszarda Siwca. Wstrząsający dokument został wyróżniony m.in. Europejską Nagrodą Filmową oraz Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Od tej pory Maciej Drygas całkowicie poświęcił się kinu dokumentalnemu, zwłaszcza w wersji found footage, wykorzystując i nadając nowy sens zastanym materiałom archiwalnym. Jest m.in. autorem dokumentów: Stan nieważkości (1994), Głos nadziei (2002), Jeden dzień w PRL (2005), Cudze listy (2010), Abu Haraz (2013), a także licznych słuchowisk radiowych. Oprócz cenionej na całym świecie działalności artystycznej reżyser angażuje się również w projekty edukacyjne. Jest pedagogiem w Szkole Filmowej w Łodzi, razem z Mirosławem Dembińskim realizuje również wieloletni projekt „Świat od świtu do zmierzchu”. W zeszłym roku w trakcie 22. edycji festiwalu Etiuda&Anima właśnie za ten projekt otrzymał wspólnie z Dembińskim Specjalnego Złotego Dinozaura.
Ryszard Jaźwiński
Dziennikarz radiowy specjalizujący się w tematyce filmowej. Uczestnik i juror wielu festiwali filmowych w kraju i za granicą, znawca kina. Po studiach dziennikarskich rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia, któremu pozostaje wierny do dziś. Autor wielu audycji (m.in.: „Zapraszamy do Trójki”, „To był dzień”, „Trójka na dwa głosy”, „Klub Trójki”), pomysłodawca nadawanego od blisko 20 lat autorskiego magazynu „Trójkowo, filmowo”. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, także za codzienny cykl wywiadów z twórcami kina „Fajny film...” (również w 2016 roku). Nagrodę PISF w kategorii „Audycja radiowa lub program telewizyjny” (za audycję „Trójkowo, filmowo”) otrzymał w 2010 roku.
Yoav Kosh
Pochodzi z Izraela. Od 30 lat jest aktywnym filmowcem i nauczycielem. Ma w dorobku prawie 30 filmów pełnometrażowych oraz wiele programów telewizyjnych, seriali i dokumentów, m.in. „Life According to Agfa”, „Love Sick in Nana Street”, „Shuroo” i „Avanti Popolo”. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją pracę, w tym dwie nagrody za najlepszy film od Israeli Film Academy oraz nagrodę za najlepszy film na Haifa Film Festival.
Martin Štoll
Urodzony w 1973 roku, dokumentarzysta i medioznawca. Absolwent Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Nakręcił 54 filmy dokumentalne, z których część została uhonorowana nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Pracował jako naczelny dramaturg w Centrum Produkcji Dokumentalnej w Telewizji Czeskiej i współtworzył z takimi czeskimi reżyserami, jak Helena Trestikova, Olga Sommerova, Pavel Stingl czy Vera Chytilova. Jest również autorem książki na temat historii i teorii filmu i telewizji (np. Jan Špáta, Praha dokumentární, Český film: Režiséři – dokumentaristé, Zrození televizního národa). Od roku 2014 jest docentem w Instytucie Komunikacji i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Karola w Pradze.
Fernanda Valadez
Studiowała reżyserię w Mexico City. Jej film pt. Of This World został uznany za najlepszy film krótkometrażowy 2011 roku przez Meksykańską Izbę Przemysłu Filmowego (CANACINE), otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Guanajuato i był prezentowany na festiwalu w Cannes w sekcji „Najlepsze meksykańskie filmy krótkometrażowe” podczas Short Film Corner 2011. Podczas festiwalu „Etiuda&Anima” 2015 jej film dyplomowy 400 Bags otrzymał nagrodę Złotego Dinozaura.
JURY KONKURSU ANIMA
Georges Schwizgebel – przewodniczący
Urodzony w Reconvilier w Szwajcarii w 1944 r. Jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej animacji. Ten wszechstronny autor 18 krótkometrażowych filmów był nagradzany za swoją pracę na festiwalach w Cannes, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie, Sttutgarcie, Ottawie i Espinho. Dwa z jego filmów – 78 R.P.M. (1985) oraz The Ride to the Abyss (1992) znalazły się na liście stu najważniejszych filmów animowanych ogłoszonej na festiwalu w Annecy w 2006 roku. The Man without a Shadow (2004), efekt jego pierwszej współpracy z National Film Board otrzymał nagrody na 17 festiwalach na całym świecie. Jego ostatni film Erlking (2015) został nagrodzony na festiwalach w Lipsku oraz krakowskiej Etiudzie&Animie.
Andreas Hykade
Urodzony w 1968 roku w Altötting w Bawarii. Jest twórcą filmów animowanych, m.in. „The Country Trilogy”, na którą składają się: „We Lived in Grass” (1995), „Ring of Fire” (2000), “The Runt” (2006), a także “Love & Theft” (2010), “Nuggets” (2015). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym “Altötting”. Hykade jest także autorem teledysków do utworów włoskiego DJ’a Gigi’ego d´Agostino oraz niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie animacji, m.in. Grand Prix na Ottawa International Animation Festival (2000) za „Ring of Fire”, Grand Prix na Black Nights Festival Talinn (2006) i Fipresci award Annecy (2007) za “The Runt”.Hykade jest dyrektorem Instytutu Animacji w Filmakademie Baden-Württemberg w Niemczech, od 2008 roku wykłada animację na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych.
Andrzej Klimowski
Urodził się w 1949 roku w Londynie. Ukończył St. Martin’s School of Art w Londynie oraz warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje plakaty dla teatrów i dystrybutorów filmowych w Polsce, okładki książkowe i ilustracje do prasy narodowej w Anglii. Jest autorem wielu powieści graficznych, m. in. „The Depository”, „The Secret” i „Horace Dorlan” dla wydawnictwa Faber & Faber, jak również wielu adaptacji i autorskich książek dla Self Made Hero (współautor Danusia Schejbal). Przez wiele lat prowadził wydział Ilustracji w Royal College of Art, gdzie obecnie jest Profesorem Emeritus.
Nancy Denney-Phelps
Jest dziennikarką piszącą na temat europejskiej animacji i festiwali oraz producentką muzyki do filmów animowanych. Wraz ze swoim mężem, muzykiem i kompozytorem Nikiem Phelpsem, założyła zespół the Sprocket Ensemble, który wykonuje oryginalną muzykę na żywo do projekcji współczesnych filmów animowanych z całego świata. Artykuły Nancy ukazały się dotychczas na łamach m. in. CARTOON oraz ANIMATOON, a także na prowadzonym przez nią dla AWN (Animation World Network) blogu. Denney-Phelps jest również stałą korespondentką ASIFA San Francisco oraz członkinią Międzynarodowego Zarządu ASIFA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego).
Anita Killi
Urodzona w 1968 r. w Stavanger w Norwegii. Studiowała ilustrowanie i projektowanie graficzne w Norwegian National College of Art & Design oraz animację w Volda University College. W 1996 r. otrzymała tytuł magistra animacji (specjalizacja: animacja wieloplanowa) Narodowej Akademii Sztuk w Oslo. Od tego czasu Killi pracuje w Trollfilm AS, studiu animacji, które sama założyła. Jej film pt. „Tornehekken” („Żywopłot z cierni”) był nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach i otrzymał nominację do nagrody Cartoon d’Or. Obecnie Anita Killi pracuje nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym – „Ocaleni ze świąt Bożego Narodzenia”.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.