W tegorocznym konkursie ETIUDA o Grand Prix festiwalu – Złotego Dinozaura i 15 tysięcy złotych powalczy aż osiem filmów z Polski. Nasz kraj reprezentują etiudy studenckie z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wajda School z Warszawy i Akademii Multi Art z Krakowa. Łódzka Filmówka weźmie udział w rywalizacji o tytuł najlepszej szkoły filmowej tej edycji festiwalu.
Polskie filmy startujące w konkursie prezentują bardzo wysoki poziom. Są różnorodne, mają interesującą formę i w twórczy sposób opracowują temat. Są wśród nich tylko dwie fabuły: utrzymany w konwencji filmu grozy „De Profundis” Eugeniusza Pankova i „Lokatorki” Klary Kochańskiej-Bajon – zdobywca studenckiego Oscara, odwołujący się do najlepszych tradycji kina społecznego realizmu. Pozostałe filmy to dokumenty, które pokazują całe spektrum możliwości i rozpiętość tego rodzaju filmowego. Mamy więc dokument osobisty w stylu Marcina Koszałki – „Dziadku, nie słyszę” Izabeli Kiszczak, esej filmowy – „Shujayya” Mahommeda Almughanniego, dokument kreacyjny „Oto Polska właśnie” Łukasza Perkowskiego, „gadające głowy” w „Nauce” Emi Buchwald, satyrę w konwencji krzywego zwierciadła – „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli, a także poetycki zapis dojrzewania, czyli „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego.
Kadr z filmu „Szczękościsk”
II PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), 17.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „De Profundis”, „Szczękościsk”
„De Profundis”, reż. Eugeniusz Pankov, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:31
„De profundis (clamavi ad te, Domine...)”, czyli „z głębokości otchłani (wzywałem Ciebie, Panie), pochodzi z Psalmu 130ego. Akcja filmu rozgrywa się w 1995 roku i jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. To historia Marioli, zwykłej wiejskiej kobiety, która musi się skonfrontować ze śmiercią swoich dwóch córeczek. Nie chcąc się pogodzić z ich stratą, w desperacji wykopuje dziewczynki z grobu i zaczyna traktować jak żywe.
„Szczękościsk”, reż. Kordian Kądziela, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska 2016, 30:00
Trzyosobowej grupie artystycznej „Szczękościsk” marzy się podbicie świata sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.
Kadr z filmu „Miejscy kowboje”
III PROJEKCJA ETIUDA: 24 listopada (czwartek), 21.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „Miejscy kowboje”, „Nauka”
„Miejscy kowboje”, reż. Paweł Ziemilski, Wajda School, Polska 2016, 29:02
Czy koń może uratować komuś życie? Na pewno w położonym na przedmieściach Dublina Clondalkin, miejscu bez perspektyw, w którym łatwo o kłopoty i gdzie narkotyki, przestępczość i więzienie są dla wielu młodych ludzi codziennością. Niektórzy z nich mają jednak szansę uciec od tej rzeczywistości dzięki niezwykłemu hobby – oswajają dzikie konie i stają się… miejskimi kowbojami.
„Nauka”, reż. Emi Buchwald, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2016, 19:39
Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej w ramach pracy domowej stają przez wyzwaniem nauczenia się na pamięć wiersza Juliana Tuwima pt. Nauka. Wraz ze swoimi rodzicami starają się zrozumieć i zinterpretować klasyczny polski utwór. Poetycka fraza czasem jest niezrozumiała, a niektóre słowa wymagają wyjaśnienia. Niestety nie wszystkie metafory da się przetłumaczyć w niebudzący wątpliwości sposób, a poezja zderza się z prozą życia.
Kadr z filmu „Lokatorki”
IV PROJEKCJA ETIUDA: 25 listopada (piątek), 17.15, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) - „Lokatorki”
„Lokatorki”, reż. Klara Kochańska, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2016, 29:40
Justyna (Julia Kijowska), samotna trzydziestoparolatka, mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka. Czasami marzenia spełniają się w koszmarny sposób...
Kadr z filmu „Dziadku, nie słyszę”
VII PROJEKCJA ETIUDA: 26 listopada (sobota), 16.00, Małopolski Ogród Sztuki (Duża Sala) – „Shujayya”, „Oto Polska właśnie”, „Dziadku, nie słyszę”
„Shujayya”, reż. Mahommed Almughanni, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:01
Dokumentalna opowieść o życiu w Strefie Gazy i o rodzinie Waela i Isry Alnamla okaleczonej przez wojnę.
„Oto Polska właśnie”, reż. Łukasz Perkowski, Akademia Multi Art, Polska 2016, 5:48
Krótki film dokumentalny przedstawiający historię Romana Mieczysława Gawła – pisarza, poety i patrioty. Po 8 latach walki z rakiem w lutym 2015 roku z powodu braku funduszy postanowił zamieszkać w samochodzie. Mimo trudnej sytuacji nie poddaje się i stara się szerzyć nadzieję poprzez swoje wiersze.
„Dziadku, nie słyszę”, reż. Izabela Kiszczak, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Polska 2015, 21:29
Codzienność Marii Teresy i Czesława Kiszczaków widziana z perspektywy ich wnuczki Izabeli.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.