Podczas 23. MFF Etiuda&Anima widzowie będą mieli okazję spotkać się na żywo z największymi osobistościami współczesnej animacji artystycznej. Gośćmi tegorocznej edycji są: Michaël Dudok de Wit – nagrodzony Oscarem perfekcjonista kunsztownego minimalizmu, Georges Schwizgebel – wirtuoz koloru i kształtu, Andreas Hykade – mistrz prostoty i lekkości.
„Autoportrety twórców animacji” są jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń każdej edycji festiwalu Etiuda&Anima. To interaktywne spektakle, w których artysta spotyka się z publicznością, opowiada o swojej pracy i ujawnia tajniki warsztatu.
Michaël Dudok de Wit po raz pierwszy w Polsce na festiwalu Etiuda&Anima
Cieszymy się, że jako pierwsi w Polsce będziemy gościć tego wyśmienitego artystę. Michaël Dudok de Wit wystąpi podczas pierwszego spotkania „Autoportretów twórców animacji”. Pochodzi z Holandii, jest przede wszystkim uznanym twórcą filmów animowanych, ale też autorem filmów reklamowych, ilustratorem książek dla dzieci, wykładowcą. W 1994 roku został nominowany do Oscara za krótkometrażową animację „Mnich i ryba”, by sześć lat później zdobyć statuetkę Oscara w kategorii animowanego krótkiego metrażu za „Ojca i córkę” (2000). Film nagrodzony został również nagrodą BAFTA oraz Grand Prix w Annecy. To właśnie ten film tak spodobał się słynnemu Studiu Ghibli, że zaproponowało pierwszą w swojej historii współpracę zagranicznemu twórcy. Jej efektem stał się pierwsza w karierze de Wita pełnometrażowa animacja „Czerwony żółw” (2016).
Spotkaniu z Michaëlem Dudokiem de Wit towarzyszyć będzie projekcja filmów: „Czerwony żółw”, „Ojciec i córka”, „Aromat herbaty” (2006) – film eksperymentalny wykonany esencją herbaty oraz „Tom Sweep”(1992), wczesny film artysty.
Autoportrety twórców animacji I – Michaël Dudok de Wit
25 listopada (piątek), 17.00
Kijów Centrum – Duża Sala
Andreas Hykade
Drugim autoportrecistą jest Andreas Hykade. Pochodzący z Bawarii twórca filmów animowanych, m.in. „The Country Trilogy”, na którą składają się: „We Lived in Grass” (1995), „Ring of Fire” (2000), “The Runt” (2006), a także “Love & Theft” (2010), “Nuggets” (2015). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym “Altötting”. Hykade jest także znany z teledysków do utworów włoskiego DJ’a Gigi’ego d´Agostino oraz niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie animacji, a jego twórczość prezentowano w ramach licznych retrospektyw, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku. Podczas spotkania z Andreasem Hykade zobaczymy jego filmy: „Mieszkaliśmy w trawie”, „Pierścień ognia”, „Cherlak”, „Nuggets”, „Miłość i kradzież”.
Hykade realizuje się również jako wykładowca akademicki – od 2015 roku jest dyrektorem Instytutu Animacji w Filmakademie Baden-Württemberg w Niemczech, od 2008 roku wykłada animację na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi także warsztaty mistrzowskie.
Na 23. MFF Etiuda&Anima odbierze statuetkę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnych artystów-pedagogów.
Autoportrety twórców animacji II – Andreas Hykade
26 listopada (sobota), 17.30
Kijów Centrum – Duża Sala
Georges Schwizgebel
Trzeci zaprezentuje się Georges Schwizgebel ze Szwajcarii. To jeden z najważniejszych twórców współczesnej animacji. Ten wszechstronny autor 18 krótkometrażowych filmów był nagradzany za swoją pracę na festiwalach w Cannes, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie, Sttutgarcie, Ottawie i Espinho. Dwa z jego filmów – „78 R.P.M.” (1985) oraz „The Ride to the Abyss” (1992) znalazły się na liście stu najważniejszych filmów animowanych ogłoszonej na festiwalu w Annecy w 2006 roku.
Pomimo iż w swoich pierwszych filmach Schwizgebel posługiwał się przede wszystkim animacją rotoskopową („Perspectives”, 1975: „Off-side”, 1977), jego późniejsze prace charakteryzują się bardziej swobodnym podejściem, przede wszystkim w aplikacji kolorów oraz częstym wykorzystaniu geometrycznych figur („Fugue”, 1998; „The Young Girl and the Clouds”, 2000). Jego ostatni film „Erlking” (2015) wygrał zeszłoroczny konkurs ANIMA na festiwalu Etiuda&Anima.
Spotkanie z Georgesem Schwizgebelem uświetni pokaz jego filmów animowanych, m.in.: „Król Olch”, „Romans”, „Retusze”, „Zabawa”, „Temat obrazów”, „Droga ku otchłani”.
Autoportrety twórców animacji III – Georges Schwizgebel
26 listopada (sobota), 19.00
Kijów Centrum – Duża Sala
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.