W skład JURY tegorocznego konkursu ANIMA wchodzą:
NANCY DENNEY-PHELPS – jest dziennikarką piszącą na temat europejskiej animacji i festiwali oraz producentką muzyki do filmów animowanych. Wraz ze swoim mężem, muzykiem i kompozytorem Nikiem Phelpsem, założyła zespól the Sprocket Ensemble, który wykonuje oryginalną muzykę na żywo do projekcji współczesnych filmów animowanych z całego świata.
Artykuły Nancy ukazały się dotychczas na łamach m. in. CARTOON oraz ANIMATOON, a także na prowadzonym przez nią dla AWN (Animation World Network) blogu. Denney-Phelps jest również stałą korespondentką ASIFA San Francisco oraz członkinią Międzynarodowego Zarządu ASIFA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego). Była jurorką na wielu międzynarodowych festiwalach filmów animowanych. Prowadziła również zajęcia poświęcone tematyce zarządzania czasem przez twórców animacji na Wydziale Sztuki i Projektowania Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Lucernie. Swoje zainteresowanie kinem animowanych wykorzystała do opracowania serii wykładów poświęconym historii animacji widzianej z perspektywy muzyki, które prezentuje na wielu festiwalach oraz konferencjach na całym świecie. Nancy pracuje również jako doradca dla kilku festiwali poświęconym animacji.
ANDREAS HYKADE – jest twórcą filmów animowanych, m.in. „The Country Trilogy”, na którą składają się: „We Lived in Grass” (1995), „Ring of Fire” (2000), “The Runt” (2006), a także “Love & Theft” (2010), “Nuggets” (2015). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym “Altötting”. Hykade jest także autorem teledysków do utworów włoskiego DJ’a Gigi’ego d´Agostino oraz niemieckiego zespołu Die Toten Hosen. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie animacji, m.in. Grand Prix na Ottawa International Animation Festival (2000) za „Ring of Fire”, Grand Prix na Black Nights Festival Talinn (2006) i Fipresci award Annecy (2007) za “The Runt”. Jego twórczość prezentowano w ramach retrospektyw, m.in. na Ottawa Animation Festival w Kanadzie (2003), Bradford Animation Festival w Anglii (2006), Utrecht Animation Festival w Holandii (2006), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku (2007), na Festiwalu Anima Mundi w Brazylii (2008), w Kuunstimuuseum Tallinn w Estonii (2009), Forum des Images we Francji (2010, 2015), na Animafest Zagreb w Chorwacji (2012), Animpact w Południowej Korei (2013). Hykade jest dyrektorem Instytutu Animacji w Filmakademie Baden-Württemberg w Niemczech, od 2008 roku wykłada animację na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Prowadził warsztaty oraz wykłady mistrzowskie, m.in. w Royal College of Arts w Londynie, Netherlands Institute of Animated Film, Shenkar College w Tel Awiwie, Cinemateque Quebecoise w Kanadzie.
ANITA KILI – studiowała ilustrowanie i projektowanie graficzne w Norwegian National College of Art & Design w latach 1988-1990 oraz animację w Volda University College w latach 1990-1992, po której ukończyła trzeci rok na wydziale filmu fabularnego na tej samej uczelni. W 1996 r. otrzymała tytuł magistra animacji (specjalizacja: animacja wieloplanowa) Narodowej Akademii Sztuk w Oslo. Od tego czasu Killi pracuje w Trollfilm AS, studiu animacji, które sama założyła. Jej film pt. „Tornehekken” („Żywopłot z cierni”) był nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach i otrzymał nominację do nagrody Cartoon d’Or. Jej ostatnia produkcja – „Sinna mann” („Wściekły człowiek”) spotkała się z jeszcze większym uznaniem krytyki i została zaprezentowana na wielu festiwalach filmowych, gdzie otrzymała liczne nagrody w kategorii Najlepszy Film, Grand Prix oraz nagrody publiczności. Obecnie Anita Killi pracuje nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym – „Ocaleni ze świąt Bożego Narodzenia”, który podobnie jak pozostałe produkcje z filmografii artystki, charakteryzuje sie tajemniczą atmosferą i niesie ważne przesłanie.
GEORGES SCHWIZGEBEL – jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej animacji. Ten wszechstronny autor 18 krótkometrażowych filmów był nagradzany za swoją pracę na festiwalach w Cannes, Annecy, Zagrzebiu, Hiroszimie, Sttutgarcie, Ottawie i Espinho. Dwa z jego filmów – „78 R.P.M.” (1985) oraz „The Ride to the Abyss” (1992) znalazły się na liście stu najważniejszych filmów animowanych ogłoszonej na festiwalu w Annecy w 2006 roku. „The Man without a Shadow” (2004), efekt jego pierwszej współpracy z National Film Board otrzymał nagrody na 17 festiwalach na całym świecie. Pomimo iż w swoich pierwszych filmach Schwizgebel posługiwał się przede wszystkim animacją rotoskopową („Perspectives”, 1975: „Off-side”, 1977), jego późniejsze prace charakteryzują się bardziej swobodnym podejściem, przede wszystkim w aplikacji kolorów oraz częstym wykorzystaniu geometrycznych figur („Fugue”, 1998; „The Young Girl and the Clouds”, 2000). Jego ostatni film „Erlking” (2015) został nagrodzony na festiwalach w Lipsku oraz krakowskiej Etiudzie&Animie.
ANDRZEJ KLIMOWSKI – urodził się w 1949 roku w Londynie. Ukończył St. Martin’s School of Art w Londynie oraz warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje plakaty dla teatrów i dystrybutorów filmowych w Polsce, okładki książkowe i ilustracje do prasy narodowej w Anglii. Jest autorem wielu powieści graficznych, m. in. „The Depository”, „The Secret” i „Horace Dorlan” dla wydawnictwa Faber & Faber, jak również wielu adaptacji i autorskich książek dla Self Made Hero (współautor Danusia Schejbal). Przez wiele lat prowadził wydział Ilustracji w Royal College of Art, gdzie obecnie jest Profesorem Emeritus.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.