Etiuda&Anima to okazja do spotkań z artystami z całego świata. Już w przyszłym tygodniu Kraków odwiedzi wielu znamienitych gości. Bez wątpienia wydarzeniem szczególnym jest przyjazd Williama Kentridge’a. Ten wszechstronny artysta z Republiki Południowej Afryki podczas Gali Otwarcia 22. edycji Etiuda&Anima odbierze prestiżową nagrodę ASIFA, przyznawaną dla wybitnych twórców animacji. Nagrodę wręczą trzy przedstawicielki Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA: Sayoko Kinoshita, NancyDenney-Phelps i Rebekah Villon.
Do Krakowa przyleci także mieszkająca w Nowym Jorku Łotyszka, Signe Baumane.
Artystka reprezentuje nurt animacji kobiecej. W swoich pracach bez tabu opowiada o seksualności. Z dużą dozą dystansu i poczucia humoru porusza tematy nierzadko budzące kontrowersje. Jest znana z cyklu krótkich animacji o charakterze edukacyjnym „z przymrużeniem oka” – Teat Beat of Sex.
Baumane wystąpi na żywo w „Autoportretach twórców animacji” w środę, 25 listopada, o 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
W gronie gości 22. edycji Etiudy&Animy znajdzie się Kaspar Jancis. Estończyk uczył
sięanimacji pod okiem Priit Pärna. Jest absolwentem Akademii Sztuki i Mediów w Turku w Finlandii. Zrealizowałfilmy: Weitzenberg Street (2002), Frank and Wendy (2003-2005), Marathon (2006), The Very LastCigarette (2007), Crocodile (2009), Villa Antropoff (2012), Piano (2015). Jancis zaprezentuje swój warsztat twórcy animacji we wtorek, 23 listopada, o 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Będziemy mieli przyjemność gościć w Krakowie animatorkę z Kolumbii – Cecylię Traslaviñę González, wykładowczynię animacji na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Javeriana w Bogocie w Kolumbii, która zaprezentuje widzom Etiudy&Animy swój dokument Perpetuum Mobile, opowiadający o relacjach czaso-przestrzennych zarówno w animacji, jak i w innych dziedzinach sztuki. Odwiedzi nas także Teresa Glad, autorka animacji i rysowniczka ze Szwecji, z którą widzowie będą mogli porozmawiać podczas pokazów Sto lat szwedzkiej animacji. Przewodniczącym tegorocznej edycji konkursu ETIUDA jest doktor Stanislava Přádná z Czech.
Pełni funkcję starszego wykładowcy w Instytucie Filmoznawstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Karola w Pradze. Jest autorką licznych książek, artykułów naukowych i recenzji filmowych. Konkursowi ANIMA przewodniczy pochodzący z Austrii Thomas Renoldner – doświadczonyanimator, wykładowca akademicki, producent, autor książek o animacji, przyjaciel festiwalu Etiuda&Anima.
Swoją obecnością zaszczycą nas także polscy dokumentaliści – Maciej Drygas i Mirosław Dembiński, którzy otrzymają Specjalnego Złotego Dinozaura za zasługi na polu edukacji filmowej.
Zapisz się do newslettera wypełniając pola poniżej. Postaramy się Cię uszczęśliwić.
Subscribe to the newsletter by filling in the fields below. We will try to make you happy.