/3 x Plympton

3 x Plympton

Bill Plympton to niemal legendarna postać amerykańskiej animacji niezależnej. Przez kolegów po fachu uważany jest za prawdziwą wyrocznię i opokę w Nowym Jorku.

Tak o nim mówi nasz tegoroczny gość specjalny, Signe Baumane:

Nie znam ani jednego niezależnego twórcy animacji z Nowego Jorku, który by choć raz w życiu nie popatrzył na Billa i nie powiedział: „To wydaje się być proste, też tak umiem”. (…) to właśnie dzięki przykładowi, jaki nam daje oraz naszym ambicjom, by stać się takim jak on, w Nowym Jorku powstaje aż tyle niezależnej animacji.

bill-plympton1

Bill Plympton jest twórcą animacji, a także grafikiem, rysownikiem i filmowcem. W 1987 roku otrzymał nominację do Oscara za krótkometrażową animację „Twoja twarz”. Jest autorem ponad 40 krótkich filmów animowanych i 6 pełnometrażowych, a także komiksu „The Sleazy Cartoons of Bill Plympton”. Mieszka w Nowym Jorku.

Urodził się w 1946 roku w Portland w stanie Oregon. W wieku 14 lat wysłał kilka swoich rysunków do wytwórni Disneya, ale dostał odpowiedź, że jest zbyt młody, aby pracować jako animator, choć jego prace są bardzo obiecujące. Po ukończeniu szkoły średniej, przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie podjął pracę jako ilustrator, autor komiksów i oprawy graficznej w magazynach. Współpracował z takimi czasopismami jak: The New York Times, Vogue, House Beautiful, Penthouse, Rolling Stone i Glamour.

hitler2

Podczas tegorocznej edycji festiwalu spotkamy się w twórczością Billa Plymptona trzykrotnie:

„Szaleństwo Hitlera” – jest to mockument, będący satyrą o życiu i marzeniach nazistowskiego dyktatora, Adolfa Hitlera. Film opowiada o niespełnionej karierze Hitlera jako animatora, który chciał stworzyć miejsce przypominające Disneyland, nazwane Nazilandem.

„Cop Dog” – najnowsza krótkometrażowa animacja Plymptona, będąca kontynuacją serii „Guard Dog”, „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”.

„Samotny sygnalizator” – krótkometrażowy film animowany biorący udział w tegorocznym konkursie ANIMA. Film, do którego głos podłożył Patton Oswalt, opowiada o życiowych perypetiach lekceważonego sygnalizatora.

Cop Dog
Szaleństwo Hitlera
27 listopada (niedziela), 18.00
Kijów Centrum – Duża Sala

Samotny sygnalizator
IV projekcja konkursu ANIMA
24 listopada (czwartek), 19.15
Małopolski Ogród Sztuki – Duża Sala