en

31.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Kraków 22-27 X 2024

|

Ederly – sen Piotra Dumały

Dodano: 26 listopada, 2016

Ederly to tajemnicze miejsce, gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie musi być naprawdę. Najnowszy aktorski film Piotra Dumały, cenionego twórcy artystycznej animacji, intryguje i niepokoi. „Ederly” otrzymało nagrodę Złoty Pazur Konkursu Inne Spojrzenie na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. 

Piotr Dumała – ceniony i znany na całym świecie twórca filmów animowanych już po raz drugi stanął za kamerą, aby zrealizować film fabularny. Po filmie Las, który powstał w 2009 r., w 2015 roku nakręcił Ederly. Artysta, nie rezygnując z realizowania w tym czasie filmów animowanych (m.in. Hipopotamy, 2014), wkroczył tym samym na dobre na nową ścieżkę swojej oryginalnej artystycznej twórczości.

ederly1

Jak twierdzi sam Dumała, inspiracją dla powstania filmu Ederly był sen z dzieciństwa. Wpływu należy się doszukiwać także w realizmie magicznym latynoamerykańskiej literatury, zwłaszcza Gabriela Garcii Marqueza i Julio Cortazara, których pilnym czytelnikiem był przed laty artysta. Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by w pewnym momencie mógł się w nim znaleźć główny bohater – Słow. Bohater – tak jak i sam autor – jest z zawodu konserwatorem, który trafia do tego dziwnego miejsca, aby zająć się renowacją dzieł sztuki w miejscowym kościele. Nocleg znajduje w pobliskim domu, gdzie zostaje wzięty za zaginione przed laty dziecko gospodarzy. Nie wiadomo dlaczego, z większą łatwością przyjdzie mu zacząć grać przypisaną mu rolę, niż wybronić swoją tożsamość.

Film Ederly, wpisujący się w dotychczasową twórczość artysty, określany mianem surrealistycznego, kojarzony przez niektórych krytyków z Lokatorem Romana Polańskiego i Głową do wycierania Davida Lyncha, zdobył na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni w konkursie Inne Spojrzenie nagrodę – Złotego Pazura (ex aequo z filmem Karoliny Breguły Biuro budowy pomnika).

Ederly
reż. i scen.: Piotr Dumała, zdj. Adam Sikora, muz. Selma Mutal, Polska 2016, 87 min.

27 listopada (niedziela), 16.00
Kijów Centrum – Duża Sala

tagi :   

Facebook Etiuda&AnimaInstagram Etiuda&AnimaYouTube Etiuda&Anima
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content